BSU-da Dünya Autizm Maarifləndirmə ayı ilə bağlı tədbir keçirilib
Aprelin 7-də Bakı Slavyan Universitetində Birgə və Sağlam İctimai Birliyi və BSU-nun Pedaqogika və psixologiya kafedrasının təşkilatçılığı ilə Dünya Autizm Maarifləndirmə ayı ilə bağlı tədbir keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən Pedaqogika və psixologiya kafedrasının müdiri Sevinc Axundova aprel ayı Dünya Autizm Maarifləndirmə ayı ilə əlaqədar BSU-da baş tutan silsilə tədbirlər, kafedra nəzdində fəaliyyət göstərən Tələbə Psixoloqlar Klubu tərəfindən autizm sindromlu uşaqlar üçün keçirilən aksiyalar barədə məlumat verib. Autizm sindromlu uşaqlara dövlət tərəfindən xüsusi diqqət və qayğı göstərildiyini deyən S.Axundova bildirib ki, autizmlə bağlı maarifləndirmə istiqamətində çoxlu sayda qurum və ictimai birliklər Prezident İlham Əliyevin dəstəyilə mühüm layihələr həyata keçirir.
Sonra Bakı Slavyan Universitetinin tələbələri tərəfindən autizmə dəstəklə bağlı hazırlanmış sosial çarx təqdim edilib. Video-çarxda BSU-nun rektoru, professor Nurlana Əliyeva, prorektor və dekanlar autizmlə bağlı fikirlər səsləndiriblər.
Birgə və Sağlam İctimai Birliyinin qurucusu və sədri Aytən Eynalova tələbələr tərəfindən hazırlanan sosial çarxı yüksək qiymətləndirib. Rəhbərlik etdiyi İctimai Birliyin yaranması və fəaliyyətindən danışan A.Eynalova qeyd edib ki, Birgə və Sağlam İctimai Birliyi 2012 ci ildə qurulub.  Onun sözlərinə görə, autizmə dəstək məqsədi ilə yaradılan qurum Lider Qadınlar İctimai Birliyi və Səhiyyə Nazirliyinin İctimai Səhiyyə və İslahatlar Mərkəzi (İSİM) ilə birgə mühüm layihələrə imza atıb. A.Eynalova autizm sindromlu oğlu olduğuna görə fərqlilik duyduğunu, İctimai Birliyi oğlu Həmzə kimi parlaq zəkalı uşaqlara dəstək olmaq məqsədilə yaratdığını vurğulayıb.
Psixoloq Nərmin Rəhimli çıxışında autizm spekturumu pozuntusunun əlamətləri, autizmin tibb elmində kəşfi, bu sindromun sosial münasibətlərlə bağlı problemləri barədə iştirakçılara məlumat verib. Autist uşaqların xarakterik xüsusiyyətlərindən danışan psixoloq, tələbələr arasında autizm sindromlu uşaqların fərqliliklərini göstərən bir sıra testlər aparıb, autzimlə bağlı video təqdim edib.
Tədbirdə çıxış edən Birgə və Sağlam İctimai Birliyinin layihə koordinatoru Xalidə Həsənova İctimai Birlik tərəfindən həyata keçirilən layihələr, beynəlxalq konfranslar, müxtəlif vaxtlarda təşkil edilmiş flashmoblardan danışaraq qeyd edib ki, İctimai Birlik autizmə dəstək üçün müxtəlif  xeyriyyə yarmarkaları təşkil edir. Yarmarkalardan əldə olunan vəasit autizm sindromlu uşaqların müalicəsinə xəclənir.
Tədbirin sonunda İctimai Səhiyyə və İslahatlar Mərkəzi və Birgə və Sağlam İctimai Birliyi tərəfindən nəşr edilən “Autizm üzrə vəsait”, həmçinin autizmlə bağlı bukletlər tələbələrə paylanıb. Sonda autizmə həsr olunmuş himn səsləndirilib.

В Бакинском славянском университете прошло мероприятие, посвященное месяцу просвещения Всемирного дня аутизма
7 апреля в Бакинском славянском университете прошло мероприятие, посвященное месяцу просвещения Всемирного дня аутизма. Мероприятие было организовано Совместным оздоровительным общественным объединением и кафедрой «Педагогика и психология».
Выступившая на мероприятии заведующая кафедрой педагогики и психологии Севиндж Ахундова рассказала о мероприятиях, посвященных месяцу просвещения Всемирного дня аутизма, проводимых в БСУ, а также акциях для детей с аутизмом, проводимых Студенческим клубом психологов. С. Ахундова сообщила, что в Азербайджане уделяется особое внимание детям с аутизмом. По ее словам, при поддержке президента страны Ильхама Алиева многие структуры и общественные организации претворяют в жизнь ряд проектов, направленных на просвещение аутизма.
Далее был показан социальный видеоролик, подготовленный студентами БСУ, в котором об аутизме рассказали ректор БСУ, профессор Нурлана Алиева, проректоры и деканы вуза.
Основатель и председатель Совместного оздоровительного общественного объединения Айтен Эйналова высоко оценила подготовленный студентами социальный ролик. Она рассказала, что Совместное оздоровительное общественное объединение было основано в 2012 году в поддержку детей, страдающих аутизмом. Вместе с Общественным объединением женщин-лидеров и Центром общественного здравоохранения и реформ (ЦОЗР) Министерства здравоохранения объединение осуществило много проектов. А. Эйналова сказала, что не может оставаться равнодушной к этой проблеме, так как ее сын страдает аутизмом. Поэтому она основала это Общественное объединение, чтобы поддерживать детей, обладающих, как и Хамза, блестящим умом.
Выступившая на мероприятии психолог Нармин Рагимли рассказала участникам о признаках расстройства аутистического спектра, открытии медициной аутизма и проблемах, которые создает это заболевание в социальных отношениях. Отметив характерные признаки детей-аутистов, психолог провела среди студентов тест, показывающий отличие детей-аутистов. Далее она показало видео об аутизме.
Координатор проектов Совместного оздоровительного общественного объединения Халида Гасанова рассказала о проводимых Общественным объединением проектах, международных конференциях, флешмобах, отметив, что Общественное объединение также организовывает разные благотворительные ярмарки. Деньги, собранные с ярмарок, идут на нужды детей с аутизмом.
В конце мероприятия студентам раздали «Пособия по аутизму», изданные Центром общественного здравоохранения и реформ Минздрава совместно с Оздоровительным общественным объединением, а также буклеты об аутизме. После этого прозвучал гимн, посвященный аутизму.