BSU alimlərinin iştirakı ilə Türkiyədə beynəlxalq konfrans keçirilib
22-23 martda Türkiyənin Alanya şəhərində Alaaddin Keykubat Universiteti və Bakı Slavyan Universitetinin (BSU) birgə təşkilatçılığı ilə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illiyinə həsr edilmiş beynəlxalq elmi konfrans keçirilib. Konfransda BSU-nun tədris işləri üzrə prorektoru, professor Telman Cəfərov, elmi işlər üzrə prorektor, professor Rafiq Novruzov, BSU-nun Jurnalistika kafedrasının professoru Etibar Babayev, Diplomatiya və xarici siyasət kafedrasının müdiri, dosent Əsgər Əhməd, Azərbaycanşünaslıq laboratoriyasının müdiri, dosent Sadir Məmmədov təmsil ediblər.
Konfransı giriş sözü ilə açan Alanya Alaaddin Keykubat Universitetinin rektoru, professor Əhməd Pinarbaşı iki təhsil ocağı arasında bağlanan iş birliyi protokolu çərçivəsində keçirilən ilk tədbirin məram və məqsədi barədə ətraflı məlumat verib. Türkiyə və Azərbaycanın ortaq dəyərlərə malik olduğunu xüsusi vurğulayan  görkəmli alim iki qardaş ölkə arasındakı münasibətlərin dəfələrlə tarixin ağır sınaqlarından uğurla keçdiyini bir daha  diqqətə çatdırıb. O, azərbaycanlıların Çanaqqala döyüşlərində Türkiyə uğrunda şücaətlə vuruşduğunu, erməni-daşnak qüvvələri Bakıda qırğınlar törədərkən isə türk ordusunun azərbaycanlı qardaşlarının köməyinə yetişdiyini xatırladıb. Ə.Pinarbaşı bu dostluq və qardaşlığın heç zaman unudulmayacağını bildirib.
Konfransda iştirak edən Alanya bələdiyyə başçısı Adəm Murad Yucel son llərdə bir neçə dəfə Azərbaycanda işgüzar səfərdə  olduğu, yeniləşən siması ilə dünyanın ən gözəl şəhərlərindən birinə çevrilən qədim Bakının irimiqyaslı idman yarışlarına, beynəlxalq   elmi konfranslara, mədəniyyət tədbirlərinə ev sahibliyi etməsini xatırlatdı. İki nüfuzlu təhsil ocağı arasında yaranan iş birliyini yüksək qiymətləndirən Adəm bəy bu əlaqələrin elmi-pedaqoji səmərəliliyi ilə yanaşı, böyük tərbiyəvi əhəmiyyətini yığıncaq iştirakçılarının nəzərinə çatdırdı.
Azərbaycanla Türkiyənin həqiqətən “Bir millət, iki dövlət” olduğunu bildiriblər.
Açılış mərasimində BSU-nun professoru, Əməkdar jurnalist Etibar Babayevin “Bir millət, iki dövlət” adlı sənədli filmi  tamaşaçılar tərəfindən böyük maraqlı qarşılanıb.
İki gün davam edən konfransda Azərbaycan alimləri - professor Telman Cəfərov “Azərbaycana Avrasiyaçılıq prizmasından bir baxış”, professor Rafiq Novruzov “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dönəmində Yusif Vəzir Çəmənzəminlinin Türkiyə dövlətindəki səfir fəaliyyəti”, dosent Əsgər Əhməd “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin Türkiyə ilə qarşılıqlı əlaqələri”, dosent Sadir Məmmədov “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövründə daxili işlər qurumlarının fəaliyyəti” barədə maraqlı məruzələrlə çıxış ediblər.
Türkiyəli alimlər - Yavuz Uysal, Nacidi Uysal, Mehmet Ak, Namiq Hüseynli, Leyla Harputlu çıxışlarında Azərbaycan Respublikası ilə Türkiyə Cümhuriyyəti arasındakı əlaqələrin tarixi kökləri, bugünkü vəziyyəti və gələcək perspektivləri haqqında danışıblar.
Konfrans çərçivəsində müstəqillik dövründə Türkiyə-Azərbaycan  mədəni və media əlaqələrnin möhkəmlənməsində  xüsusi xidmətləri ilə seçilən görkəmli jurnalist Etibar Babayevin  Türk Dünyasının iftixarı olan Barış Mançonun həyat və yaradıcılığına həsr etdiyi “Barış körpüsü” adlı kitabının təqdimat mərasimi də keçirilib.
Konfrans başa çatdıqdan sonra alimlərə sertifikat verilib.
Martın 24-də qonaqlar Alanya şəhərinin tarixi yerləri ilə tanış olub, bir sıra görüşlərdə, tədbirlərdə iştirak ediblər.

An international conference was held in Turkey with the participation of BSU scholars
An international scientific conference dedicated to the 100th anniversary of the Azerbaijan Democratic Republic was held in Alanya, Turkey on March 22-23, jointly organized by Alaaddin Keykubat University and Baku Slavic University (BSU). Professor Rafiq Novruzov, Professor of Journalism Department of BSU Etibar Babayev, Head of the Department of Diplomacy and Foreign Policy, Associate Professor Asker Ahmed, Head of the Azerbaijan Studies Laboratory, Associate Professor Sadir Mammadov, Vice Rector for Academic Affairs of BSU, Professor Telman Jafarov, .
Opening the conference, Professor Ahmed Pinarbasi, the rector of Allana Aladdin Keykubat University, gave detailed information on the purpose and purpose of the conference. Noting that Turkey and Azerbaijan have common values, the rector noted that the relations between the two brotherly countries have repeatedly passed through the difficulties of history. He recalled that the Azerbaijanis fought for the sake of Turkey in the Battle of the Dardanelles, while the Armenian-Dashnak forces were raising the slaughter in Baku. A.Pinarbashi said that friendship and brotherhood will never be forgotten.
Speaking at the conference, the leader of Alanya Municipality Adam Umud and state representative Mustafa Harput said that Azerbaijan and Turkey really are "One nation, two states".
At the opening of the conference, a documentary film "One nation, two states" was presented by professor of BSU, honored journalist Etibar Babayev about the meetings of Heydar Aliyev with the heads of the Republic of Turkey. In addition, the presentation of the book entitled "Peace Bridge" dedicated to famous Turkish artist Barış Manço was held at Etibar Babayev.
Prof. Telman Jafarov, "A Look at Azerbaijan's Eurasia Prism", Professor Rafiq Novruzov, "Ambassador's Activities in Yusuf Vezir Chamanzaminli's Turkey in the Period of Azerbaijan Democratic Republic", Associate Professor Asker Ahmad, "Azerbaijan Democratic Republic's Interaction with Turkey", Associate Professor Sadir Mammadov made interesting speeches on the activities of the internal affairs bodies during the period of Azerbaijan Democratic Republic.
Turkish scientists - Yavuz Uysal, Nacidi Uysal, Mehmet Ak, Namig Huseynli and Leyla Harput - spoke about historical roots, current state and prospects of relations between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Turkey.
At the end of the conference, the scientists who attended the event were given a certificate.
On March 24, the guests got acquainted with the historical sites of Alanya and participated in several events.