Rusiyanın Azərbaycandakı səfiri BSU tələbələrini qəbul edib
Martın 1-də Rusiyanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Mixail Nikolayeviç Boçarnikov Çelyabinskdə keçirilən III Beynəlxalq Diplomatik Oyunlarının final mərhələsində qalib gələn Bakı Slavyan Universitetinin (BSU) “Kaspi” komandasının üzvlərini qəbul edib.
Görüşdə BSU-nun elmi işlər üzrə prorektoru, professor Rafiq Novruzov, həmçinin “Kaspi” komandasının məşqçisi Azərbaycan multikulturalizmi kafedrasının müəllimi Mayya Cəfərquliyeva da iştirak edib.
Səfirlə söhbət zamanı əvvəlcə Mayya Cəfərquliyeva III Beynəlxalq Diplomatik Oyunlar barədə ətraflı məlumat verib. O bildirib ki, 2 nominasiyalı yarış Rusiya Federasiyası A.M. Qorçakov adına İctimai Diplomatiyaya dəstək Fondunun qrant proqramı əsasında Çelyabinsk Dövlət Universitetinin təşkilatçılığı ilə keçirilib. Bakı Slavyan Universitetinin beynəlxalq münasibətlər və regionşünaslıq fakültəsində təhsil alan IV kurs tələbələri “Ən yaxşı tələbə işi” nominasiyasında hazırladıqları video-çarxla Azərbaycanı təmsil edən yeganə komanda kimi finala vəsiqə qazanıblar.
Səfir Mixail Boçarnikov Bakı Slavyan Universiteti tələbələrini qazandıqları uğura görə səfriliyin kollektivi adından təbrik edib. O, bildirib ki, intellektual oyunların keçirilməsi gənclərin beynəlxalq münasibətlər və diplomatiya üzrə təcrübələrinin artmasında, o cümlədən onların gələcək diplomatlar kimi yetişməsində mühüm rol oynayır. Səfir gənclərin diplomatiya istiqamətində perspektivli inkişafı üçün çox dil bilmələrinin vacibliyini vurğulayıb. O, BSU-nun Azərbaycanla Rusiya arasında humanitar, mədəni əlaqələrin inkişafında körpü rolu oynadığını qeyd edərək universitet gənclərinin diplomatiya istiqamətində qazandıqları uğuru bunun bariz nümunəsi kimi dəyərləndirib.
Finalda 3-ü yeri qazanan “Kaspi” komandasının üzvləri - İlqar Aqamov, Şəbnəm Əkbərli, Leyla Əhmədova, Aytac Qurbanova, Elşən Məhərrəmov, Kristina Məmmədova, Mərcan Nağıyeva III Beynəlxalq Diplomatik Oyunlarla bağlı təəssüratlarını bölüşüblər. “Ən yaxşı tələbə işi” nominasiyasında hazırladıqları video-çarxla bağlı məlumat verən gənc diplomatlar bildiriblər ki, final yarışlarından sonra A.M. Qorçakov adına İctimai Diplomatiyaya dəstək Fondunun təmsilçisi ilə həmin fond və   BSU arasında yeni layihələrin icrası barədə bir sıra fikir mübadiləsi aparılıb. Nəzərdə tutulmuş layihə ilə bağlı Mixail Boçarnikovun tövsiyələrini alan tələbələr göstərdiyi diqqətə görə səfirə minnətdarlıqlarını bildiriblər.
BSU-nun elmi işlər üzrə prorektoru, professor Rafiq Novruzov Bakı Slavyan Universiteti ilə Rusiyanın qabaqcıl ali təhsil ocaqları arasında münasibətlərin yüksək səviyədə inkişaf etdiyini deyərək, həmin universitetlərlə nəzərdə tutulan beynəlxalq elmi konfranslardan söz açıb.
Sonunda səfir Mixail Boçarnikov  Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 95 illiyinə həsr olunmuş “Heydər Əliyev-şəxsiyyət, missiya, irs” Rusiya-Azərbaycan tarixi-sənədli sərgisini  görüş iştirakçılarına hədiyyə edib, onlarla xatirə şəkli çəkdirib.

Посол России в Азербайджане встретился со студентами Бакинского славянского университета
1 марта чрезвычайный и полномочный посол России в Азербайджане Михаил Николаевич Бочарников встретился с членами команды «Kаспи» Бакинского славянского университета (БСУ), занявшей третье место в III Международных дипломатических играх, прошедших в Челябинске.
На встрече также приняли участие проректор БСУ по научной части, профессор Рафиг Новрузов, тренер команды «Kаспи», преподаватель кафедры мультикультурализма Мая Джафаргулиева.
Во время беседы с послом М. Джафаргулиева проинформировала его о III Международных дипломатических играх. Она сообщила, что двухноминационный конкурс был проведен Челябинским государственным университетом на основе программы гранта Фонда поддержки публичной дипломатии имени А. М. Горчакова (Российская Федерация). Студенты IV курса, обучающиеся на факультете «Международные отношения и регионоведение», благодаря видеоролику, подготовленному в номинации «Самый лучший студент», прошли в финал конкурса.
М. Бочарников от имени коллектива посольства поздравил студентов БСУ с достигнутым успехом. По его словам, проведение интеллектуальных конкурсов играет важную роль в увеличении опыта молодежи в сфере международных отношений и дипломатии, а также их взращивании как будущих дипломатов. Посол сообщил, что для перспективного развития студентов в области дипломатии им необходимо знать много языков. Отметив, что БСУ играет роль моста в расширении гуманитарных и культурных связей между Азербайджаном и Россией, М. Бочарников заявил, что показателем этого является нынешний успех студентов вуза в данной области.
Члены команды «Каспи» – Ильгар Агамов, Шебнем Акперли, Лейла Ахмедова, Айтадж Гурбанова, Эльшан Магеррамов, Кристина Мамедова, Марджан Нагиева поделились своими впечатлениями об Играх. Молодые дипломаты, проинформировавшие участников встречи о подготовленном ими видеоролике в номинации «Самый лучший студент», сообщили, что после финального этапа они встретились с представителем Фонда поддержки и обсудили с ним проведение новых совместных проектов. Выслушав советы М. Борчакова относительно предстоящего проекта, студенты выразили послу благодарность за оказанное внимание.
Между тем, упомянув о развитии тесных отношений между ведущими вузами России и БСУ, Р. Новрузов рассказал о планируемых совместных конференциях.
В конце встречи М. Бочарников подарил участникам русско-азербайджанскую историко-документальную выставку «Гейдар Алиев – личность, миссия, наследие», посвященную 95-летию со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева, и сфотографировался с ними на память.