BSU-nun professoru beynəlxalq konfransda çıxış edəcək
Bakı Slavyan Universitetinin prorektoru, professor Rafiq Novruzov sentyabrın 6-dan 9-dək  Moskvada bədii ədəbiyyat tərcüməçilərinin V Beynəlxalq konfransında iştirak edəcək.  Konfrans “Ədəbi tərcümə mədəni diplomatiya vasitəsi kimi” devizi altında keçiriləcək.  Konfransın  məqsədi, məramı, qarşısına qoyduğu vəzifələr barədə suallarla R.Novruzova müraciət etdik.  O, konfransın fəaliyyəti, iş prinsipləri haqqında aşağıdakıları bildirdi:
- Ədəbiyyat tərcüməçilərinin Moskvada keçirilən beynəlxalq konfransı ilk dəfə 2010-cu ilin sentyabrında təşkil olunub. Həmin konfransda 20 ölkədən 150 tərcüməçi iştirak edib. O vaxtdan başlayaraq hər iki ildən bir konfrans dünya tərcüməçilərini bir yerə yığır və bədii tərcümənin ən aktual problemlərini müzakirə edir. Bu günlərdə baş tutacaq V konfransla I konfrans arasında kəmiyyət və keyfiyyət baxımından çox böyük dəyişikliklər baş verib. İlk növbədə onu deyim ki, konfransa cəlb olunan ölkələrin sayı üç dəfə artaraq 20-dən 60-a çatıb. Mövzular daha ciddi problemləri əhatə etməyə başlayıb.  Proqramla tanışlıq göstərir ki, bu dəfə tərcümənin heç bir nəzəri aspekti diqqətdən kənarda qalmayıb.
- Proqramda daha nələr nəzərdə tutulub?
- Konfransın birinci günü 31-ci beynəlxalq kitab sərgisi çərçivəsində A.S.Puşkin adına kitabxanada Moskva meri ilə görüş olacaq. Bundan əlavə, konfrans müddətində məşhur müasir rus yazıçıları Oleq Pavlov, Kseniya Draqinskaya, Aleksey Salnikov, Lev Danilski, Aleksandr Arxangelski və digərləri ilə görüşlər planlaşdırılır.
- Konqresin məram və məqsədi barədə nə deyə bilərsiniz?
- Bu gün humanitar əlaqələri möhkəmləndirmək, ideya, bilik və yaradıcılıq nailiyyətlərinin mübadiləsini genişləndirmək son dərəcə vacibdir. Bunsuz insanlar və xalqlar arasında qarşılıqlı anlaşma mümkün deyil.  Bədii ədəbiyyat bu mübadilədə çox önəmli rol oynayır, çünki məhz onun vasitəsilə müxtəlif ölkələrdə oxucular əsl həqiqəti öyrənirlər. Bundan əlavə, tərcüməçi bu gün müxtəlif ölkələrin oxucuları arasında vasitəçi rolunu oynayır, mədəni diplomatiyanın aktiv xadimidir.
- Azərbaycanda həmişə rus dilindən tərcümə üstünlük təşkil edib, bu, bizim eyni geopolitik məkanı bölüşməyimizlə yanaşı, həm də uzun zaman bir dövlətdə təmsil olunmağımızla bağlıdır. Azərbaycanın müstəqillik qazanması rus dilinin vasitəçilik missiyasına necə təsir edib?
- Bu gün ingilis, alman, fransız, fars, ərəb və s. dillərdən birbaşa tərcümə edən istedadlı tərcüməçilərimizin sayı xeyli artıb. Bu, həm elmi və elmi-publisistik, həm də bədii mətnlərə aiddir. Mən bu mənada onlarla istedadlı gəncin, orta nəslin nümayəndəsinin adını çəkə bilərəm. Ancaq onu da qeyd edim ki, rus dili hələ öz üstünlüyünü saxlamaqdadır, onun  vasitəçilik missiyası azalsa da, klassik və daha çox müasir rus ədəbiyyatına Azərbaycan oxucusunun marağı  azalmayıb.  Rus dilindən bədii ədəbiyyatın tərcüməsinə ehtiyac bizim üzərimizə bu sahə üzrə daha yaxşı tərcüməçilər  hazırlamaq vəzifəsi qoyur.
- Siz özünüz hansı mövzuda çıxış edəcəksiniz?
- Mənim mövzum  Hafiz Şirazinin rus dilinə tərcüməsi  əsasında hazırladığım “Mətnin fəlsəfəsi və onun tərcümədə verilməsi” adlanır. Mən sufiliyin eşq, ilahi məqam, mey  və s. kimi dəyərlərinin tərcümə prosesində ötürülməsi məsələləri ətrafında danışacağam.  Ümid edirəm ki, məruzəm yaxşı qarşılanacaq.

Профессор Бакинского славянского университета выступит на международном конгрессе
06-09 сентября проректор по научной части Бакинского славянского университета, профессор Рафиг Новрузов примет участие на V Международном конгрессе переводчиков художественной литературы в Москве. Мероприятие пройдет под девизом «Литературный перевод как средство культурной дипломатии». Мы обратились к Р. Новрузову с вопросами о цели, миссии и задачах конгресса.
- Расскажите о деятельности и принципах работы конгресса?
- Впервые Международный конгресс литературных переводчиков был организован в сентябре 2010 года в Москве. В нем приняли участие 150 переводчиков из 20 стран. С тех пор, каждые два года, на конгрессе собираются мировые переводчики и обсуждаются актуальные проблемы художественного перевода. V и I конгресс отличаются друг от друга в количественном и качественном плане. Во-первых, количество стран-участников конгресса возросло в три раза – с 20 до 60. Во-вторых, темы начали охватывать более серьезные проблемы. Ознакомившись с программой, можно с уверенностью сказать, что ни один теоретический аспект перевода не останется без внимания.
- Что еще предусмотрено программой?
- В первый день конгресса, в рамках 31-й Международной книжной выставки, в библиотеке имени А. С. Пушкина состоится встреча с мэром Москвы. Кроме этого, в рамках конгресса планируются встречи с известными современными русскими писателями Олегом Павловым, Ксенией Драгунской, Алексеем Сальниковым, Львом Данилкиным, Александром Архангельским и другими.
- Что Вы можете сказать о миссии и целях конгресса?
- Сегодня чрезвычайно важно укреплять гуманитарные отношения, расширять обмен идеями, знаниями и творчеством. Без этого взаимопонимание между людьми и народами невозможно. Художественная литература играет важную роль в этом обмене, потому что через нее читатели из разных стран узнают истину. Кроме этого, сегодня переводчик играет роль посредника между читателями разных стран и является активной фигурой в культурной дипломатии.
- В Азербайджане предпочтение отдавалось переводу с русского языка, что связано не только с разделением одного и того же геополитического пространства, но и длительного представления одного государства. Как независимость Азербайджана повлияла на посредническую миссию русского языка?
- Значительно возросло количество талантливых переводчиков с английского, немецкого, французского, арабского и других языков. Это касается как научных и научно-публицистических тем, так и художественных. В свою очередь, я могу назвать десяток имен талантливых молодых людей и представителей среднего поколения. Русский язык до сих пор сохранил свое превосходство. Однако, несмотря на уменьшение его посреднической миссии, интерес азербайджанского читателя к классической и современной русской литературе не уменьшился. Необходимость в переводе художественной литературы с русского языка ставит перед нами задачу подготовить лучших переводчиков в этой области.
- С какой темой Вы выступите на мероприятии?
- Моя тема - «Философия текста и его перевод», основанная на переводах Хафиза Ширази на русский язык. Я подробно расскажу о передаче таких значений, как любовь к суфизму, затрону божественные моменты в процессе перевода. Надеюсь, что моя тема будет хорошо принята аудиторией.