BSU-da “Çərşənbə axşamı bayramı səfirlərlə” adlı bayram tədbiri keçirilib
Martın 12-də Bakı Slavyan Universitetində (BSU) Yel çərşənbəsinə həsr olunmuş “Çərşənbə axşamı bayramı  səfirlərlə” adlı təntənəli tədbir keçirilib. Bayram tədbirində Bolqarıstanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Nikolay Yankov, Yunanıstanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Nikolaos Kanellos, Türkiyənin Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfirinin xanımı Məltəm Özoral, Rusiyanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfirinin mədəniyyət işləri üzrə məsləhətçisi İqor Yeronin, Ukraynanın Azərbaycandakı səfirinin birinci katibi Georgiy Selskiy, Belarusun Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfirinin birinci katibi İnessa Pavlovskaya, Milli Məclisin vitse-spikeri Bahar Muradova, millət vəkili Sahibə Qafarova, Azərbaycan Rus İcmasının sədri, millət vəkili Mixail Zabelin, “Kaspi” mətbuat və təhsil mərkəzinin rəhbəri Sona Vəliyeva, “İki sahil” qəzetinin baş redaktoru Vüqar Rəhimzadə, Trend İnformasiya Agentliyinin baş direktorunun korporativ inkişaf üzrə müavini Arzu Nağıyev,  təhsil eksperti, professor  Şahlar Əsgərov və media nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan BSU-nun rektoru rektoru, professor Nurlana Əliyeva hər il olduğu kimi bu il də yazın gəlişinin BSU-da xüsusi ab-hava ilə qarşılandığını bildirib, Novruzun ölkəmiz və xalqımız üçün tarixi və mədəni əhəmiyyətindən söhbət açıb. Rektor vurğulayıb ki, Azərbaycan xalqı əsrlər boyu Novruz bayramını xüsusi təntənə ilə qeyd edib, milli adət-ənənələri öz qəlbində yaşadıb. Azərbaycanın multikulturalizm və tolerantlıq sahəsində bütün dünyaya nümunə olduğunu qeyd edən N.Əliyeva xalqımızın milli adətlərini, süfrə mədəniyyətini dünya xalqlarına sərgiləmək məqsədilə xarici ölkə səfirlərinin tədbirə dəvət olunduğunu diqqətə çatdırıb. Dünyada sülh və birgə yaşayışın təmin edilməsi məqsədilə hər kəsi Novruzun aşıladığı milli dəyərləri qorumağa və onları gələcək nəsillərə ötürməyə çağıran Nurlana Əliyeva deyib: “Uzun illər xalqımızın həyata, gələcəyə inam hissini, torpağa bağlılığını formalaşdıran Novruz bayramı Ulu Öndər Heydər Əliyevin milli dəyərlərimizə və adət-ənənələrimizə göstərdiyi diqqət və qayğı nəticəsində milli ideologiyamızın əsas elementlərindən birinə çevrilmiş və dövlət səviyyəli tədbirlər sırasına daxil edilmişdir. Möhtərəm Prezidentimiz cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında respublikada gedən davamlı inkişaf həyatın bütün sahələrini əhatə edən uğurlarımızın sayının artmasına və Novruz bayramının ildən-ilə daha firavan, xoş ovqat və əmin-amanlıqla qeyd edilməsinə şərait yaratmışdır”. Sonda rektor bayram münasibətilə hər kəsi təbrik edib, sağlam can, bol ruzi, firəvanlıq arzulayıb.
Azərbaycan Rus İcmasının sədri, millət vəkili Mixail Zabelin Novruz bayramı münasibətilə tədbir iştirakçılarını təbrik edib. O vurğulayıb ki, Azərbaycan xalqının ruhunda multikulturalizm, tolerantlıq yaşayır. M. Zabelin deyib: “Ulu Öndər Heydər Əliyevin böyük səyi nəticəsində Azərbaycanda Novruz bayramı uzun illərdir xüsusi təntənə ilə keçirilir. Yaxın gələcəkdə Azərbaycan xalqının Novruz bayramını Qarabağda qeyd etməsini arzu edirəm”.
Sonra BSU-nun yerli və əcnəbi tələbələri müxtəlif dünya dillərində bayram təbriki səsləndiriblər.
Tədbir çərçivəsində rektor, professor Nurlana Əliyeva tərəfindən Çelyabinskdə keçirilən III Beynəlxalq Diplomatik Oyunlarının final mərhələsində qalib gələn BSU-nun  “Kaspi” komandasının üzvlərinə və Belarusun Minsk şəhərində keçirilən "54-cü Ulduz yürüşü" adlı beynəlxalq tədbirdə iştirak edən bir qrup fəal tələbəyə diplom verilib.
Mərasimin davamında Əməkdar artist, cazmen Cavan Zeynallı öz ifası ilə tədbirə daha da maraq qatıb. Sonra tədbir BSU-nun “Arzu” rəqs ansamblı və özfəaliyyət dərnəyinin hazırladığı rəqslər və mahnılardan ibarət konsert proqramı ilə davam edib.

В Бакинском славянском университете прошло праздничное мероприятие "Чершенбе ахшамы с послами"
12 марта в Бакинском славянском университете (БСУ) состоялось торжественное мероприятие "Чершенбе ахшамы" с послами, посвященное Ел чершенбеси. На праздничном мероприятии приняли участие чрезвычайный и полномочный посол Болгарии в Азербайджане Николай Янков,  чрезвычайный и полномочный посол Греции в Азербайджане Николаос Канеллос, супруга чрезвычайного и полномочного посла Турции в Азербайджане Мельтем Озорал, советник по вопросам культуры чрезвычайного и полномочного посла России в Азербайджане Игорь Еронин, первый секретарь чрезвычайного и полномочного посла Украины в Азербайджане Георгий Сельский, первый секретарь чрезвычайного и полномочного посла Беларуси в Азербайджане Инесса Павловская, вице-спикер Милли Меджлиса Бахар Мурадова, депутат Сахиба Гафарова, председатель Русской общины Азербайджана, депутат Михаил Забелин, руководитель образовательного и пресс-центра «Каспи» Сона Велиева, главный редактор газеты «Ики сахиль» Вугар Рагимзаде, заместитель генерального директора информационного агентства «Тренд» по корпоративному развитию Арзу Нагиев, эксперт в сфере образования, профессор Шахлар Аскеров и представители прессы.
Ректор БСУ, профессор Нурлана Алиева сообщила, что и в этот год во время прихода весны в БСУ царит особая атмосфера и рассказала об исторической и культурной значимости праздника Новруз для нашей страны и народа. По ее словам, на протяжении веков азербайджанский народ, бережно храня в своем сердце национальные традиции и обычаи, отмечал этот праздник с особой торжественностью. Отметив, что с точки зрения мультикультурализма и толерантности Азербайджан является примером для всего мира, Н. Алиева заявила, что с целью демонстрации национальных обычаев и культуры еды нашего народа на мероприятие были приглашены послы иностранных государств: «Праздник Новруз, в течение многих лет отражавший любовь нашего народа к жизни, формировавший его веру в счастливое будущее, привязанность к своей земле, благодаря вниманию и заботе, проявленной общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, превратился в один из элементов национальной идеологии и вошел в ряд государственных мероприятий. Процесс развития, идущий в нашей республике под руководством уважаемого президента Ильхама Алиева, способствует увеличению числа достигнутых успехов и создает условия для празднования Новруза с возрастающим каждый год благополучием и хорошим настроением».
Председатель Русской общины Азербайджана, депутат Михаил Забелин поздравил участников мероприятия с праздником Новруз. По его словам, в сердцах азербайджанского народа живут мультикультурализм и толерантность: «В результате большой работы, проделанной общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, Новруз в Азербайджане в течение долгих лет отмечается с особой торжественностью. Желаю, чтобы в ближайшем будущем азербайджанский народ отметил Новруз в Карабахе».
Далее местные и иностранные студенты БСУ поздравили всех присутствующих с праздником Новруз на разных языках.
В рамках мероприятия Н. Алиева вручила дипломы членам команды «Каспи», занявшей третье место в финале III Международных дипломатических игр, прошедших в Челябинске, и группе активных студентов, принявших участие в 54-м интернациональном Звездном походе, прошедшем в Минске (Беларусь).
Далее заслуженный артист Азербайджана, джазмен Джаван Зейналлы исполнил несколько песен. Мероприятие продолжилось концертной программой, состоявшей из выступлений танцевального ансамбля БСУ «Арзу» и песен кружка самодеятельности вуза.