BSU-da “Qalxan və qılınc” sənədli filminin nümayişi olub
Bildiyimiz kimi, Prezident İlham Əliyev 31 yanvar 2018 –ci il tarixdə Azərbaycan kinosunun 120 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında Sərəncam imzalayıb. Sərəncama əsasən,noyabrın 12-də Bakı Slavyan Universitetində Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin Azərbaycan kinosunun 120 illiyinə həsr olunmuş tədbirlər planı çərçivəsində “Qalxan və qılınc” sənədli filminin nümayişi olub.
Tədbiri giriş sözü ilə açan BSU-nun tərbiyə işləri üzrə prorektoru, dosent Xanım Sultanova qeyd edib ki, “Qalxan və qılınc” sənədli filmisovet hökuməti dövründə ölkəmizin təhlükəsizlik xidmətlərinə rəhbərlik etmiş Ulu Öndərin bilavasitə səyi nəticəsində xalqımıza qarşı erməni təxribatının qarşısının alınması və cinayətkarların cəzalandırılması ilə bağlı hadisələri özündə əks etdirir.Xanım Sultanova Azərbaycan kinosunun 120 illiyi ilə əlaqədar BSU-da dörd gün fərqli mövzularda çəkilmiş sənədli filmlərin təqdim olunacağını diqqətə çatıdırb.
Filmin nümayişindən öncə Azərbaycan Respublikası Kinematoqrafçılar İttifaqının birinci katibi, Əməkdar İncəsənət Xadimi Cəmil Quliyev çıxış edərək film haqqında ətraflı məlumat verib. Filmdə Dağlıq Qarabağ mövzusunun aparıcı mövzulardan olduğunu deyən C.Quliyev qeyd edib ki, bu film sırf kinopublisistik janrında ekranlaşdırılan filmdir. O bildirib ki, faktlar əsasında ekranlaşdırılan “Qılınc və qalxan” filminin mərkəzində Ümummilli Liderimiz Heydər Əliyevin siyasəti, onun erməni daşnaklarına qarşı apardığı uğurlu mübarizə dayanır.
Filmin ssenari müəllifi və rejissoru Etibar Məmmədov çıxışında ekran əsərinin gənc nəsil üçün əhəmiyyətindən söz açıb. O söyləyib ki, bu ekran əsəri Ulu Öndər Heydər Əliyevin ölkəmiz üçün etdiklərini ictimaiyyətə təqdim etmək baxımından önəmlidir. Filmin XX əsrin 60-cı illərində Dağlıq Qarabağda baş verən hadisələrlə bağlı olduğunu deyən rejissor bildirib ki, bu əsər Azərbaycanın düşmənlərinə verilən ən kəsərli və layiqli cavabdır.

В Бакинском славянском университете прошел показ документального фильма «Щит и меч»
Известно, что 31 января 2018 года президент Ильхам Алиев подписал указ о проведении 120-летнего юбилея Азербайджанского кино. Согласно этому распоряжению, в рамках плана Министерства культуры и туризма, 12 ноября в Бакинском славянском университете (БСУ) прошел показ документального фильма «Щит и меч».
Мероприятие открыла проректор БСУ по воспитательной части, доцент Ханым Султанова. Она сообщила, что фильм «Щит и меч» отражает в себе события, связанные с предотвращением армянской провокации в отношении нашего народа и наказанием преступников в результате усилий общенационального лидера, руководившего службой безопасности Азербайджана в советский период. Х. Султанова отметила, что в БСУ в течение четырех дней пройдет показ документальных фильмов, посвященных разным темам.
Перед показом фильма «Щит и меч» первый секретарь Союза кинематографистов Азербайджана, заслуженный деятель искусств Джамиль Гулиев проинформировал участников о киноленте. По его словам, основной темой фильма, снятого в кинопублицистическом жанре, является Нагорный Карабах. В центре картины, основанной на фактах, - политика общенационального лидера Гейдара Алиева и его успешная борьба против армянских дашнаков.
Сценарист и режиссер фильма Этибар Мамедов рассказал о значении данной экранизации для молодого поколения. Он заявил, что «Щит и меч» важен с точки зрения донесения до общественности всего того, что сделал для нашей страны Гейдар Алиев. Сообщив, что кинолента связана с событиями, произошедшими в Нагорном Карабахе в 60-х годах ХХ века, режиссер пояснил, что это произведение веский и достойный ответ врагам Азербайджана.