BSU-da Xocalı faciəsi yad edilib
Fevralın 25-də Bakı Slavyan Universitetində (BSU) Xocalı faciəsinin 27-ci ildönümünə həsr edilmiş anım mərasimi keçirilib. Mərasimin əvvəlində matəm musiqisi səsləndirilib və faciə qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan BSU-nun rektoru, professor Nurlana Əliyeva faciə qurbanlarının xatirəsini dərin hüznlə xatırlayaraq Ermənistanın Azərbaycana qarşı işğalçılıq siyasətinin tərkib hissəsi olan Xocalı soyqırımının ağır nəticələrindən danışıb. Rektor qeyd edib ki, 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə baş verən Xocalı soyqırımı bəşər tarixində ən qanlı faciələrdən biridir. 27 il əvvəl Xocalıda neçə-neçə əliyalın azərbaycanlı qocanın, qadının, körpənin ermənilər tərəfindən xaincəsinə qətlə yetirildiyini deyən  N.Əliyeva Ümummilli Lider Heydər Əliyevin müdrik siyasəti nəticəsində qanlı faciəyə hüquqi-siyasi qiymət verildiyini vurğulayıb. N.Əliyeva beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinin, insan hüquq və azadlıqlarının kütləvi şəkildə, kobudcasına pozulması ilə nəticələnən, bəşər tarixinə böyük qanlı faciə kimi daxil olan bu terror aktının Azərbaycan xalqının qan yaddaşında silinməz izlər qoyduğunu diqqətə çatdırıb. Professor Nurlana Əliyeva ölkə daxilində, o cümlədən ölkədən kənarda Xocalı soyqırımını dünya ictimaiyyətinə çatdırmaq istiqamətində görülən işlərdən, təşkil olunan aksiya və tədbirlərdən söz açaraq həmvətənlərimizin Ümummilli  Lider Heydər Əliyevin azərbaycançılıq idealogiyasını rəhbər tutaraq dövlət siyasətinə dəstək olduqlarını bildirib. Yaxın zamanda torpaqlarımızın düşmən tapdağından azad olunacağını əminliklə vurğulayan Nurlana Əliyeva gəncləri düşməndən qisas almaq üçün hər an hazır olmağa səsləyib.
Tədbirdə Xocalı faciəsinin canlı şahidlərindən BSU-nun Azərbaycanşünaslıq elmi-tədqiqat laboratoriyasının müdiri, Qarabağ müharibəsi veteranı, istefada olan polis polkovniki Sadir Məmmədov soyıqırımı zamanı dinc əhalinin qətlə yetirilməsi, elindən-obasından didərgin düşməsi və bu kimi şahidi olduğu özbaşınalıqlar barədə fikirlərini mərasim iştirakçıları ilə bölüşüb. O bildirib ki, müəllifi olduğu 12 dildə  dərc edilən “Xocalı soyqırımı” kitabının yazılmasında məqsəd Xocalı haqqında həqiqətlərin geniş Avropa ictimaiyyətinə çatdırmaq olub. S.Məmmədov qeyd edib ki, tarix boyu Azərbaycan xalqına qarşı qəsbkar siyasət yeridən ermənilərin Xocalıda  törətdiyi kütləvi insan qırğını, ağlasığmaz qəddarlığı və işgəncələri birmənalı olaraq genosid faktıdır, erməni vəhşiliyinin bəşəriyyətə sübutudur.
Sonra tədbirdə iştirak edən Xocalı sakinlərinin faciə ilə bağlı acı təssüratları dinlənilib. Xocalı soyqırımında son günə qədər tibb bacısı kimi çalışmış Səadət Zeynalova və 27 gün Xocalıda əsirlikdə qalan Goranboy rayon sakini Valeh Hüseynov 25-dən 26-na keçən gecə dinc, əliyalın əhaliyə qarşı törədilən qətliamı bir daha ürək ağrısı ilə yada salaraq 27 il  keçməsinə baxmayaraq Azərbaycanın bu qanlı hadisəni unutmadığını, xalqımızın qəlbində erməni vandalizminə qarşı nifrətin getdikcə daha da artdığını söyləyiblər.
Çıxışlarınm ardından mərasim iştirakçıları ssenari müəlifi Günay Novruz, rejissoru Roman Yaşar olan “Xocalı soyqırımı” adlı filmə tamaşa ediblər.
Filmin ardından “Ana harayı” adlı səhnə əsərinin təqdimatı olub. Qeyd edək ki, bütün obrazları  BSU tələbələrinin canlandırdığı tamaşanın quruluşçu rejissoru BSU-nun xareoqrafı Əli Natiqoğludur.

В Бакинском славянском университете почтили память жертв Ходжалинской трагедии
25 февраля в Бакинском славянском университете (БСУ) прошло мероприятие, посвященное 27-й годовщине Ходжалинского геноцида. В начале мероприятия прозвучала поминальная музыка, затем участники почтили память жертв трагедии минутой молчания.
Ректор БСУ, профессор Нурлана Алиева с глубокой скорбью рассказала о тяжелых последствиях Ходжалинского геноцида, являвшегося частью захватнической политики Армении против Азербайджана. Она отметила, что трагедия, произошедшая в ночь с 25 на 26 февраля 1992 года, является одной из самых кровавых в истории человечества. Упомянув, что 27 лет назад армяне жестоко убили много безоружных азербайджанских стариков, женщин и детей, Н. Алиева подчеркнула, что в результате мудрой политики общенационального лидера Гейдара Алиева кровавая резня получила политико-правовую оценку. Этот террористический акт, в результате которого были грубо нарушены международные правовые нормы и принципы, человеческие права и свобода, оставил неизгладимый след в памяти азербайджанского народа. Упомянув об акциях и мероприятиях, а также работе, проводимых в нашей стране и за рубежом с целью донесения до сведения мировой общественности правды о Ходжалинском геноциде, Н. Алиева пояснила, что наши соотечественники, руководствуясь идеологией азербайджанства Г. Алиева, оказывают поддержку государственной политике. Выразив уверенность в скорейшем освобождении наших территорий от оккупации, она призвала молодежь быть готовыми в любой момент отомстить врагу.
Далее выступил заведующий научно-исследовательской лаборатории «Азербайджановедение», ветеран Карабахской войны, полковник в отставке Садир Мамедов, который был свидетелем трагедии, произошедшей в Ходжалы. Он рассказал участникам мероприятия о массовом убийстве мирного населения во время геноцида, о произволе, который учинили армянские силы в Ходжалы. По его словам, цель написанной им книги «Ходжалинская трагедия», выпущенной на 12 языках, – донесение всей истины о Ходжалы до широкой европейской общественности. Массовое истребление населения Ходжалы армянами, на протяжении всей истории проводившими захватническую политику против Азербайджана, однозначно является фактом геноцида, доказательством армянской бесчеловечности.
Далее участники послушали горькие воспоминания о трагедии жителей Ходжалы, также принявших участие на мероприятии. Саадат Зейналова, до последнего дня проработавшая в Ходжалы медсестрой, и житель Геранбойского района Валех Гусейнов, 27 дней находившийся в плену в Ходжалы, с болью вспомнили о резне невинного населения. Произошедшее 27 лет кровавое событие азербайджанский народ не забудет никогда, и ненависть по отношению к армянскому вандализму будет еще больше расти в сердцах азербайджанцев.
После выступлений участники посмотрели фильм «Ходжалинский геноцид», режиссера Романа Яшара и автора сценария Гюнай Новруз.
Далее состоялся показ сценического произведения «Крик матери». Напомним, что все роли в спектакле исполняли студенты БСУ, а режиссером являлся хореограф БСУ Али Натиоглу.