BSU-da Dünya Autizm Maarifləndirmə ayı ilə bağlı tədbir keçirilib
Aprelin 7-də Bakı Slavyan Universitetində Birgə və Sağlam İctimai Birliyi və BSU-nun Pedaqogika və psixologiya kafedrasının təşkilatçılığı ilə Dünya Autizm Maarifləndirmə ayı ilə bağlı tədbir keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən Pedaqogika və psixologiya kafedrasının müdiri Sevinc Axundova aprel ayı Dünya Autizm Maarifləndirmə ayı ilə əlaqədar BSU-da baş tutan silsilə tədbirlər, kafedra nəzdində fəaliyyət göstərən Tələbə Psixoloqlar Klubu tərəfindən autizm sindromlu uşaqlar üçün keçirilən aksiyalar barədə məlumat verib. Autizm sindromlu uşaqlara dövlət tərəfindən xüsusi diqqət və qayğı göstərildiyini deyən S.Axundova bildirib ki, autizmlə bağlı maarifləndirmə istiqamətində çoxlu sayda qurum və ictimai birliklər Prezident İlham Əliyevin dəstəyilə mühüm layihələr həyata keçirir.
Sonra Bakı Slavyan Universitetinin tələbələri tərəfindən autizmə dəstəklə bağlı hazırlanmış sosial çarx təqdim edilib. Video-çarxda BSU-nun rektoru, professor Nurlana Əliyeva, prorektor və dekanlar autizmlə bağlı fikirlər səsləndiriblər.
Birgə və Sağlam İctimai Birliyinin qurucusu və sədri Aytən Eynalova tələbələr tərəfindən hazırlanan sosial çarxı yüksək qiymətləndirib. Rəhbərlik etdiyi İctimai Birliyin yaranması və fəaliyyətindən danışan A.Eynalova qeyd edib ki, Birgə və Sağlam İctimai Birliyi 2012 ci ildə qurulub.  Onun sözlərinə görə, autizmə dəstək məqsədi ilə yaradılan qurum Lider Qadınlar İctimai Birliyi və Səhiyyə Nazirliyinin İctimai Səhiyyə və İslahatlar Mərkəzi (İSİM) ilə birgə mühüm layihələrə imza atıb. A.Eynalova autizm sindromlu oğlu olduğuna görə fərqlilik duyduğunu, İctimai Birliyi oğlu Həmzə kimi parlaq zəkalı uşaqlara dəstək olmaq məqsədilə yaratdığını vurğulayıb.
Psixoloq Nərmin Rəhimli çıxışında autizm spekturumu pozuntusunun əlamətləri, autizmin tibb elmində kəşfi, bu sindromun sosial münasibətlərlə bağlı problemləri barədə iştirakçılara məlumat verib. Autist uşaqların xarakterik xüsusiyyətlərindən danışan psixoloq, tələbələr arasında autizm sindromlu uşaqların fərqliliklərini göstərən bir sıra testlər aparıb, autzimlə bağlı video təqdim edib.
Tədbirdə çıxış edən Birgə və Sağlam İctimai Birliyinin layihə koordinatoru Xalidə Həsənova İctimai Birlik tərəfindən həyata keçirilən layihələr, beynəlxalq konfranslar, müxtəlif vaxtlarda təşkil edilmiş flashmoblardan danışaraq qeyd edib ki, İctimai Birlik autizmə dəstək üçün müxtəlif  xeyriyyə yarmarkaları təşkil edir. Yarmarkalardan əldə olunan vəasit autizm sindromlu uşaqların müalicəsinə xəclənir.
Tədbirin sonunda İctimai Səhiyyə və İslahatlar Mərkəzi və Birgə və Sağlam İctimai Birliyi tərəfindən nəşr edilən “Autizm üzrə vəsait”, həmçinin autizmlə bağlı bukletlər tələbələrə paylanıb. Sonda autizmə həsr olunmuş himn səsləndirilib.

Event on World Autism Awareness was held at BSU
On April 7, event on World Autism Awareness was held at BSU under the organization of Joint and Healthy Social Association and chair of Pedagogy and Psychology of BSU.
Chief of the chair of Pedagogy and Psychology Sevinj Akhundova  gave information about events taking place in BSU, actions held for children suffering from autism by Student Psychological Club functioning at the chair related to April - World Autism Awareness. S.Akhundova stated that special attention and care are shown to the children suffering from autism by the state, numerous organizations and public associations implement important projects in the direction of awareness on autism with the support of President Ilham Aliyev.
Then social video dealing with support to autism prepared by the students of Baku Slavic University was presented. Rector of BSU, Professor Nurlana Aliyeva, vice rectors and deans shared their opinions on video.
Founder and chairman of Joint and Healthy Social Association Aytan Eynalova highly appreciated social video prepared by students. Speaking on the establishment and activity of Joint and Healthy Social Association, A.Eynalova noted that Joint and Healthy Social Association was founded in 2012. According to her, the organization which was founded for the support to children with the syndrome of autism signed significant projects with Women Leaders Social Association and Public Health and Reforms Center of the Ministry of Health (PHRC). A.Eynalova emphasized feeling different for having son with the syndrome of autism and established Social Association in order to support bright children like Hamza.
Psychologist Narmin Rahimli gave information about symptoms of autism spectrum disorders, discovery of autism in the medical science, problems of this symptom with social relations. Speaking about characteristic features of autistic children, psychologist conducted a number of tests showing differences of children with the syndrome of autism, presented video on autism.
Speaking on the projects implemented by Social Association, international conferences, flash mobs organized at different times, project coordinator of Joint and Healthy Social Association Khalida Hasanova noted that Social Association holds various charity fairs for support to autism. Fund from fairs is spent to the treatment of children suffering from autism.
At the end of the event “Handbook on Autism” published by Public Health and Reforms Center and Joint and Healthy Social Association, as well as booklets on autism were distributed to students. Then anthem dedicated to autism was played.