Beynəlxalq konfrans tolerantlığa həsr olunmuş sərgi ilə başa çatıb
Bakı Slavyan Universitetində noyabrın 15-də BSU və Türkiyənin Reytinq Akademiyasının birgə təşkilatçılığı ilə fəaliyyətə başlayan “Kulturoloji paradiqmalar və yeniləşən Azərbaycan” adlı beynəlxalq elmi konfrans bu gün öz işini başa çatdırıb.
Konfransın ikinci günü tolerantlığa həsr olunmuş tədbirlə yadda qalıb.  Belə ki, universitetin foyesində Azərbaycan və Türkiyə mədəniyyətinin ortaq çalarlarını əks etdirən, ölkəmizin gənc rəssamlarının əl işlərindən ibarət sərgi keçirilib.
Sərginin açılışında çıxış edən Türkiyənin Azərbaycandakı səfirliyinin Mədəniyyət və Tanıtma müşaviri İrfan Çiftçi Bakı Slavyan Universitetində keçirilən beynəlxalq elmi konfransın iki qardaş ölkə arasında humanitar istiqamətdə əlaqələrin daha da dərinləşməsinə şərait yaradacağını dilə gətirib. İ.Çiftçi qeyd edib ki, konfrans çərçivəsində təşkil olunmuş sərgidə Azərbaycan və Türkiyənin milli ənənələrini, mədəniyyətini, türk-islam sənətinin tarixini əks etdirən rəsmlərin nümayişi bu iki ölkənin sarsılmaz bağlarla bir-birinə bağlı olduğunu bir daha sübut edir.
Sonra söz alan Bakı Slavyan Universitetinin rektoru, professor Nurlana Əliyeva rəhbəri olduğu ali təhsil müəssisəsində belə bir sərginin açılmasından məmnunluq ifadə edib. O bildirib ki, sərginin əsas məqsədi Ulu Öndər Heydər Əliyevin “İki dövlət, bir millət” ifadəsinə əsaslanaraq mədəni əməkdaşlığı inkişaf etdirməklə yanaşı, ortaq milli dəyərlərimizi təbliğ etmək və onlara sahib çıxmaqdır. İki ölkə arasındakı bağlılığın yaradıcı nəslə ilham qaynağı olduğunu deyən Nurlana Əliyeva  qeyd edib ki, fərqli üslub və motivləri əhatə edən tablolarda  müxtəlif janr və texnikalarda işlənmiş əsərlər yer alıb. Nurlana Əliyeva nitqinin sonunda sərginin təşkilində əməyi olan gənc rəssamlara təşəkkür edib.
Sərginin təşkilatçılarından Azərbaycan-Türkiyə rəssamı Günay Mehdizadənin köməkçisi Ceyhun Abdullayev çıxışında qeyd edib ki, 20-dən artıq sənət əsəri nümayiş edilən sərgidə azərbaycanlı gənc rəssamlar Günel Rəvilova, Fərid Mirzəyev, Könül İsmayılova, Rüfət Əsgərov, Nuray Allahverdiyeva, Cavid Məmmədovun əsərləri də yer alıb. Bu rəsmlərin sırasında rəssam Günay Mehdizadəyə, eyni zamanda özünə aid əsərlərin də olduğunu deyən C.Abdullayev sənətsevərlər üçün yaradılan şəraitə görə BSU rəhbərliyinə minnətdarlıq edib.
Sonra qonaqlar sərgi ilə tanış olublar.  Sərgidə nümayiş olunan əsərlər xarici qonaqlar tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb.
Sərgidə BSU-da fəaliyyət göstərən tədris və mədəniyyət mərkəzləri- RUSIYA TƏDRİS-MƏDƏNİYYƏT MƏRKƏZİ “MOSKVA AUDİTORİYASI”, "SANKT-PETERBURQ" MƏDƏNIYYƏT VƏ TƏDRIS MƏRKƏZİ, BELARUS DİLİ VƏ MƏDƏNİYYƏTİ MƏRKƏZİ, BOLQAR DİLİ VƏ MƏDƏNİYYƏTİ MƏRKƏZİ, POLYAK DİLİ VƏ MƏDƏNİYYƏTİ MƏRKƏZİ, UKRAYNA TƏDRİS-MƏDƏNİYYƏT MƏRKƏZİ, MÜASIR YUNAN DİLİ VƏ MƏDƏNİYYƏTİ MƏRKƏZİ, TÜRKİYƏ ARAŞDIRMALARI MƏRKƏZİnin təmsil etdikləri ölkələrə dair kitabları, milli geyim və simvolik əşyalar nümayiş etidirlib.

Международная конференция, посвященная толерантности, завершилась выставкой
Сегодня завершилась Международная научная конференция «Культурологические парадигмы и обновленный Азербайджан», начатая 15 ноября в Бакинском славянском университете (БСУ). Мероприятие было организованно Рейтинговой академией Турции и БСУ.
Второй день конференции запомнился мероприятием, посвященным толерантности. Так, в фойе университета прошла выставка ручных работ молодых художников страны, в которых нашли отражение общие оттенки азербайджанской и турецкой культур.
Выступивший на открытии выставки советник по культуре и содействию посольства Турции в Азербайджане Ирфан Чифтчи заявил, что Международная научная конференция, прошедшая в БСУ, создала условия для углубления гуманитарных связей между двумя братскими странами. По его словам, на выставке, прошедшей в рамках конференции, были представлены картины,  отражающие национальные традиции, культуру, историю тюркско-исламского творчества Азербайджана и Турции еще раз доказывающие взаимосвязь двух этих стран.
Выступившая ректор БСУ, профессор Нурлана Алиева выразила удовлетворение открытием такой выставки в руководимом ею вузе. Основываясь на высказывании общенационального лидера Гейдара Алиева «Одно государство, одна нация», ректор сообщила, что основной целью выставки является не только развитие культурного сотрудничества, но пропаганда и отстаивание наших общих национальных ценностей. Говоря об обязательствах между двумя странами вдохновлять творческое поколение, Н. Алиева пояснила, что на табло, охватывающих разные стили и мотивы, находятся произведения, созданные в различных жанрах. В конце она поблагодарила молодых художников за организацию этой выставки.
В своем выступлении помощник азербайджанской и турецкой художницы Гюнай Мехтизаде Джейхун Абдуллаев отметил, что среди более 20 произведений искусства, представленных на выставке, находятся картины молодых художников: Гюнель Равиловой, Фарида Мирзоева, Кёнуль Исмайыловой, Руфата Аскерова, Нурай Аллахвердиевой и Джавида Мамедова. Поблагодарив руководство БСУ за созданные для любителей творчества условия, Дж. Абдуллаев сообщил, что среди представленных картин имеются произведения художницы Г. Мехтизаде.
Далее гости ознакомились с выставкой. Представленные на ней произведения, были встречены зарубежными гостями с интересом.
На выставке были представлены книги, национальная одежда и символические предметы Культурно-образовательных центров, функционирующих в БСУ: Российский культурно-образовательный центр «Московская аудитория», Культурно-образовательный центр «Санкт-Петербург», Центр белорусского языка и культуры, Центр болгарского языка и культуры, Центр польского языка и культуры, Украинский культурно-образовательный центр, Центр современного греческого языка и культуры, Центр турецкий исследований.