Professor Nurlana Əliyeva: "Mən istəyirəm hər bir tələbə öz universiteti ilə fəxr etsin, onu sevsin, bu sevgi onun qəlbinə, ruhuna hopsun!"
Bu gün Bakı Slavyan Universitetinin rektoru, professor Nurlana Əliyeva I kurs tələbələri ilə görüş keçirdi. Əsasən, tanışlıq xarakteri daşıyan görüşdə, rektor ali təhsil almaq üçün məhz BSU-nu seçmiş tələbələri salamladı və onlara əvvəlcə Universitetin yaranma tarixi barədə ətraflı məlumat verdi.
O, M.F.Axundov adına Rus Dili və Ədəbiyyatı adlanan institutun 17 il öncə dünyaca məşhur siyasətçi Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə Bakı Slavyan Universitetinə çevrildiyini və fəaliyyətə başladığını bildirdi.
Nurlana Əliyeva hazırda BSU-nun bir çox slavyan ölkələri ilə sıx əlaqələrə malik olduğunu, universitetdə 11 tədris-mədəniyyət mərkəzinin fəaliyyət göstərdiyini diqqətə çatdıraraq, burada daha çox Rusiya ali məktəbləri ilə əməkdaşlıq etdiyini, bu ölkənin 27 universiteti ilə tələbə-müəllim mübadiləsi aparıldığını qeyd etdi. O, BSU-ya çoxlu sayda qonaqların - slavyan ölkələri prezidentlərinin, politoloqların, səfirlərin gəldiyini, eləcə də BSU-da Beynəlxalq konfransların keçirildiyini I kursların diqqətinə çatdırdı.
Azərbaycanın dünyada artan nüfuzuna diqqət çəkən rektor bildirdi ki, bu gün ölkə Prezidenti İlham Əliyevin apardığı siyasət nəticəsində Azərbaycan bütün sahələr üzrə yüksək templə inkişaf edir və bu, təhsildə də özünü göstərir.
Azərbaycan xalqının tarixən multikultural dəyərlərə malik olduğunu vurğulayan N.Əliyeva qeyd etdi ki, "Sovet dönəmində bizim mədəniyyətimizi, adət- ənənələrimizi sıxışdırmağa çalışsalar da, amma xalqımız öz dəyərlərini qorumağı bacardı və təbiətən multikultural, eləcə də tolerant xalq olduğunu bütün dünyaya sübut edə bildi. Yeri gəlmişkən qeyd edim ki, slavyan xalqları ilə qarşılıqlı əlaqələr fonunda, elə Bakı Slavyan Universitetini multikulturalizm beşiyi adlandırmaq olar."
Azərbaycanda Evrovision mahnı müsabiqəsi, Birinci Avropa idman oyunları, İslamiada və digər irimiqyaslı tədbirlərin keçirilməsi, ölkədə siyasi sabitliyin nəticəsidir - deyən, professor N.Əliyeva bu işdə xarici dövlətlərdə Azərbaycanı hərtərəfli təbliğ edən, ölkənin I vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın da rolunu xüsusi qeyd etdi.
Professor N.Əliyeva tələbə həyatına yenicə qədəm basmış gənclərə müraciət edərək, onların həyatında yeni bir mərhələnin başlandığını vurğuladı və BSU tələbələrinin universitetə öz doğma ocaqları kimi baxmalarını tövsiyə etdi: "Mən istəyirəm, hər bir tələbə öz universiteti ilə fəxr etsin, onu sevsin, bu sevgi onun qəlbinə, ruhuna hopsun! Mənim universitetim, mənim Azərbaycanım duyğusu ilə yaşaya bilməyən insan, yaxşı vətəndaş ola bilməz! Çünki öz ocağını sevməyən, öz anasını, öz vətənini və öz torpağını sevə bilməz!"
Bundan başqa, rektor gənclərin milli-mənəvi dəyərlərə ehtiramla yanaşmasının da önəmli olduğunu vurğuladı və qeyd etdi ki, "Bizim gənclər, həm də öz vətənpərvərlik duyğuları ilə fərqlənir. Hər bir gənc öz dövlətinin yanında olmalıdır. Siz gənclər bizim gələcəyimizsiniz, əgər siz olmasanız bizim gələcəyimiz olmaz!" O, buna misal olaraq, ötən il aprel döyüşlərində Azərbaycan əsgər və zabitlərinin göstərdiyi qəhrəmanlığı xüsusi olaraq qeyd etdi və tələbələrə müraciətlə, Heydər Əliyevin azərbaycançılıq ideologiyası ilə irəli getməyin ən doğru yol olduğunu I kursların diqqətinə çatdırdı.
Çıxışının sonunda BSU-nun prorektor və dekanlarını tələbələrə təqdim edən professor M.Əliyeva, onların hər birinin şəxsi keyfiyyətlərini qeyd etməklə öz müsbət fikirlərini bildirdi. Yeri gəlmişkən, BSU-nun prorektorlarından söz açan rektor, hazırda universitetin elmi işlər üzrə prorektoru, professor Rafiq Novruzovun Ukraynanın Çerniqov Milli Texnologiya Universitetinin rəhbərliyinin dəvəti ilə bu şəhərdə işgüzar səfərdə olduğunu, ÇMTU-da Azərbaycan Mədəni-Tədris Mərkəzinin və ÇMTU  nəzdində Bazar Günü Azərbaycan Məktəbinin açılışında iştirak etdiyini bildirdi.
BSU-nun mətbuat xidmətinin əməkdaşlarının fəaliyyətini xüsusi dəyərləndirən N.Əliyeva, onları universitetin bir saylı təəssübkeşləri, dayaqları adlandırdı.
Görüşün ardından BSU-nun təlim-tərbiyə işləri üzrə prorektoru, dosent Xanım Sultanovanın rəhbərliyi ilə, Mədəni-kütləvi tədbirlərin təşkili şöbəsinin əməkdaşları musiqi, rəqs, bədii qiraət və digər fitri istedada malik olan istedadlı I kurs tələbələrini adıçəkilən şöbəyə müraciət etmələrini və universitetin çoxsaylı tədbirlərində iştirak etməyə dəvət etdilər.

Ректор Бакинского славянского университета встретилась с первокурсниками
Профессор Нурлана Алиева: «Я хочу, чтобы каждый студент гордился своим университетом, любил его, чтобы эта любовь пронизывала всю его душу!»
Сегодня ректор Бакинского славянского университета (БСУ), профессор Нурлана Алиева встретилась с первокурсниками. На встрече, носящей ознакомительный характер, ректор поприветствовала студентов, выбравших для обучения именно БСУ, и проинформировала их об истории создания университета.
Она сообщила, что 17 лет назад по инициативе всемирно известного политика Гейдара Алиева Институт русского языка и литературы имени М.Ф.Ахундова был переименован в Бакинский славянский университет.
Нурлана Алиева отметила, что в настоящее время БСУ имеет тесные связи с вузами нескольких славянских стран, в университете действуют 11 культурно-образовательных центров. В основном университет сотрудничает с 27 вузами России, между которыми происходит обмен студентами и учителями. Ректор довела до сведения первокурсников, что в БСУ часто приезжают с визитом президенты, политологи, послы славянских стран, также здесь проводятся международные конференции.
Упомянув возрастающее влияние Азербайджана в мире, ректор заявила, что сегодня в результате политики, проводимой президентом страны Ильхамом Алиевым, Азербайджан высокими темпами развивается по всем направлениям, что наглядно видно и в сфере образования.
Нурлана Алиева:
- Азербайджан с давних времен обладает мультикультуральными ценностями. Несмотря на то что в советское время наша культура, традиции притеснялись, мы сумели сохранить свои ценности и доказать всему миру, что являемся мультикультуральным и толерантным народом. Следует отметить, что на фоне связей со славянскими народами Бакинский славянский университет можно назвать колыбелью мультикультурализма.
Проведение в Азербайджане таких широкомасштабных мероприятий, как песенный конкурс Евровидение, I Европейские спортивные игры, Исламиада, является результатом политической стабильности в стране. Особая роль в этом деле принадлежит первому вице-президенту страны Мехрибан Алиевой, которая представляет Азербайджан в зарубежных странах.
Обратившись к новоиспеченным студентам, Н.Алиева сообщила, что в их жизни начался новый этап, и посоветовала им относиться к БСУ как к родному очагу: «Я хочу, чтобы каждый студент гордился своим университетом, любил его, чтобы эта любовь пронизывала всю его душу! Человек, который не живет с мыслями «мой университет, мой Азербайджан», не может быть хорошим гражданином!»
Она также отметила, что молодежь должна с почтением относиться к национальным и духовным ценностям:
- Наша молодежь отличается своим чувством патриотизма. Молодежь – наше будущее, без вас его не существует!
В качестве примера ректор особо отметила героизм, проявленный азербайджанскими солдатами и офицерами в апрельских боях прошлого года. По ее словам, самым правильным путем для прогресса является идеология азербайджанства Гейдара Алиева.
В конце своего выступления ректор представила студентам проректоров и деканов БСУ. Говоря о проректорах вуза, Н. Алиева отметила, что проректор по научной части, профессор Рафиг Новрузов по приглашению руководства Черниговского национального технологического университета (ЧНТУ) находится с рабочим визитом в городе Чернигов (Украина), где делегация БСУ приняла участие в открытии Культурно-образовательного центра и Азербайджанской школы выходного дня при ЧНТУ.
Особо отметив работу сотрудников пресс-службы БСУ, Н. Алиева назвала их опорой университета.
Далее под руководством проректора БСУ по воспитательной части, доцента Ханым Султановой сотрудники Отдела культурно-массовой работы пригласили студентов I курса, имеющих талант в области музыки, танцев, художественного чтения и др., обратиться в их отдел и принимать участие в многочисленных мероприятиях университета.