BSU alimlərinin iştirakı ilə Türkiyədə beynəlxalq konfrans keçirilib
22-23 martda Türkiyənin Alanya şəhərində Alaaddin Keykubat Universiteti və Bakı Slavyan Universitetinin (BSU) birgə təşkilatçılığı ilə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illiyinə həsr edilmiş beynəlxalq elmi konfrans keçirilib. Konfransda BSU-nun tədris işləri üzrə prorektoru, professor Telman Cəfərov, elmi işlər üzrə prorektor, professor Rafiq Novruzov, BSU-nun Jurnalistika kafedrasının professoru Etibar Babayev, Diplomatiya və xarici siyasət kafedrasının müdiri, dosent Əsgər Əhməd, Azərbaycanşünaslıq laboratoriyasının müdiri, dosent Sadir Məmmədov təmsil ediblər.
Konfransı giriş sözü ilə açan Alanya Alaaddin Keykubat Universitetinin rektoru, professor Əhməd Pinarbaşı iki təhsil ocağı arasında bağlanan iş birliyi protokolu çərçivəsində keçirilən ilk tədbirin məram və məqsədi barədə ətraflı məlumat verib. Türkiyə və Azərbaycanın ortaq dəyərlərə malik olduğunu xüsusi vurğulayan  görkəmli alim iki qardaş ölkə arasındakı münasibətlərin dəfələrlə tarixin ağır sınaqlarından uğurla keçdiyini bir daha  diqqətə çatdırıb. O, azərbaycanlıların Çanaqqala döyüşlərində Türkiyə uğrunda şücaətlə vuruşduğunu, erməni-daşnak qüvvələri Bakıda qırğınlar törədərkən isə türk ordusunun azərbaycanlı qardaşlarının köməyinə yetişdiyini xatırladıb. Ə.Pinarbaşı bu dostluq və qardaşlığın heç zaman unudulmayacağını bildirib.
Konfransda iştirak edən Alanya bələdiyyə başçısı Adəm Murad Yucel son llərdə bir neçə dəfə Azərbaycanda işgüzar səfərdə  olduğu, yeniləşən siması ilə dünyanın ən gözəl şəhərlərindən birinə çevrilən qədim Bakının irimiqyaslı idman yarışlarına, beynəlxalq   elmi konfranslara, mədəniyyət tədbirlərinə ev sahibliyi etməsini xatırlatdı. İki nüfuzlu təhsil ocağı arasında yaranan iş birliyini yüksək qiymətləndirən Adəm bəy bu əlaqələrin elmi-pedaqoji səmərəliliyi ilə yanaşı, böyük tərbiyəvi əhəmiyyətini yığıncaq iştirakçılarının nəzərinə çatdırdı.
Azərbaycanla Türkiyənin həqiqətən “Bir millət, iki dövlət” olduğunu bildiriblər.
Açılış mərasimində BSU-nun professoru, Əməkdar jurnalist Etibar Babayevin “Bir millət, iki dövlət” adlı sənədli filmi  tamaşaçılar tərəfindən böyük maraqlı qarşılanıb.
İki gün davam edən konfransda Azərbaycan alimləri - professor Telman Cəfərov “Azərbaycana Avrasiyaçılıq prizmasından bir baxış”, professor Rafiq Novruzov “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dönəmində Yusif Vəzir Çəmənzəminlinin Türkiyə dövlətindəki səfir fəaliyyəti”, dosent Əsgər Əhməd “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin Türkiyə ilə qarşılıqlı əlaqələri”, dosent Sadir Məmmədov “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövründə daxili işlər qurumlarının fəaliyyəti” barədə maraqlı məruzələrlə çıxış ediblər.
Türkiyəli alimlər - Yavuz Uysal, Nacidi Uysal, Mehmet Ak, Namiq Hüseynli, Leyla Harputlu çıxışlarında Azərbaycan Respublikası ilə Türkiyə Cümhuriyyəti arasındakı əlaqələrin tarixi kökləri, bugünkü vəziyyəti və gələcək perspektivləri haqqında danışıblar.
Konfrans çərçivəsində müstəqillik dövründə Türkiyə-Azərbaycan  mədəni və media əlaqələrnin möhkəmlənməsində  xüsusi xidmətləri ilə seçilən görkəmli jurnalist Etibar Babayevin  Türk Dünyasının iftixarı olan Barış Mançonun həyat və yaradıcılığına həsr etdiyi “Barış körpüsü” adlı kitabının təqdimat mərasimi də keçirilib.
Konfrans başa çatdıqdan sonra alimlərə sertifikat verilib.
Martın 24-də qonaqlar Alanya şəhərinin tarixi yerləri ilə tanış olub, bir sıra görüşlərdə, tədbirlərdə iştirak ediblər.

В Турции прошла международная конференция при участии ученых Бакинского славянского университета
22-23 марта в Турецком городе Алания прошла Международная научная конференция, посвященная 100-летию Азербайджанской народной республики. Мероприятие было организовано Бакинским славянским университетом (БСУ) и Университетом имени Алладина Кейкубата. БСУ представляли проректор по учебной части, профессор Тельман Джафаров, проректор по научной части, профессор Рафиг Новрузов, профессор кафедры «Журналистика» Этибар Бабаев, заведующий кафедрой «Дипломатия и внешняя политика», доцент Аскер Ахмед, заведующий научно-исследовательской лабораторией «Азербайджановедение», доцент Садир Мамедов.
Выступивший на конференции ректор Университета имени Алладина Кейкубата, профессор Ахмед Пинарбаши проинформировал о цели и миссии первого мероприятия, проходящего в рамках протокола о сотрудничестве, подписанного между двумя учебными заведениями. Особо отметив, что Турция и Азербайджан имеют общие ценности, выдающийся ученый заметил, что отношения между двумя братскими странами неоднократно проходили через тяжелые исторические трудности. А. Пинарбаши напомнил, что азербайджанцы сражались во имя Турции в битве при Чанаккале, в то время как турки помогали азербайджанцам во время геноцида, учиненного армянскими дашнаками в Баку. Ректор сказал, что никогда не забудет эту дружбу и братское отношение.
Участвующий на мероприятии глава Муниципалитета города Алания Адам Мурад Юджел рассказал, что несколько раз был в Азербайджане с деловым визитом. Он вспомнил спортивные и культурные мероприятия, международные научные конференции, проводимые в изменившемся самом красивом в мире древнем городе Баку. Высоко оценив сотрудничество между двумя престижными учебными заведениями, А. Юджел наряду с научно-педагогической эффективностью этих отношений сообщил участникам встречи и о большом их воспитательном значении.
Было отмечено, что Азербайджан и Турция на самом деле являются «Одна нация, два государства».
Документальный фильм «Одна нация, два государства» профессора БСУ, заслуженного журналиста Этибара Бабаева был встречен участниками конференции с большим интересом.
На двухдневной конференции с докладами выступили азербайджанские ученые: профессор Тельман Джафаров - «Взгляд на Азербайджан через евразийскую призму», профессор Рафиг Новрузов – «Деятельность посла Юсифа Везира Чеменземинли в Турции во время Азербайджанской Демократической Республики», доцент Аскер Ахмед – «Взаимоотношения Азербайджанской Демократической Республики с Турцией», доцент Садир Мамедов – «Деятельность органов внутренних дел при Азербайджанской Демократической Республике».
В своих выступлениях турецкие ученые – Явуз Уйсал, Наджиди Уйсал, Мехмет Ак, Намиг Гусейнли и Лейла Харпутлу рассказали об исторических корнях, нынешнем положении и будущих перспективах в отношениях между Азербайджанской Республикой и Турецкой Республикой.
В рамках конференции выдающийся журналист Этибар Бабаев, оказавший особое влияние на укрепление турецко-азербайджанских культурных и медиа-отношений в период независимости, провел презентацию книги «Мост Барыша», посвященную жизни и творчеству гордости турецкого мира Барышу Манчо.
По окончанию конференции ученым были даны сертификаты.
24 марта гости познакомились с историческими местами города Алания и приняли участие в некоторых встречах и мероприятиях.