“Qadınlar dövlətimizin, dövlətçiliyimizin, müstəqilliyimizin, bu günümüzün, gələcəyimizin dayağıdır!”
Aprelin 13-də Bakı Slavyan Universitetində (BSU) Yeni Azərbaycan Partiyasının və Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin təşkilatçılığı ilə Ümummilli lider Heydər Əliyevin xatirəsinə həsr olunmuş “Qadınlar dövlətimizin, dövlətçiliyimizin, müstəqilliyimizin, bu günümüzün, gələcəyimizin  dayağıdır!” mövzusunda tədbir keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan BSU-nun rektoru, professor Nurlana Əliyeva hazırda ən aktual məsələyə çevrilən qadın problemindən danışıb. Tarix boyu Azərbaycanda qadına, anaya göstərilən münasibətin göz qabağında olduğunu deyən Nurlana Əliyeva Ulu öndər Heydər Əliyevin hakimiyyətə gəlməsindən sonra qadın problemlərinin dövlət səviyyəsində öz həllini tapdığını vurğulayıb. Rektor deyib: “Ulu öndər  Heydər Əliyev qadınların cəmiyyətdəki nüfuzuna, onların mənəvi potensialına  bələd idi. Odur ki, bu zərif, həm də çox güclü zümrənin dövlətçilik və müstəqiliyimizin çətin yollarında böyük dayaq olacağına inanırdı. Bu inam ilə 1995-ci ildə YAP Qadınlar Şurası yaradıldı. İlk günlərdən Qarabağ savaşında düşmənə qarşı qətiyyətli etirazları ilə əhali arasında təbliğat  aparan qadınlarımız  YAP-ın sıralarına  dəstə-dəstə gəlirdilər”. Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin qadınların cəmiyyətimizdəki mövqeyini daha da möhkəmlətmək istiqamətində gördüyü işləri yüksək qiymətləndirən Nurlana Əliyeva gənc nəsli belə tədbirlərdə fəal olmağa səsləyib.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Sədaqət Qəhrəmanova çıxışında tədbirin mövzusunun aktuallığından danışaraq qeyd edib ki, Dövlət Komitəsi mütəmadi olaraq ali təhsil müəssisələrində gənclər arasında diskusiyalar aparır. Azərbaycan qadınına ən yüksək qiyməti Ümummilli lider Heydər Əliyevin verdiyini deyən sədr müavini məhz bu səbəbdən hər il ənənəvi olaraq qadınlara həsr edilən yazı müsabiqəsinin Ulu öndər Heydər Əliyevin doğum günü ərəfəsində  keçirildiyini vurğulayıb.
Tədbirdə çıxış edən millət vəkili, BSU-nun İngilis filologiyası kafedrasının müdiri Sevinc Fətəliyeva Ulu öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan üçün miras qoyduğu dəyərlərdən söz açıb. Müstəqilliyin ən ümdə miras olduğunu deyən millət vəkili bu müstəqillik sütunlarının qorunmasında Prezident İlham Əliyevin əvəzsiz xidmətlərindən danışıb. Qadınların ölkənin siyasi həyatında əhəmiyyətini xüsusi vurğulayan S.Fətəliyeva təhsildən yayınma, erkən nigah, zorakılıq kimi aktual qadın probleminin həlli istiqamətində görülən işləri diqqətə çatdırıb.
Avropa Şurası Parlament Assambleyasının (AŞPA) Miqrasiya, qaçqınlar və məcburi köçkünlər üzrə Komitəsinin sədri, millət vəkili, BSU-nun beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru, professor Sahibə Qafarova bildirib ki, gender bərabərliyi Azərbaycanda qanunvericilik tərəfindən tam təmin olunub. Azərbaycan nümayəndə heyətinin AŞPA-da kifayət qədər effektiv fəaliyyət göstərdiyini deyən millət vəkili bildirib ki, Avropa Şurası Azərbaycanın problemlərinin həllinə həssas yanaşır, ölkəmizin əsas problemi olan Dağlıq Qarabağ münaqişəsini mütəmadi olaraq gündəmdə saxlayır.

«Женщины – опора нашего государства, государственности, независимости, настоящего и будущего!»
13 апреля в Бакинском славянском университете (БСУ) прошло мероприятие «Женщины – опора нашего государства, государственности, независимости, настоящего и будущего!», посвященное памяти Общенационального лидера Гейдара Алиева. Мероприятие было организовано партией «Новый Азербайджан» и Государственным комитетом по проблемам семьи, женщин и детей.
Выступившая на мероприятии ректор БСУ, профессор Нурлана Алиева рассказала о самой актуальной теме современности – проблеме женщин. По ее словам, после прихода к власти Общенационального лидера Гейдара Алиева проблемы женщин нашли свое решение на государственном уровне: «Общенациональному лидеру Гейдару Алиеву было известно о положении женщин в обществе, их нравственном потенциале. Поэтому он верил, что хрупкие и в тоже время сильные женщины станут опорой на пути к государственности и независимости страны. В связи с этим, в 1995 году был учрежден Совет женщин партии “Новый Азербайджан”. С первых же дней Нагорно-карабахской войны женщины, ведущие пропаганду в отношении врага, десятками вступали в ряды нашей партии».
Нурлана Алиева высоко оценила деятельность Государственного комитета по проблемам семьи, женщин и детей в деле укрепления позиции женщин в обществе и призвала молодое поколение к активному участию в таких мероприятиях.
Далее заместитель председателя Государственного комитета по проблемам семьи, женщин и детей Садагят Гахраманова отметив  актуальность темы мероприятия, сказала, что Госкомитет часто проводит дискуссии с молодежью в вузах. Напомнив, что Гейдар Алиев высоко ценилженщин Азербайджана, С. Гахраманова пояснила, что именно по этой причине ежегодно накануне дня рождения Общенационального лидера Госкомитет проводит конкурс статей, посвященных женщинам.
Выступившая на мероприятии депутат, заведующая кафедрой «Английская филология» БСУ Севиндж Фаталиева рассказала о ценностях, которые завещал Азербайджану Гейдар Алиев, что независимостьнашегогосударства является самым важным наследием, а также о неоценимых заслугах президента Ильхама Алиева для поддержания независимости. Подчеркнув особую значимость женщин в политической жизни страны, С. Фаталиева рассказала о работе, проделанной для решения таких актуальных проблем, как ранние браки, бытовое насилие, безграмотность девушек в селах.
Председатель Комитета по делам миграции, беженцев и вынужденных переселенцев Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ), депутат, проректор по международным отношениям БСУ, профессор Сахиба Гафарова сообщила, что азербайджанское законодательство обеспечивает гендерное равенство. Она пояснила, что делегация Азербайджана работает плодотворно в ПАСЕ. Со своей же стороны Совет Европы с пониманием относится к решению нагорно-карабахского конфликта и другим проблемам Азербайджана в целом.