BSU-da Milli Dirçəliş Günü qeyd olunub
Noyabrın 19-da Bakı Slavyan Universitetində (BSU) Milli Dirçəliş Gününə həsr olunumuş tədbir keçirilib. Beynəlxalq münasibətlər və regionşünaslıq fakültəsi Tələbə Elmi Cəmiyyətinin təşkilatçılığı ilə baş tutuan təbir Dövlət himninin səslənməsi ilə başlanıb.
Himnin ardından giriş sözü ilə çıxış edən tərbiyə işləri üzrə prorektor, dosent Xanım Sultanova 17 noyabr - Milli Dirçəliş Gününü Azərbaycanın müstəqilliyinin bərpasında mühüm hadisə kimi dəyərləndirib. O bildirib ki, ölkəmiz ilk müstəqillik dövründə bir çox çətinliklərlə üzləşsə də, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin hakimiyyətə qayıdışı ilə Azərbaycan tarixində tamamilə yeni mərhələ başlandı. X.Sultanova tədbir iştirakçılarını Azərbaycanın müstəqilliyinin bərpa olunmasında tarixi rol oynamış, xalqın istiqlal mücadiləsinin əsas mərhələlərindən biri olan 17 noyabr – Milli Dirçəliş Günü münasibətilə təbrik edib, ən xoş arzularını çatdırıb.
Azərbaycan tarixi və ictimai elmlər kafedrasının baş müəllimi Əli Rüstəm “Müstəqilliyə gedən yol” mövzusunda çıxışında Azərbaycanın tarixində yer alan mühüm hadisələrin yubiley günlərinin 2018-ci ilə təsadüf etdiyini vurğulayaraq qeyd edib ki, 30 il bundan əvvəl, 1988-ci il noyabrın 17-də imperiya zülümündən cana doymuş Azərbaycan xalqının ayağa qalxması tarixə meydan hərəkatı kimi daxil oldu. Ə.Rüstəm həmin hadisələrin canlı şahidi kimi bir sıra tarixi faktlara əsaslanan məlumatları gənclərinn diqqətinə çatdırıb. Nitqinin sonunda  böyük türk şairi Tofiq Fikrətin “Millət şərqisi” şeirini səsləndirən Ə.Rüstəm gəncləri vətənpərvər olmağa, Azərbaycan həqiqətlərini düzgün təbliğ etməyə səsləyib.
Tədbirdə beynəlxalq münasibətlər və regionşünaslıq fakültəsinin tələbələrindən Mirpaşa İlyasov “Xalqın istiqlalı”, Vüsalə İsmayılova “Azadlığa doğru atılan addım”, Aydan Seyfullayeva “Milli Dirçəliş” adlı məruzələrlə çıxış ediblər.

В Бакинском славянском университете отметили День национального возрождения
19 ноября в Бакинском славянском университете (БСУ) прошло мероприятие, посвященное Дню национального возрождения. Мероприятие, организованное Студенческим научным обществом факультета «Международные отношения и регионоведение», началось со звучания государственного гимна.
Выступившая проректор по воспитательной части БСУ, доцент Ханым Султанова рассказала, что 17 ноября – День национального возрождения – является важным событием в восстановлении независимости Азербайджана. По ее словам, несмотря на то, что наша страна в первые годы независимости столкнулась со многими трудностями, с возвращением к власти общенационального лидера Гейдара Алиева в истории Азербайджана начался совершенно новый этап. Х. Султанова поздравила участников мероприятия с  17 ноября – Днем национального возрождения, который сыграл исторически важную роль в восстановлении независимости Азербайджана и является одним из основных этапов борьбы за независимость народа.
Старший преподаватель кафедры «История Азербайджана и общественные науки» Али Рустам, выступив по теме «Путь к независимости», сообщил, что важные события, произошедшие в истории Азербайджана, в 2018 годом отмечают свой юбилей не случайно. При этом он подчеркнул, что 30 лет назад, 17 ноября 1988 года вошло в историю, как вызов азербайджанского народа имперской тирании. А. Рустам, будучи свидетелем этих событий, рассказал молодым людям о некоторых исторических фактах. В конце выступления, прочитав стихи великого турецкого поэта Тофига Фикрета «Песнь нации», А. Рустам призвал молодежь быть патриотами и доносить правду об Азербайджане.
На мероприятии выступили студенты факультета «Международные отношения и регионоведение» Мирпаша Ильясов с докладом «Независимость народа», Вусаля Исмаилова – «Шаги на пути к независимости», Айдан Сейфуллаева – «Национальное возрождение».