Azərbaycan və Türkiyə qadın dövlət rəsmiləri BSU-da olub
Noyabrın 29-da Bakı Slavyan Universitetində TÜRKAB-ın təşkilatçılığı ilə Türkiyə Cümhuriyyətinin, Qırğızıstan Respublikasının və Kuzey Kıbrıs Türk Cümhuriyyətinin Azərbaycanda səfərdə olan bir qrup qadın millət vəkili və dövlət rəsmiləri ilə görüş keçirilib. Görüşdə Türkiyə Böyük Millət Məclisinin (TBMM) AK Parti millət vəkili Mihrimah Belma Satır, TBMM müşaviri Şebnem Çıldır, TBMM Xarici əlaqələr və Protokol Başqanlığının məsul nümayəndəsi Didem Hastürk, Kuzey Kıbrıs Türk Cümhuriyyətinin (KKTC) millət vəkili Resmiye Canaltay, Türk Dünyası Qadın Platformunun (TÜRKAP) qurucuları Mehriban Alışanova, İlhamə Novruzova və  Zaid Nəhmətov, Milli Məclisin şöbə müdiri Ülviyyə Abdullayeva, Azərbaycanın millət vəkilləri Jalə Əliyeva, Kamilə Əliyeva, Qırğızıstanın millət vəkili Elvira Surabaldiyeva və YAP Qadınlar Şurasının üzvləri iştirak ediblər.
Qonaqlar əvvəlcə BSU-nun foyesində “Arzu” rəqs ansamblının təqdimatında Azərbaycan, türk və slavyan ölkələrinin milli rəqslərindən ibarət tolerantlıq rəqsinə tamaşa ediblər.
Sonra BSU-nun rektoru, professor Nurlana Əliyeva qonaqları qəbul edib. O,  Azərbaycanın beynəlxalq nüfuzundan, dünyada tutduğu mövqedən danışıb və ölkəmizin  dünyada multikulturalizm, sivilizasiyalararası dialoq və əməkdaşlıq mərkəzi kimi tanındığını bildirib. N.Əliyeva müasir dünyada bütün insanlığın əsas məqsədinin sülh və əmin-amanlıq olmasının vacibliyini vurğulayıb.  O, heç bir ananın gözü yaşı arzulamadığını dilə gətirib.  N.Əliyeva daha sonra ölkəmizin üzləşdiyi Dağlıq Qarabağ problemindən danışıb. O bildirib ki, Azərbaycan dövləti bu problemi sülh yolu ilə həll etməyə çalışır. Bununla yanaşı, BSU rektoru Azərbaycanın güclü, sarsılmaz ordusunun olduğunu da qeyd edib. N.Əliyeva hərbi qüvvələrimizin hər növ müasir silah, texnika və avadanlıqlarla təchiz edildiyini söyləyib.
Söhbətin davamında rektor Azərbaycan qadınlarının ölkənin ictimai-siyasi həyatındakı rolundan da söz açıb.  Onun sözlərinə görə, Azərbaycan dövlətinin uğurlu qadın siyasətinin nəticəsində qadınlarımız həyatın bütün sahələrində, o cümlədən hakim Yeni Azərbaycan Partiyasının quruculuq işlərində fəal iştirak edirlər. Türkiyənin qadın  dövlət rəsmilərinin ölkəmizə səfərini Azərbaycan-Türkiyə əlaqələrinin yüksələn xətt üzrə inkişafının göstəricisi kimi dəyərləndirən N.Əliyeva bu münasibətlərinin bütün dünya üçün örnək olduğunu diqqətə çatdırıb. Türkiyə ilə həmrəylik məsələləri barədə danışan Nurlana Əliyeva qeyd edib ki, YAP Qadınlar  Şurasının əsas prinsipi qadın dayanışmasının sərhədlərini genişləndirmək, türk dünyası qadınları arasında dialoqu artırmaq, tarixdən gələn qardaşlıq bağlarını daha da gücləndirməkdir.  Nurlana Əliyeva deyib: “Azərbaycan-Türkiyə münasibətlərini ən gözəl xarakterizə edən Ümummilli Lider Heydər Əliyevin “Bir millət, iki dövlət” kəlamıdır. Tarix göstərir ki, hər zaman xalqlarımız və cəmiyyətimiz bu mövqedən çıxış edərək bir-birinin köməyinə çatıblar”.
Görüş zamanı AK Parti millət vəkili Mihrimah Belma Satır çıxış edərək səmimi qəbula görə BSU rəhbərliyinə minnətdarlıq edib. Türkiyə Cümhuriyyəti rəhbərliyinin Azərbaycana salamlarını çatdıran türkiyəli millət vəkili Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev ilə Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan arasındakı dostluq və qardaşlıq münasibətlərinin ölkələrimizin və xalqlarımız arasında əlaqələrin dinamikasına əlavə güc qatdığını xüsusi vurğulayıb. Mihrimah Belma Satır iki qardaş ölkənin əlaqərinin dövlət səviyyəsində, iş adamları və sivil qurumlar arasında qurulduğunu deyib.

Официальные представительницы Азербайджана и Турции посетили Бакинский славянский университет
29 ноября в Бакинском славянском университете (БСУ) прошла встреча с женщинами-депутатами и официальными представительницами Турции, Киргизии и Турецкой Республики Северного Кипра (ТРСК), организованная TÜRKAB (Турецко-братское единство). На встрече приняли участие депутат Партии справедливости и развития (ПСР) Великого национального собрания Турции (ВНСР) Михриман Белма Сатыр, советник ВНСР Шебнем Чылдыр, ответственная представительница Председательства международных отношений и протокола ВНСР Дидем Хастюрк, депутат ТРСК Расмия Джаналтай, основатели Платформы женщин тюркского мира (TÜRKAP) Мехрибан Алышанова, Ильхама Новрузова и Заид Нехметов, начальник отдела Милли Меджлиса Ульвия Абдуллаева, депутаты Азербайджана Жаля Алиева и Камилла Алиева, народный избранник Киргизии Эльвира Сурабалдиева и члены Женского совета партии «Новый Азербайджан».
До встречи гости посмотрели национальные танцы азербайджанских, турецких и славянских народов в исполнении танцевального ансамбля БСУ «Арзу».
Далее делегацию приняла в своем кабинете ректор университета, профессор Нурлана Алиева. Она рассказала о международном влиянии Азербайджана, позиции, занимаемой им в мире, и сообщила, что наша страна известна как центр мультикультурализма, межцивилизационного общения и сотрудничества. Ректор подчеркнула, что в современном мире основными целями всего человечества должны быть мир и благополучие. Затем она упомянула о проблеме Нагорного Карабаха, с которой столкнулся Азербайджан. Н. Алиева пояснила, что наше государство пытается решить эту проблему мирным путем, но, наряду с этим, у страны есть сильная, несокрушимая армия, которая обеспечена всеми необходимыми видами современного оружия, техники и оборудования.
Также ректор рассказала о роли азербайджанских женщин в общественно-политической жизни страны. По ее словам, в результате успешной политики Азербайджана наши женщины активно участвуют во всех сферах жизни страны, в том числе и в работе лидирующей партии «Новый Азербайджан». Оценив визит официальных представительниц Турции в нашу страну как показатель прогрессирующего развития отношений между Азербайджаном и Турцией, Н. Алиева заявила, что они являются примером для всего мира. Говоря о вопросах солидарности с Турцией, ректор отметила, что основным принципом Женского совета партии «Новый Азербайджан» является расширение границ сплоченности женщин, увеличение диалога между женщинами тюркского мира, укрепление братских связей между двумя странами: «Высказывание общенационального лидера Гейдара Алиева «Одна нация, два государства» прекрасно характеризует отношения Азербайджана и Турции. История показывает, что, придерживаясь этой позиции, наши народы и общества всегда помогали друг другу», - резюмировала она.
Во время встречи депутат ПСР Михриман Белма Сатыр поблагодарила руководство БСУ за радушный прием. По ее словам, братские и дружеские связи между президентами Азербайджана Ильхамом Алиевым и Турции Реджепом Тайибом Эрдоганом еще больше усиливают динамику развития отношений наших стран и народов. М. Сатыр заявила, что эти отношения построены на государственном уровне, между деловыми людьми и гражданскими организациями.