Polşalı professorlar BSU-da mühazirə oxuyacaqlar
Oktyabrın 8-də Polşa Respublikasının Nikolay Kopernik adına Torun Universitetinin doktoranturaya qəbul şöbəsinin müdiri, professor Donuta Pleçka və Adam Marşalek adına Mətbuat Evinin prezidenti, professor Yoanna Marşalek Bakı Slavyan Universitetinə ikinci dəfə mühazirə oxumaq üçün gəliblər. Professorlar  Bakı Slavyan Universitetində olacaqları iki həftə müddətində tələbələrə Polşanın tarixi, ədəbiyyatı, mədəniyyəti, etnoqrafiyası, siyasəti barədə mühazirə oxuyacaqlar.
Azərbaycanla Polşa arasında isti münasibətlərdən danışan polyak qonaqlar  azərbaycanlı tələbələrin Polşa barədə mükəmməl biliklərə malik olduğunu bildirdilər. Professor Yoanna Marşalek qeyd edib ki, polşalı müəllimlər tərəfindən ötən il polyak dili üzrə təhsil alan BSU tələbələri arasında sorğu keçirilmiş və sorğunun nəticəsində azərbaycanlı gənclərin milli mənəvi dəyərlərə, mentalitetə, həmçinin öz tarixi köklərinə möhkəm tellərlə bağlı olmaları bir daha aydın olub. Onun sözlərinə görə, BSU tələbələrinin arasında aparılan bu sorğunun nəticələri ilə bağlı Polşada məqalə dərc olunub.
Professor Yoanna Marşalek onu da diqqətə çatdırıb ki, Bakı Slavyan Universitetinin rektoru, professor Nurlana Əliyevanın təşəbbüsü ilə Polşada BSU alimlərinin məqalələrindən ibarət olan toplu işıq üzü görüb. Xanım Yoanna həmin məcmuələri universitetə təqdim etdiyini bildirib. Yeri gəlmişkən, qeyd edək ki, BSU-nun rektoru, professor Nurlana Əliyeva və elmi işlər üzrə prorektor, professor Rafiq Novruzov Polşada çıxan “Nowa polityka wschodnia” elmi jurnalın redaksiya heyətinin üzvü seçiliblər.
Azərbaycanlıların öz milli dəyərlərini qorumasını müsbət hal kimi qiymətləndirən polyak alimlər etnik-mədəni fərqlərin tələbələr arasında münasibətlərdə heç bir problem yaratmadığını qeyd ediblər.
Azərbaycanlı tələbələrin Polşa universitetlərində etnoqrafiya, siyasət, iqtisadiyyat, mədəniyyət sahələrində göstərdikləri uğurlardan danışan professor Donuta Pleçka da Azərbaycandakı təhsil sistemi ilə bağlı müsbət fikirlər səsləndirib. Azərbaycanda təhsil sisteminin inkişafından danışan D.Pleçka bildirib ki, bu ölkədə gənclərə bilik aşılamaqla yanaşı onların tərbiyəsinə də çox önəm verilir.
BSU-nun Polyak Dili və Mədəniyyəti Mərkəzinin müdiri Lyudmila Talıbova mərkəzin qarşısında duran vəzifələrdən danışıb. Polyak dili üzrə təhsil alan tələbələrin Polşanın tanınmış Krakov, Torun, Varşava kimi şəhərlərindəki universitetlərində yay məktəblərində olmaları barədə ətraflı məlumat verib. O qeyd edib ki, Varşavada həyata keçirilən “Gənc alim” layihəsi çərçivəsində Bakı Slavyan Universitetini bitirən tələbələr birillik layihəyə qoşularaq sertifikat əldə edirlər. Nəticədə tələbələr Polşada ikiillik magistr pilləsinə yiyələnmə şansını qazanırlar.
L.Talıbova söyləyib ki, mərkəzin əsas vəzifəsi Azərbaycan və Polşa arasında mədəni əlaqələri inkişaf etdirmək, hər iki ölkənin mədəniyyətinə, təhsilinə, maarifinə və elminə marağı artırmaq, həmçinin universitetdə polşaşünaslıq istiqaməti üzrə tədris prosesinin təkmilləşdirilməsinə kömək etməkdir. Polyakdilli tələbələrin universitetin mədəni-kütləvi tədbirlərində fəal iştirak etdiyini dilə gətirən L.Talıbova oktyabrda nəzərdə tutulmuş “Polşa film festivalı”na BSU-nun polyakdilli tələbələrinin qatılacağını da vurğulayıb.
Mərkəzin daha çox elmi istiqamətdə fəaliyyət göstərdiyini deyən L.Talıbova mərkəz tərəfindən Azərbaycanın bir sıra tanınmış ədiblərinin əsərlərinin polyak dilinə, eyni zamanda Polşanın tanınmış yazıçı və şairlərinin əsərlərinin isə Azərbaycan dilinə tərcüməsi istiqamətində mühüm işlər görüldüyünü bildirib.

Польские профессора прочитают лекцию в Бакинском славянском университете
8 октября заведующая отделом докторантуры в Университете имени Николая Коперника в Торуни (Польша), профессор Донута Плечка и президент Издательского дома имени Адама Маршалека, профессор Йоханна Маршалек во второй раз приехали в Бакинский славянский университет (БСУ) для проведения лекции. В течение двух недель профессора будут читать студентам лекции по истории, литературе, культуре, этнографии и политике Польши.
Говоря о теплых отношениях между Азербайджаном и Польшей, гости отметили, что азербайджанские студенты владеют обширными знаниями об этой стране. Й. Маршалек заявила, что польские учителя провели опрос среди студентов, обучавшихся в прошлом году польскому языку в БСУ, в результате которого выяснили, что молодежь Азербайджана придает большое значение национально-нравственным ценностям и менталитету, а также привязана к своим историческим корням. В Польше даже вышла статья об итогах этого опроса.
Профессор также сообщила, что по инициативе  ректора вуза, профессора Нурланы Алиевой в Польше был издан сборник статей ученых БСУ. Этот сборник Й. Маршалек подарила нашему университету. Напомним, что Н. Алиева и проректор по учебной части, профессор Рафиг Новрузов стали членами редакционной коллегии научного журнала “Nowa polityka wschodnia”.
Положительно оценив сохранение азербайджанцами своих нравственных ценностей, польские ученые отметили, что этнические и культурные различия между студентами не создают никаких проблем.
Рассказав об успехах, достигнутых азербайджанскими студентами в вузах Польши в таких сферах, как этнография, политика, экономика и культура, Д. Плечка поделилась своими мыслями о системе образования в Азербайджане. По ее словам, в этой стране молодежи не только прививают знания, но также придают большое значение ее воспитанию.
Директор Центра польского языка и культуры БСУ Людмила Талыбова рассказала о задачах, стоящих перед Центром. Она проинформировала гостей о том, что студенты, обучающиеся польскому языку, посещают летние школы вузов Польши в Кракове, Торуни и Варшаве. По словам Л. Талыбовой, в рамках годового проекта «Юный ученый», реализуемого в Варшаве, студенты, окончившие БСУ, могут к нему присоединиться и получить сертификат. Таким образом, у студентов появляется шанс в течение двух лет получить магистерскую степень в Польше.
Л. Талыбова заявила, что основной задачей Центра является развитие отношений между Польшей и Азербайджаном, увеличение у молодежи интереса к культуре, образованию, просвещению и науке обоих стран, а также помощь в усовершенствовании в вузе процесса обучения в направлении польшеведения. Упомянув, что польскоязычные студенты активно участвуют в культурных мероприятиях БСУ, директор Центра сообщила, что они примут участие в Фестивале польских фильмов, который пройдет в октябре.
Пояснив, что Центр в основном занимается научной деятельностью, Л. Талыбова отметила, что ряд произведений известных азербайджанских литераторов был переведен на польский язык, также как и произведения выдающихся польских писателей и поэтов были переведены на азербайджанский язык.