BSU-da "Belarusiyanın Təhsil Günləri" çərçivəsində tədbir keçirilib
Martın 6-da Bakı Slavyan Universitetində Azərbaycanda "Belarusiyanın Təhsil Günləri" çərçivəsində “Azərbaycan və Belarus ali təhsilinin beynəlmiləlləşdirilməsi” adlı tədbir keçirilib.
Tədbirdə iştirak etmək üçün Belarus Respublikasının Təhsil Nazirliyinin Beynəlxalq Əməkdaşlıq İdarəsinin konsultantı Olqa Xatkeviç, Maksim Tank adına Belarus Dövlət Pedoqoji Universitetinin rektoru Aleksandr Juk, P.O.Suxoy adına Qomel Dövlət Universitetinin prorektoru Aleksandr Sıçev, Fransisko Skorin adına Qomel Dövlət Universitetinin prorektoru Yuriy Nikityuk, Yanka Kupala adına Qrodnensk Dövlət Universitetinin prorektoru Yuriy Belıx, Belarus Dövlət İnformatika və Elektornika Universitetinin prorektoru Dmitriy Kuznetsov, Belarus Milli Texniki Universitetin Beynəlxalq Əməkdaşlıq və Xarici İqtisadi Fəaliyyət İdarəsinin mütəxəssisi Anna Yablonskaya və Belarus Təhsil Nazirliyinin, həmçinin Belarusda fəaliyyət göstərən ayrı-ayrı universitetlərin rəhbərliyində təmsil olunan şəxslər iştirak ediblər. Bundan əlavə, Trend İnformasiya Agentliyinin baş direktorunun korporativ inkişaf üzrə müavini Arzu Nağıyev, “İki sahil” qəzetinin baş redaktoru Vüqar Rəhimzadə, professor Şahlar Əsgərov, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin rektoru Mustafa Babanlı və digər şəxslər tədbirə qatılıblar.
Universitetin foyesində Azərbaycanın milli adət-ənənələrinə uyğun, duz-çörəklə qarşılanan qonaqlar BSU tələbələrinin hazırladığı konsert proqramına tamaşa ediblər. Tədbirdə Belarus milli rəqsi “Kupalinka” nümayiş olunub, S.Vurğunun “Azərbaycan” şeiri həm Azərbaycan dilində, həm də Maksim Tankın tərcüməsində Belarus dilində səsləndirilib. Tələbələrin ifasında İqor Timakovun “Belaya, belaya rus” və BSU-nun Məktəb-Lisey Kompleksinin şagirdi Aysel Məmmədovanın ifasında “Sarı gəlin” mahnısı dinlənilib. Sonda BSU-nun “Arzu” rəqs ansamblının hazırladığı Azərbaycan xalq rəqsi təqdim olunub.
Sonra qonaqlar BSU-da fəaliyyət göstərən Belarus dili və mədəniyyət mərkəzində olub, burada Belarus xalqının keçdiyi tarixi yol, Azərbaycan-Belarus əlaqələrinin inkişaf mərhələləri və milli-etnoqrafik xüsusiyyətləri əks etdirən slaydlara tamaşa ediblər.
Tədbir dəyirmi masa ilə davam edib. Dəyirmi masada Bakı Slavyan Universitetinin rektoru, professor Nurlana Əliyeva BSU-nun Belarus ali məktəbləri ilə əməkdaşlığının bugünkü vəziyyəti və perspektivləri barədə geniş məruzə ilə çıxış edib, xalqlarımızı bir-birinə yaxınlaşdıran dəyərlərdən söhbət açıb. O, Azərbaycanın Belarus Respublikası ilə əlaqələrinin tarixinə nəzər salaraq hər iki ölkənin bütün zamanlarda qarşılıqlı etimad və etibara əsaslanan əməkdaşlığı barədə tarixi faktlar səsləndirib. Rektor Sovet İttifaqı dağıldıqdan sonra Azərbaycan Respublikasının Belarus ilə Müstəqil Dövlətlər Birliyində (MDB) təmsil olunduğunu, Ulu öndər Heydər Əliyevin səyi nəticəsində hər iki keçmiş Sovet respublikasının müstəqil dövlət kimi bir-birinə daha da yaxınlaşdığını bildirib. O, Belarus Prezidenti Aleksandr Lukaşenkonun vaxtilə BSU-da olduğunu, universitet tələbələri ilə görüşdüyünü xatırladaraq, hazırda BSU-da Belarus mərkəzinin, Belarusun bir çox univesitetlərində isə Azərbaycan mərkəzlərinin fəaliyyət göstərdiyini vurğulayıb. N.Əliyeva bu gün Azərbaycanın dövlət başçısı İlham Əliyevin apardığı xarici siyasətin ölkələrimiz arasında dostluq və əməkdaşlığın genişlənməsinə yönəldiyini qeyd edib.
Maksim Tank adına Belarus Dövlət Pedaqoji Universitetinin rektoru Aleksandr Juk “Belarus-Azərbaycan dilləri Belarus-Azərbaycan respublikaları arasında əməkdaşlığın inkişafı və möhkəmlənməsi faktoru kimi” adlı məruzə ilə çıxış edərək ölkələrimiz arasındakı əlaqələrin bundan sonra daha intensiv xarakter alacağını deyib. Rektor çıxışında universitetlər arasında müəllim-tələbə mübadiləsinin, birgə elmi-pedoqoji layihələrin həyata keçirilməsi barədə məlumat verib. A.Juk həmçinin BDPU-da çalışan Azərbaycanlı alimlərin fəaliyyətinə yüksək dəyər verib.
Sonra tədbirdə P.O.Suxoy adına Qomel Dövlət Universitetinin prorektoru Aleksandr Sıçev “Elmi tədqiqatların beynəlmiləlləşdirilməsi”, Fransisko Skorin adına Qomel Dövlət Universitetinin prorektoru Yuriy Nikityuk “Fransiska Skorin adına Qomel Dövlət Universitetinin nümunəsində ali təhsilin beynəlmiləlləşməsi kontekstində fasiləsiz təhsil”, BSU-nun prorektoru Telman Cəfərov “Azərbaycan-Belarus ali təhsil müəssisələrinin beynəlmiləlləşməsi və inteqrasiyası prosesinin imkanları”, Yanki Kupala adına Qrodnensk Dövlət Univesitetinin prorektoru Yuriy Belıx “Təhsil müəssisələrində xarici tələbələrin adaptasiyası”, BSU-nun multikulturalizm kafedrasının müəllimi Mayya Cəfərquliyeva “Multikulturalizm Azərbaycanın ali təhsil müəssisələrində tədris prosesinin komponenti kimi” və s. məruzələrlə çıxış ediblər.
BSU-nun müəllimi, professor Rəhilə Quliyeva Azərbaycan-Belarus xalqlarının ümumi milli-mənəvi dəyərlərindən danışaraq, birləşdirici ortaq cəhətlərdən biri kimi hər iki xalqın baharla bağlı bayramlarının analoji xüsusiyyətləri barədə məlumat verib.
Tədbirin sonunda Bakı Slavyan Universiteti və Maksim Tank adına Belarus Dövlət Pedoqoji Universiteti arasında əməkdaşlıq barədə müqavilə imzalanıb.

В рамках «Дней образования Беларуси» в Бакинском славянском университете прошло мероприятие
6 марта в рамках «Дней образования Беларуси» в Азербайджане в Бакинском славянском университете (БСУ) прошло мероприятие «Интернационализация высшего образования Азербайджана и Беларуси».
В мероприятии приняли участие консультант Управления международного сотрудничества Министерства образования Республики Беларусь Ольга Хаткевич, ректор Белорусского государственного педагогического университета имени Максима Танка Александр Жук, проректор Гомельского государственного технического университета имени П. О. Сухого Александр Сычев, проректор Гомельского государственного университета имени Франциско Скорина Юрий Никитюк, проректор Гродненского государственного университета имени Янки Купалы Юрий Белых, проректор Белорусского государственного университета информатики и радиоэлектроники Дмитрий Кузнецов, специалист Управления международного сотрудничества и внешнеэкономической деятельностью Белорусского национального технического университета Анна Яблонская, представители Министерства образования и руководства различных вузов Беларуси. На мероприятии также присутствовали заместитель исполнительного директора информационного агентства «Тренд» по корпоративным вопросам Арзу Нагиев, главный редактор газеты «Ики сахил» Вугар Рагимзаде, профессор Шахлар Аскеров, ректор Азербайджанского государственного университета нефти и промышленности Мустафа Бабанлы и др.
В фойе университета гостей встретили хлебом и солью. Они посмотрели концертную программу, подготовленную студентами БСУ. На мероприятии студенты исполнили национальный белорусский танец «Купалинка», прочитали стихотворение С. Вургуна «Азербайджан» на азербайджанском языке, и на белорусском языке в переводе Максима Танка, спели песню Игоря Тимакова «Белая, белая Русь». Ученица Комплекса школа-лицей БСУ Айсель Мамедова спела «Сары гелин». В конце танцевальный ансамбль БСУ «Арзу» исполнил национальный азербайджанский танец.
Далее гости ознакомились с Центром белорусского языка и культуры, действующим в БСУ, посмотрели слайды, отражающие исторический путь, пройденный народом Беларуси, а также этапы развития азербайджано-белорусских связей и национально-этнографические особенности.
Далее состоялся круглый стол, на котором ректор БСУ, профессор Нурлана Алиева рассказала о сотрудничестве вуза с университетами Беларуси и его будущих перспективах, ценностях, сближающих наши народы. Рассматривая историю отношений Азербайджана и Беларуси, она упомянула исторические факты, свидетельствующие о том, что эти страны всегда сотрудничали между собой. Ректор сообщила, что после развала Советского Союза, как и Беларусь, Азербайджан стала членом Содружества независимых государств, благодаря усилиям общенационального лидера Гейдара Алиева отношения между двумя странами стали более близкими. Напомнив, что президент Беларуси Александр Лукошенко в свое время посещал БСУ и встречался со студентами, Н. Алиева заявила, что в вузе действует центр Беларуси, а в вузах Беларуси – центры Азербайджана. Она отметила, что сегодня внешняя политика президента Азербайджана Ильхама Алиева направлена на расширение дружеских и деловых связей между нашими странами.
Ректор Белорусского государственного педагогического университета имени Максима Танка Александр Жук выступил с докладом «Белорусский и азербайджанский языки как фактор развития и укрепления сотрудничества между Беларусью и Азербайджаном» и заявил, что в современный период отношения между нашими странами станут более интенсивными. В докладе речь шла об обмене студентами и преподавателями между вузами и реализации совместных проектов. Докладчик высоко оценил деятельность азербайджанских ученых, работающих в Белорусском государственном педагогическом университете.
Далее выступили с докладами проректор Гомельского государственного технического университета имени П. О. Сухого Александр Сычев – «Интернационализация научных исследований», проректор Гомельского государственного университета имени Франциско Скорина Юрий Никитюк – «Непрерывное образование в контексте интернационализации высшего образования на примере Гомельского государственного университета имени Франциско Скорина», проректор БСУ Тельман Джафаров – «Интернационализация вузов Азербайджана и Беларуси и возможности, предоставленные процессом интеграции», проректор Гродненского государственного университета имени Янки Купалы Юрий Белых – «Адаптация иностранных студентов в высших учебных заведениях», преподаватель кафедры «Мультикультурализм» БСУ Мая Джафаргулиева –«Мультикультурализм как один из компонентов обучения в вузах Азербайджана».
Преподаватель БСУ, профессор Рахиля Гулиева рассказала об общих национальных и нравственных ценностях народов Азербайджана и Беларуси и в качестве одного из аспектов, объединяющих наши народы, упомянула аналогические особенности весенних праздников, проводимых в этих странах.
В конце мероприятия было подписано соглашение о сотрудничестве между БСУ и Белорусским государственным педагогическим университетом.