BSU-da “Narkotiksiz, siqaretsiz və alkoqolsuz sağlam həyata doğru” layihəsi çərçivəsində tədbir keçirilib
Noyabrın 28-də Bakı Slavyan Universitetinin təşkilatçılığı, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Gənclər Fondunun maliyyə dəstəyi ilə AzərMDS Həkimlər və Təbib Tələbələr İctimai Biriliyi tərəfindən “Narkotiksiz, siqaretsiz və alkoqolsuz sağlam həyata doğru” layihəsi çərçivəsində BSU-da tədbir keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan tərbiyə işləri üzrə prorektor, dosent Xanım Sultanova ali təhsil müəssisələrində mütamadi olaraq belə tədbirlərin keçirilməsini gənclərin sağlam cəmiyyətə inteqrasiya etməsində mühüm addım kimi dəyərləndirib. Narkomaniya bəlasından qorunmağın vacibliyindən danışan X.Sultanova qeyd edib ki, narkotik kimi zərərli vərdişlər gündəmi narahat edən problemlərdən başlıcasıdır. O bildirib ki, narkomaniya bəlası insanın təkcə fiziki sağlamlığına mənfi təsir göstərməklə kifayətlənmir, həm də mənəviyyat aləmində, şəxsiyyət kimi formalaşmasında ciddi problemlər yaradır.
Həkimlər və Təbib Tələbələr İctimai Birliyinin sədr müavini Aqil Abbasov slayd əsasında narkomaniya ilə bağlı xəstəliklər və narkotiklə mübarizə etməyin yolları barədə məlumat verib. A.Abbasov orta və ali təhsil müəssisələrində narkomaniyaya qarşı vaxtaşırı maarifləndirici tədbirlərin keçirildiyini deyərək ölkəmizdə narkomanlığa qarşı mübarizənin gücləndirilməsi, antinarkotik təbliğat, narkomanlığa düçar olanların sağlam həyata qaytarılması və digər məsələlərlə bağlı qarşıya ciddi vəzifələr qoyulduğunu vurğulayıb.
Bakı Şəhər Narkoloji Dispanserin həkimi Təriqə Quliyeva narkomaniya kimi mühüm tibbi və sosial problem barədə gənc nəslin məlumatlı olmasının vacibliyini diqqətə çatdırıb. T.Quliyeva ölkə daxilində bu xəstəliyə tutulan insanların statistikası barədə ətraflı məlumat verib.
Nəsimi Rayon Gənclər və İdman İdarəsinin rəis müavini Şahmar Tağıyev narkomaniya ilə mübarizə sahəsində keçirilən tədbirlərin başlıca məqsədinin bu problemlə bağlı daha səmərəli yolların araşdırılması olduğunu vurğulayıb.
Tədbirdə tələblərlə mövzu ətrafında diskussiya aparılıb, gəncləri maraqlandıran suallar cavablandırıb.

An event was held within the framework of the project " Healthy life, without drug, cigarette and alcoholic drink" in BSU
The event was organized by the Baku Slavic University on November 28 with the financial support of the Youth Foundation under the President of the Republic of Azerbaijan, within the framework of the project "Healthy life without drug, cigarette and alcoholic drink" by AzerMDS Doctors and Medical Students Public Union.
Vice-rector on educational work, docent Xanim Sultanova noted the importance of holding such events in higher education institutions as an important step in integration of young people into healthy society. Speaking about the importance of protection against drug abuse, Sultanova noted that harmful habits such as drugs are among the major problems of the agenda. She said that the problem of drug addiction does not only impinge on people's physical health, but also creates serious problems in the formation of identity as well as in the world of morality.
Deputy Chairman of the Public Association of Doctors and Medical Students Agil Abbasov informed on slide about illnesses related narcotics and ways of dealing with drugs. A.Abbasov noted that periodic educational activities were carried out at secondary and higher educational institutions, adding that the fight against drug addiction in our country, anti-drug propaganda, return drug addicts to healthy life and other serious tasks were put forward.
The doctor of the Baku Narcology Dispensary, Terika Guliyeva, emphasized the importance of the informing young generation about the important medical and social problem as drug addiction. T. Guliyeva gave detailed information on the statistics of the people who suffered from this disease throughout the country.
Shahmar Taghiyev, deputy head of the Nasimi District Youth and Sports Department, noted that the main goal of the anti-drug activities  was to study more effective ways to solve this problem.
At the event, a discussion was held with the students on this subject  and  issues had been resolved.