BSU-da “Narkotiksiz, siqaretsiz və alkoqolsuz sağlam həyata doğru” layihəsi çərçivəsində tədbir keçirilib
Noyabrın 28-də Bakı Slavyan Universitetinin təşkilatçılığı, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Gənclər Fondunun maliyyə dəstəyi ilə AzərMDS Həkimlər və Təbib Tələbələr İctimai Biriliyi tərəfindən “Narkotiksiz, siqaretsiz və alkoqolsuz sağlam həyata doğru” layihəsi çərçivəsində BSU-da tədbir keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan tərbiyə işləri üzrə prorektor, dosent Xanım Sultanova ali təhsil müəssisələrində mütamadi olaraq belə tədbirlərin keçirilməsini gənclərin sağlam cəmiyyətə inteqrasiya etməsində mühüm addım kimi dəyərləndirib. Narkomaniya bəlasından qorunmağın vacibliyindən danışan X.Sultanova qeyd edib ki, narkotik kimi zərərli vərdişlər gündəmi narahat edən problemlərdən başlıcasıdır. O bildirib ki, narkomaniya bəlası insanın təkcə fiziki sağlamlığına mənfi təsir göstərməklə kifayətlənmir, həm də mənəviyyat aləmində, şəxsiyyət kimi formalaşmasında ciddi problemlər yaradır.
Həkimlər və Təbib Tələbələr İctimai Birliyinin sədr müavini Aqil Abbasov slayd əsasında narkomaniya ilə bağlı xəstəliklər və narkotiklə mübarizə etməyin yolları barədə məlumat verib. A.Abbasov orta və ali təhsil müəssisələrində narkomaniyaya qarşı vaxtaşırı maarifləndirici tədbirlərin keçirildiyini deyərək ölkəmizdə narkomanlığa qarşı mübarizənin gücləndirilməsi, antinarkotik təbliğat, narkomanlığa düçar olanların sağlam həyata qaytarılması və digər məsələlərlə bağlı qarşıya ciddi vəzifələr qoyulduğunu vurğulayıb.
Bakı Şəhər Narkoloji Dispanserin həkimi Təriqə Quliyeva narkomaniya kimi mühüm tibbi və sosial problem barədə gənc nəslin məlumatlı olmasının vacibliyini diqqətə çatdırıb. T.Quliyeva ölkə daxilində bu xəstəliyə tutulan insanların statistikası barədə ətraflı məlumat verib.
Nəsimi Rayon Gənclər və İdman İdarəsinin rəis müavini Şahmar Tağıyev narkomaniya ilə mübarizə sahəsində keçirilən tədbirlərin başlıca məqsədinin bu problemlə bağlı daha səmərəli yolların araşdırılması olduğunu vurğulayıb.
Tədbirdə tələblərlə mövzu ətrafında diskussiya aparılıb, gəncləri maraqlandıran suallar cavablandırıb.

В рамках проекта «На пути к здоровой жизни без наркотиков, сигарет и алкоголя» в Бакинском славянском университете прошло мероприятие
28 ноября в рамках проекта «На пути к здоровой жизни без наркотиков, сигарет и алкоголя», финансированного Фондом молодежи при Президенте Азербайджанской республики, в Бакинском славянском университете (БСУ) прошло мероприятие, организованное Общественной организацией «Азербайджанские врачи и студенты-медики» (AzərMDS).
Выступившая на мероприятии проректор по воспитательной части, доцент Ханым Султанова оценила регулярное проведение таких мероприятий в высших учебных заведениях как важный шаг на пути интеграции молодежи в здоровое общество. Говоря о важности защиты от злоупотребления наркотиками, Х. Султанова заявила, что такая вредная привычка, как наркотик, является одной из основных, актуальных и тревожных проблем современности. Она отметила, что злоупотребление наркотиками оказывает негативное влияние не только на физическое здоровье человека, но также создает серьезные проблемы в формировании личности.
Заместитель председателя AzərMDS Агиль Аббасов показал слайды и рассказал о болезнях, связанных с наркоманией, и путях борьбы с наркотиками. Говоря о просветительских мероприятиях, периодически проводимых в средних и высших учебных заведениях страны против наркомании, он заявил, что в Азербайджане необходимо усилить борьбу и пропаганду против наркомании, вернуть к здоровой жизни тех, кто страдает наркоманией.
Врач Бакинского наркологического диспансера Тарига Гулиева подчеркнула важность осознания молодым поколением того, что наркомания является важной медицинской и социальной проблемой. Она предоставила статистические данные о числе наркоманов в стране.
По словам заместителя начальника Отдела молодежи и спорта Насиминского района Шахмара Тагиева, главная цель борьбы с наркоманией - изучить более эффективные пути решения этой проблемы.