BSU-nun jurnalist tələbələri "Rusiyanın təbiət qoruğu" fotosərgisini ziyarət ediblər
Sentyabrın 19-da Bakıda yerləşən Rus mədəniyyət-informasiya mərkəzində "Rusiyanın təbiət qoruğu" adlı fotosərginin açılışı olub. Sərgi "Rusiya və Azərbaycan mədəniyyətinin mübadiləsi" layihəsi çərçivəsində "ROSKONSERT" Musiqi və Festival Proqramları Federal İdarəsi tərəfindən təqdim edilib. Bura Rusiyanın Murmanski vilayətinin əsrarəngiz şimal təbiətində çəkilmiş fotoşəkillər daxil edilib.
Sərgini ilk ziyarət edən Rusiyanın Xalqlar Dostluğu Universiteti ilə Rus mədəniyyət-informasiya mərkəzinin birgə təşkil etdiyi "Rəqəmsal dövrdə jurnalistikanın inkişaf tendensiyaları" adlı mühazirə-seminarda iştirak edən qonaqlar, Bakı Slavyan və Bakı Dövlət Universitetlərinin jurnalistika fakültəsinin müəllim, həmçinin tələbələri olublar.
Sərgiyə gələn qonaqları Azərbaycanda "Rossotrudniçestva" (Rusiya əməkdaşlığı) nümayəndəliyinin sədr müavini Aleksandr Kalamin salamlayıb.
Sərginin açılışında Heydər Əliyev Fondunun və Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə 18-26 sentyabrda Üzeyir Hacıbəyliyə həsr olunmuş X Beynəlxalq musiqi festivalında iştirak etmək üçün Moskvadan Bakıya gəlmiş "New Life Brass" nəfəs alətləri ansamblı çıxış edib.
Bakı Slavyan Universitetində jurnalistika ixtisası üzrə təhsil alan tələbələr "New Life Brass" ansamblının çıxışından və sərgidə gördükləri mənzərə janrında çəkilmiş fotolardan zövq aldıqlarını bildiriblər.
Bu arada jurnalist tələbələr sərgi zalında "Azərbaycanda ən yaxşı rus-dili və ədəbiyyatı müəllimi" adlı stenddə BSU-nun pedaqoji fakültəsinin dekanı, "Azərbaycanda rus dili və ədəbiyyatı" jurnalının baş redaktoru, professor Flora Naciyevanın şəklini ilk sırada görmələrindən məmnun olublar.

Студенты-журналисты Бакинского славянского университета посетили фотовыставку «Природный заповедник России»
19 сентября в Российском информационно-культурном центре (РИКЦ) состоялось открытие фотовыставки «Природный заповедник России». Мероприятие было организовано Федеральным государственным бюджетным учреждением культуры «Федеральная дирекция музыкальных и фестивальных программ «РОСКОНЦЕРТ»» в рамках проекта «Культурный обмен между Россией и Азербайджаном». На выставке были представлены фотографии о прекрасной северной природе Мурманской области России.
Первыми гостями, посетившими выставку, а также принявшими участие в семинаре «Тенденции развития журналистики в эпоху цифровых технологий», стали преподаватели и студента факультета журналистики Бакинского славянского университета (БСУ) и Бакинского государственного университета. Семинар был организован Российским университетом дружбы народов и РИКЦ.
Гостей поприветствовал заместитель председателя представительства Россотрудничества в Азербайджане Александр Каламин.
На открытии выставки выступил ансамбль духовых инструментов New Life Brass, приехавший из Москвы в Баку для участия в Х Международном музыкальном фестивале, посвященном Узеиру Гаджибейли. Организованный Фондом Гейдара Алиева и Министерством культуры, фестиваль пройдет с 18 по 26 сентября.
Студенты факультета журналистики БСУ получили большое удовольствие от выступления ансамбля New Life Brass и фотографий, снятых в стиле пейзажа. Также они обрадовались, увидев на стенде фотографию «Самые лучшие учителя русского языка и литературы в Азербайджане» декана педагогического факультета БСУ, главного редактора журнала «Русский язык и литература в Азербайджане», профессора Флоры Наджиевой.