BSU-da Azərbaycan təhsilində dəyərlər sistemi mövzusunda elmi konfrans keçirilib
22 dekabr 2018-ci il tarixdə Bakı Slavyan Universitetində Pedoqoji fakültənin təşkitatçılığı ilə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin (AXC) 100 illiyinə həsr olunmuş “Azərbaycan təhsilində dəyərlər sistemi” mövzusunda tələbə və magistrantların respublika elmi konfransı keçirilib. Konfransı BSU-nun elmi işlər üzrə prorektoru, professor Rafiq Novruzov açaraq 2018-ci ilin bütövlükdə kollektiv üçün uğurlu olduğunu, tədris prosesinin keyfiyyətcə yüksəldiyini, universitetin beynəlxalq əlaqələrinin genişləndiyini diqqətə çatdırıb. O,Ümummilli Lider Heydər Əliyevin xeyir-duası və təşəbbüsü ilə yaradılmış Bakı Slavyan Universitetinin müstəqil Azərbaycan dövlətinin təhsil siyasətinin həyata keçirilməsində, sağlam mənəvi mühitin yaradılmasında, gənclərin vətənpərvərlik və patriotizm ruhunda tərbiyəsində mühüm rol oynayan ali təhsil ocaqlarından biri olduğunu qeyd edib.
R.Novruzov BSU-nun slavyan ölkələri ilə, o cümlədən Türkiyə Cümhuriyyəti, Yunanıstan Respublikası ilə Azərbaycanın əlaqələrinin genişlənməsində fəal rol oynadığını bildirib. O, bu günlərdə BSU-da 12 ölkənin səfirinin iştirakı ilə keçirilən “ Müasir cəmiyyət: beynəlxalq münasibətlər, gələcək naminə dialoq” adlı dəyirmi masanın ölkələrimiz arasında sülh və əməkdaşlığa xidmət etdiyini bildirib. O, hazırki elmi konfransı tələbə və magistrantların aktual problemlərə münasibəti kimi dəyərləndirib. R.Novruzov gənclərə üzünü tutaraq hər bir insanın cəmiyyətə fayda verməsi üçün təhsil və elmdən başqa yol olmadığını bildirib. O, Məhəmməd peyğəmbərin “Beşikdən qəbr evinədək öyrənin!” kəlamının bəşəriyyətin cəhalətdən çıxmasında mühüm rol oynadığını vurğulayıb.
Pedaqoji fakültənin dekanı, professor Flora Naciyeva çıxışında konfransın qarşısında duran məqsəd və vəziifələr barədə qısa məlumat verərək, tələbə və magistrantların konfransın işində həvəslə iştirak etdiklərini bildirib. O,universitetin rektoru, professor Nurlana Əliyevanın ilk gündən konfrans təşəbbüsünü dəstəklədiyini, Təşkilat Komitəsinə hər cür yardım göstərdiyini qeyd edib. F.Naciyeva konfransın məqsədinin tələbə və magistrantları elmi işə cəlb etmək, onları tədqiqat və araşdırmalara həvəsləndirmək olduğunu nəzərə çatdırıb.
Sonra söz çıxışçılara verilib. Bakı Slavyan Universitetinin tələbəsi Qənirə Kazımova “Müəllim şəxsiyyəti və pedoqoji dəyərlər”, Həmidə Abdullayeva “Ailə dəyərləri və şəxsiyyətin formalaşmasına onun təsiri”, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin magistrantı Könül Mollayeva “Şagirdlərin tədqiqatçılıq bacarıqlarının formalaşmasına təsir edən amillər” mövzusunda çıxış ediblər.
Sonra Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Azərbaycan dilinin saflığının qorunması və dövlət dilindən istifadənin daha da təkmilləşdirilməsi ilə bağlı tədbirlər haqqında” Fərmanına həsr olunmuş dəyirmi masa keçirilib.
Konfrans öz işini “Rus dili və onun tədrisi metodikası”, “Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası”, “Ədəbiyyatın öyrənilməsinin təhsildə əhəmiyyəti”, “İbtidai və məktəbəqədər təhsil problemləri”, “Pedaqogikanın müasir problemləri”, “Psixologiya müasir təhsil sistemində”, “Təhsildə informasiya texnologiyalarından  istifadə məsələləri” adlı bölmələrdə davam etdirib.
Sumqayıt Dövlət Universitetinin, Naxçıvan Dövlət Universitetinin, Lənkəran Dövlət Universitetinin, habelə Azərbaycan Dövlət Pedoqoji Universitetinin, Qərb Universitetinin gənc tədqiqatçıları bölmələrdə çıxış ediblər.

В Бакинском славянском университете прошла научная конференция на тему «Система ценностей в образовании Азербайджана»
22 декабря 2018 года в Бакинском славянском университете (БСУ) прошла Республиканская научная конференция студентов и магистрантов на тему «Система ценностей в образовании Азербайджана», посвященная 100-летию Азербайджанской демократической республики (АДР), организованная педагогическим факультетом вуза.
Мероприятие открыл проректор БСУ по научной части, профессор Рафиг Новрузов, который заявил, что 2018 стал удачным годом для всего коллектива, повысилось качество образования, расширились международные связи университета. По его словам, БСУ, созданный по инициативе общенационального лидера Гейдара Алиева, является одним из вузов, играющих важную роль в осуществлении образовательной политики Азербайджанского государства и воспитании молодежи в духе патриотизма.
Р. Новрузов сообщил, что университет принимает активное участие в деле расширения связей Азербайджана с Турцией и Грецией. Проректор отметил, что круглый стол, недавно прошедший в БСУ с участием послов 12 стран и посвященный теме «Современное общество: международные отношения, диалог во имя будущего», имел большое значения для установления мира и сотрудничества между нашими странами. Данную научную конференцию он оценил как отношение студентов и магистрантов к актуальным проблемам. Обратившись к молодежи, Р. Новрузов заявил, что каждый человек может быть полезным обществу только посредством образования и науки. Слова пророка Мухаммеда «Учитесь и ищите знания от колыбели до могилы!» сыграли важную роль в избавлении человечества от невежества.
Декан педагогического факультета, профессор Флора Наджиева, кратко проинформировав участников о целях и задачах конференции, сообщила, что студенты и магистранты с удовольствием приняли участие в ее работе. Она отметила, что с самого начала ректор университета, профессор Нурлана Алиева поддержала инициативу факультета о проведении конференции и оказала помощь Организационному комитету. По словам Ф. Наджиевой, цель этого мероприятия – привлечь студентов и магистрантов к научной работе, повысить у них интерес к исследованиям и научным изысканиям.
Далее выступили студентки БСУ Ганира Казымова с докладом «Личность преподавателя и педагогические ценности», Гамида Абдуллаева – «Семейные ценности и влияние семьи на формирование личности», магистрант Азербайджанского государственного педагогического университета (АГПУ) Конуль Моллаева - «Факторы, влияющие на формирование исследовательских способностей у учащихся».
После прочтения докладов прошел круглый стол, посвященный Указу президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева «О мероприятиях, посвященных сохранению чистоты азербайджанского языка и усовершенствованию использования государственного языка».
Конференция продолжила свою работу в следующих секциях: «Русский язык и методика его преподавания», «Азербайджанский язык и методика его преподавания», «Важность изучения литературы в образовании», «Проблемы начального и дошкольного образования», «Современные проблемы педагогики», «Психология в современной системе образования», «Вопросы использования информационных технологий в образовании».
В секциях выступили молодые исследователи – студенты и магистранты Сумгайытского государственного университета, Нахчыванского государственного университета, Ленкоранского государственного университета, АГПУ и Западного университета.