BSU-da Bilik günü ilə bağlı tədbir keçirilib
Sentyabrın 15-də Bakı Slavyan Universitetində (BSU) Bilik günü ilə bağlı təntənəli tədbir keçirilib. Tədbirin əvvəlində universitetin foyesində yerləşən Ulu Öndər Heydər Əliyevin büstü önünə əklil qoyulub. Mərasimin ardından Azərbaycan Respublikasının Dövlət himni səsləndirilib.
Tədbirdə Qırğızıstan Respublikasının Azərbaycandakı sabiq səfiri Ayciqit Buranov, Nəsimi rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Asif Əsgərov, millət vəkilləri Sahibə Qafarova, Kamilə Əliyeva, Qənirə Paşayeva, Elman Nəsirov, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Sədaqət Qəhrəmanova, “İki sahil” qəzetinin baş redaktoru Vüqar Rəhimzadə, təhsil ekspertləri Şahlar Əsgərov, Nadir İsrafilov və media nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan BSU-nun rektoru, professor Nurlana Əliyeva tələbələri yeni tədris ili münasibətilə təbrik edərək onlara dərslərində uğurlar arzulayıb. Rektor Azərbaycan təhsil sisteminin müasir dövrdə çox böyük nailiyyətlər əldə etdiyini diqqətə çatıdıraraq bəşər sivilizasiyasına böyük töhfələr bəxş etmiş Azərbaycan xalqının zəngin maarifçilik ənənələri, pedaqoji fikir tarixi ilə qürur duyduğunu dilə gətirib. Professor N.Əliyeva bildirib ki, son illər ölkəmizdə humanitar sahədə qazanılan uğurların dövlət başçısı cənab İlham Əliyevin təhsilin inkişafı ilə əlaqədar imzaladığı proqramlar çərçivəsində həyata keçirilən islahatların, ölkənin birinci xanımı Mehriban Əliyevanın təhsil obyektlərinin yeniləşməsi sahəsində gördüyü işlərin və dövlətimizin bu sahəyə xüsusi qayğısının nəticəsi kimi dəyərləndirilməlidir. Rektor qeyd edib ki, Bakı Slavyan Universitetində təhsilin səviyyəsi, burada tələbələrin biliklərə yiyələnməsi üçün yaradılan şərait hər zaman diqqət mərkəzində olub. Universitetin potensialı istiqamətində mütəmadi olaraq işlər görüldüyünü deyən N.Əliyeva bu il BSU-ya qəbul sayının ötən illərlə müqayisədə daha da artdığını diqqətə çatdırıb. Rektor universitetin qarşıda duran məqsədlərindən söz açaraq deyib: “Hazırda Bakı Slavyan Universiteti regionun xarici ölkə universitetləri ilə beynəlxalq əməkdaşlıq quran ən fəal universitetlərindən birinə çevrilib. Bu əlaqələri inkişaf etdirməklə dünya təhsilinin ən mütərəqqi ənənlərini universitetimizdə tətbiq etmək, tədris və tərbiyə sahəsində yeni uğurlara imza atmaq, universitetin maddi-texniki bazasını beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırmaq başlıca məqsədimizdir”.
Nəsimi rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Asif Əsgərov çıxışında ölkədə təhsil məsələləri ilə bağlı görülən işlərdən, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən təhsilə olan diqqət və qayğıdan danışaraq bildirib ki, Nəsimi rayon ərazisində yerləşən ali və orta məktəblərdə həm təhsil səviyyəsinə, həm də müəssisələrin vəziyyətinə ciddi fikir verilir. İcra başçısı qeyd edib ki, təhsil ocaqlarında yaradılan münbit şərait, onların texniki avadanlıqlarla təmin olunması müasir təhsil sisteminin ölkəmizdə inkişafının göstəricisidir.
Sonra BSU tələbələrinin hazırladığı bədii kompozisiyalar, şeirlər, milli rəqslər təqdim olunub.
Tədbirdə bu il Bakı Slavyan Universitetinə yüksək bal toplayaraq qəbul olan tələbələrə hədiyyələr bağışlanıb. BSU-nun filologiya və xarici dil müəllimliyi fakültəsinə 622 balla qəbul olan birinci kurs tələbəsi Sitarə Şahmuradlı, 599 bal toplayan Aytac Hüseynli qazandıqları müvəffəqiyyətlə bağlı öz təssüratlarını bölüşüblər.
Millət vəkilləri Qənirə Paşayeva və Elman Nəsirov BSU-ya yüksək balla qəbul olan gəncləri təbrik edərək olara təhsil sahəsində uğurlar arzulayıblar.
Bilik günü ilə bağlı təbrik nitqi ilə çıxış edən BSU-nun professoru Rəhilə Quliyeva yeni tələbə adı qazanan gəncləri öz bilikləri, bacarıqları, əxlaqları ilə cəmiyyətdə nümunə olmağa çağırıb, tələbələri ölkənin ictimai-siyasi həyatında fəal iştirak etməyə səsləyib.

В Бакинском славянском университете прошло мероприятие, посвященное Дню знаний
15 сентября в Бакинском славянском университете (БСУ) прошло торжественное мероприятие, посвященное Дню знаний. В начале мероприятия в фойе университета участники возложили венок перед бюстом общенационального лидера Гейдара Алиева. Далее прозвучал государственный гимн Азербайджанской Республики.
В мероприятии приняли участие бывший посол Кыргызской Республики в Азербайджане Айджигит Буранов, глава Исполнительной власти Насиминского района Асиф Аскеров, депутаты Сахиба Гафарова, Камила Алиева, Ганира Пашаева, Эльман Насиров, заместитель председателя Государственного комитета по проблемам семьи, женщин и детей Садагат Гахраманова, главный редактор газеты «Ики сахил» Вугар Рагимзаде, эксперты образования Шахлар Аскеров, Надир Исрафилов и представители прессы.
Ректор БСУ, профессор Нурлана Алиева поздравила студентов с началом нового учебного года и пожелала им успехов. Она сообщила, что в современный период в системе образования Азербайджана было достигнуто много успехов и гордится богатыми просветительскими традициями, историей педагогической мысли азербайджанского народа, внесшего большой вклад в человеческую цивилизацию. По словам Н. Алиевой, в последние годы достижения нашей страны в гуманитарной области должны восприниматься как результаты реформ, проведенных президентом Ильхамом Алиевым в рамках программ по развитию образования, а также работы, проделанной первой леди Мехрибан Алиевой в сфере обновления объектов образования, и особой заботы государства. Ректор заявила, что уровень образования в БСУ, условия, созданные здесь для получения студентами знаний, всегда привлекали внимание. Говоря о работе, проведенной в направлении усиления потенциала вуза, она сообщила, что в этом году количество студентов, поступивших в БСУ, по сравнению с прошлыми годами, возросло. Далее Н. Алиева рассказала о задачах, стоящих перед университетом: «В данный момент БСУ является одним из самых активных вузов региона, сотрудничающих с вузами других стран. Наши основные цели – применять самые прогрессивные традиции мирового образования, достигнуть новых успехов в сфере обучения и воспитания, добиться того, чтобы материально-техническая база вуза соответствовала международным стандартам».
Глава Исполнительной власти Насиминского района Асиф Аскеров рассказал о работе, проведенной в стране в области образования, внимании и заботе, проявляемой президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым к этой сфере. Также он заявил, что в вузах и средних школах, расположенных в Насиминском районе, уделяется большое внимание как уровню образования, так и состоянию учреждений. А. Аскеров отметил, что создание подходящих условий в очагах образования, снабжение их техническим оборудованием являются показателями развития современной системы образования в нашей стране.
В исполнении студентов БСУ были представлены творческие композиции, стихи и национальные танцы.
В этом году студентам, поступившим в БСУ с высокими баллами, вручили подарки. Студентки первого курса, поступившие на факультет «Филология и преподавание иностранного языка», Ситара Шахмурадлы (622 балла) и Айтадж Гусейнли (599 балла) поделились своими впечатлениями.
Депутаты Ганира Пашаева и Эльман Насиров поздравили студентов, поступивших в БСУ с высокими баллами, и пожелали им удачи.
Профессор Рахиля Гулиева выступила с поздравительной речью и призвала новых студентов своими знаниями, способностями и поведением стать примером для общества, а также активно участвовать в общественно-политической жизни страны.