BSU nümayəndələri Sofiya Universitetində qonaq olublar
Bakı Slavyan Universitetinin (BSU) rektoru, professor Nurlana Əliyeva və universitetin prorektorlarından ibarət nümayəndə heyəti Bolqarıstanın Müqəddəs Kliment Oxridski adına Sofiya Universitetində qonaq olub. Universitetin prorektoru Renata Bajankova BSU-nu təmsil edən qonaqları qarşılamaqdan məmnunluğunu bildirib. Sofiya Universitetində BSU tərəfindən yaradılan Azərbaycan dili və mədəniyyəti mərkəzinin fəaliyyətindən danışan prorektor mərkəzin təkcə iki ali məktəb arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin deyil, həm də xalqlar arasında dostluq münasibətlərinin möhkəmlənməsində mühüm rol oynayadığını qeyd edib. O, mərkəzin BSU tərəfindən qısa müddətdə yaradılaraq, Azərbaycana maraq göstərən bolqar tələbələrin ixtiyarına verilməsini yüksək qiymətləndirib.
Sonra Azərbaycanın Bolqarıstandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Nərgiz Qurbanova, BSU-nun rektoru, professor Nurlana Əliyeva, elmi işlər üzrə prorektor, professor Rafiq Novruzov və tərbiyə işləri üzrə prorektor Xanım Sultanovanın iştirakı ilə “Bolqarıstan Respublikası və Azərbaycan Respublikası: 25 il dostluq, tərəfdaşlıq və əməkdaşlıq” mövzusunda dəyirmi masa keçirilib. Dəyirmi masada Sofiya Universitetinin müəllim-tələbə heyəti qarşısında BSU nümayəndələrinin  bolqar dilində çıxışı hər kəs tərəfindən alqışla qarşılanıb. Tədbirdə Bolqarıstan – Azərbaycan arasında 25 illik dostluq münasibətlərinin hər iki ölkənin iqtisadiyyatı, mədəniyyəti və inkişafına göstərdiyi müsbət təsirdən söz açılıb. İştirakçılar Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə Bolqarıstandakı quruculuq, təmir və tikinti işlərinə xüsusi diqqətin ayrılmasını yüksək qiymətləndiriblər. Professor Nurlana Əliyeva bunu Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizin, xalqımızın multikultural dəyərlərə önəm verməsinin, cəmiyyətdə tolerant münasibətlərin tam bərqərar olmasının parlaq nümunəsi kimi dəyərləndirib.
Tədbirdə BSU nümayəndələri tərəfindən təqdim edilən Novruz xonçası bolqar iştirakçıların marağına səbəb olub.

Rector of Baku Slavic University (BSU), professor Nurlana Aliyeva and the delegation consisting of vice rectors of University had been guests of Sophia University named after St. Kliment Ohrisdki. Vice rector of University Renata Bajankova expressed her pleasure to meet the guests representing BSU. Speaking about the activity of Azerbaijani language and Cultural Center founded by BSU at Sophia University, vice rector noted that the center plays an important role in strengthening both the cooperation between two Universities and friendship relations between nations. She highly appreciated the establishment of the center by BSU in a short period of time and beginning to function for Bulgarian students who show interest in Azerbaijan.
Then round table on “ The Republic of Bulgaria and the Republic of Azerbaijan: a 25 year  friendship, partnership and cooperation” was held with the participation of Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Azerbaijan to Bulgaria Nargiz Gurbanova, rector of BSU, professor Nurlana Aliyeva, vice rector for Scientific affairs, professor Rafig Novruzov and vice rector for Educational Affairs Khanim Sultanova. The speech of BSU representatives in Bulgarian in front of teaching-student staff of Sophia University was greeted with applause by everyone in the round table. It was spoken about the positive impact of a 25 year friendship relations between Bulgaria and Azerbaijan to economy, culture and development of both countries. Participants highly appreciated special attention to construction and repair work in Bulgaria with the support of Heydar Aliyev Fund. Professor Nurlana Aliyeva valued this as a bright model of appreciation multicultural values by our country, nation under the leadership of President Ilham Aliyev and fully established tolerant attitudes in the community.
Novruz khoncha presented by BSU representatives arouse interest in Bulgarian participants in the event.