BSU rektoru birinci kurs tələbələri ilə görüşüb
Dekabrın 18-də Bakı Slavyan Universitetinin rektoru, professor Nurlana Əliyeva qış imtahan sessiyası ərəfəsində 1-ci kurs tələbələri ilə görüş keçirib.
Görüş zamanı professor Nurlana Əliyeva dövlətin təhsil siyasətindən, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin gənclərə qayğısından, tələbələr üçün hər cür şərait yaradılmasından, universitetlə bağlı nəzərdə tutulmuş mühüm layihələrdən söz açıb. Rektor bu gün yeraltı sərvətlərimizin insan kapitalına çevrilməsi istiqamətində ciddi işlər getdiyini bildirib. O, tələbələrə müraciət edərək Azərbaycan dövlətçiliyinin keşiyində durmağı, öz elmi potensialları ilə respublikamızın adını ucaltmağı tövsiyə edib.
Rektor gənclərin milli–mənəvi dəyərlərə  ehtiramla yanaşmanın önəmini qeyd edərək gənclərimizi ölkəmizin adını və nüfuzunu aşağı salmağa çalışan bədxahların təbliğatına uymamağa çağırıb. O, Azərbaycan gənclərinin ana dilini, ölkəmizin tarixini, mədəniyyətini, ədəbiyyatını dərindən öyrənməsini tövsiyə edib. Ölkə gənclərimizin vətənpərvər ruhda yetişməsində, yüksək təhsil almasında dövlətin gənclər siyasətinin xüsusi önəmini qeyd edən rektor onları da öz hərəkət və davranışlarında nümunəvi olmağa çağırıb.
N.Əliyeva tələbələrə düzgün peşə seçməyin əhəmiyyəti barədə, eyni zamanda onların asudə vaxtlarını səmərəli keçirmələri üçün bir sıra tövsiyələr verib. O, bildirib ki, müasir texnologiya əsrində yaşayan gənc nəslin texnologiyadan düzgün yararlanması, vətənə yeni töhfələr verməyə can atması, dövlətin həyata keçirdiyi əhəmiyyətli layihələrdə fəal iştirak etməsi gənclər üçün yaradılan münbit şəraitin göstəricisidir. Azərbaycanın bir çox alimlərinin dünya səviyyəsində tanınmasını xüsusi vurğulayan Nurlana Əliyeva Bakı Slavyan Universitetində gənclərin inkişafı üçün beynəlxalq səviyyədə, o cümlədən dövlət səviyyəsində həyata keçirilən layihələrdən də söhbət açıb.
Universitet daxilində nizam-intizam qaydalarına əməl etməyin hər bir tələbənin qarşısında duran əsas vəzifələrdən biri olduğunu deyən Nurlana Əliyeva qarşıdan gələn qış imtahan sessiyası barədə tələbələrə məlumat verib. Rektor bildirib ki, Bakı Slavyan Universitetində perspektivə yiyələnməyin əsas və yeganə meyarı bilikdir. İmtahanlar zamanı universitetdə fəaliyyət göstərən imtahan qərargahı, apellyasiya komissiyasının işindən danışan rektor qeyd edib ki, imtahanlarda obyektivlik və şəffaflıq tam qorunur, münaqişəli məsələlər yerindəcə həll edilir.
İmtahanlardan yüksək qiymətlərlə, kəsirsiz çıxmaları üçün tələbələrin öhdəsinə düşən yeganə işin dərslərə yüksək səviyyədə hazırlaşmaqdan ibarət olduğunu deyən rektor onlara sessiya imtahanlarında uğurlar arzulayıb.

Ректор Бакинского славянского университета встретилась с первокурсниками
18 декабря ректор Бакинского славянского университета (БСУ), профессор Нурлана Алиева встретилась с первокурсниками перед зимней сессией.
На встрече Н. Алиева рассказала об образовательной политике государства, заботе, проявляемой президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым по отношению к молодежи, создании всех необходимых условий для студентов и будущих важных проектах вуза. Обратившись к студентам, ректор посоветовала им защищать государственность Азербайджана и прославлять нашу республику, развивая свой научный потенциал.
Н. Алиева заявила, что молодежь должна относиться с уважением к национально-нравственным ценностям и призвала студентов не поддаваться на провокацию недоброжелателей, пытающихся принизить нашу страну. Также она порекомендовала им глубже изучать родной язык, историю, культуру, литературу. Отметив особую значимость государственной молодежной политики в воспитании в молодежи патриотического духа, получении ими образования на высоком уровне, ректор призвала их быть образцовыми в своих действиях и поведении.
Н. Алиева дала студентам несколько советов как правильно выбрать профессию, а также как продуктивно провести свободное время. По ее словам, в эпоху современных технологий правильное их использование молодым поколением, стремление внести новый вклад в развитие страны, активное участие в проектах, претворяемых в жизнь государством, является показателем благоприятных условий, созданных для молодежи. Заявив, что многие азербайджанские ученые известны во всем мире, Н. Алиева рассказала о проектах развития молодежи, реализуемых БСУ на мировом и государственном уровне.
Отметив, что следование правилам дисциплины – одна из основных задач, стоящих перед студентами, Н. Алиева проинформировала их о предстоящей зимней сессии. По словам ректора, главным и единственным критерием, способствующим достижению каких-либо перспектив в БСУ, является знание. Благодаря работе экзаменационного штаба и апелляционной комиссии экзамены проводятся объективно, а спорные вопросы решаются на месте.
Ректор заявила, что студенты должны готовиться к урокам на высоком уровне, чтобы получать хорошие оценки на экзаменах, и пожелала им удачи в экзаменационной сессии.