BSU-da Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin yaranmasının 100 illiyinə həsr olunmuş tədbir keçirilib
İyunun 25-də Bakı Slavyan Universitetində (BSU) Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin yaranmasının 100 illiyi münasibətilə “Ordumuzla zəfərə doğru” adlı tədbir keçirilib.
Dövlət himnin səslənməsi ilə başlanan tədbirdə giriş sözü ilə çıxış edən BSU-nun rektoru, professor Nurlana Əliyeva müstəqil dövlətçilik tariximizdə müasir Azərbaycanın böyük potensiala malik Milli Orduya sahib olmasından söz açıb. Professor N.Əliyeva bildirib ki, yaranma tarixi 100 il əvvələ - Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövrünə təsadüf edən Milli Ordumuz bu gün Qafqazın ən güclü ordusu statusunu daşıyır. Rektor qeyd edib ki, Sovet işğalı nəticəsində Milli Ordu ləğv edilsə də SSRİ dövründə Azərbaycana rəhbərlik etmiş Ümummilli lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə ordu quruculuğunda çox mühüm addımlar atılıb. Nurlana Əliyeva deyib: “Ulu Öndərin qayğısı ilə minlərlə gənc keçmiş SSRİ-nin böyük təcrübəyə malik ali hərbi məktəblərinə təhsil almağa göndərilib. 1973-cü ildə Ümummili liderin təşəbbüsü ilə Bakıda Cəmşid Naxçıvanski adına ilk hərbi məktəb yaradıldı. Tezliklə hərbi hissələrin, ayrı-ayrı qoşun növlərinin formalaşması tam başa çatdırıldı”. Professor Nurlana Əliyeva dövlətçiliyi və hərbi andı hər şeydən uca tutan gənclərin Milli Ordu sıralarında daim dövlətin qayğısı ilə əhatə olunduğunu, hərbi vətənpərvərlik işinin gücləndirildiyini, döyüş ruhunun yüksəldilməsinə diqqətin artırıldığını deyib. Rektor bildirib ki, Ulu öndər Heydər Əliyev hakimiyyətdə olduğu dövrdə ordu quruculuğunu, Silahlı Qüvvələrin təkmilləşdirilməsini və maddi-texniki bazasının gücləndirilməsini, milli hərbi kadrların hazırlanmasını daim diqqətdə saxlayıb. Bu gün Azərbaycan Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin həyata keçirdiyi tədbirlər sayəsində silahlı qüvvələr modernləşdirilib, ən son hərbi texnologiyalarla təmin olunub. Nurlana Əliyeva son illər ölkəmizdə təşkil olunan möhtəşəm hərbi paradların Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin gücünü bütün dünyaya nümayiş etdirdiyini diqqətə çatdırıb. Azərbaycan Ordusunun yaranmasının 100 illiyi münasibətilə hər kəsi təbrik edən Nurlana Əliyeva gəncləri vətənpərvər olmağa, Azərbaycanın adını daim uca tutmağa səsləyib.
Sonra “Ordumuz dayağımızdır” adlı videoçarxın nümayişi olub.
Nümayişin ardından çıxış edən Müharibə, Əmək və Silahlı Qüvvələr Veteranları Şurasının sədr müavini, polkovnik Cəlil Xəlilov ölkədə özbaşınalığın, xaosun yaşandığı bir vaxtda xalqın təkidli tələbi ilə yenidən hakimiyyətə qayıdan Ulu öndər Heydər Əliyevin ordu quruculuğu sahəsindəki əvəzsiz xidmətlərindən danışıb, Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin yaranmasından və inkişafından geniş söz açıb. Polkovnik bildirib ki, Ümummilli lider Heydər Əliyevin həyata keçirdiyi tədbirlər nəticəsində milli ordu quruculuğu yeni mərhələyə qədəm qoyub, qısa müddətdə vahid komandanlığa tabe olan nizami ordu formalaşdırılıb. O, Ulu Öndərin bu siyasətini layiqincə davam etdirən Prezident İlham Əliyevin səyləri nəticəsində Azərbaycan ordusu qısa bir zamanda regionun ən qüdrətli ordusuna çevrildiyini vurğulayıb.
Tədbirin sonunda BSU-nun hərbi xidmətə hazırlaşan məzunları tərəfindən “Biz sabahın əsgərləriyik” adlı hərbi kompozisiya təqdim olunub, pedaqoji fakültənin tələbəsi Səfiyə Mustafayevanın ifasında vətənpərvər ruhda şeir səsləndirilib.

В Бакинском славянском университете прошло мероприятие, посвященное 100-летию создания Вооруженных Сил Азербайджана
25 июня в Бакинском славянском университете (БСУ) прошло мероприятие «На пути к победе с нашей армией», посвященное 100-летию создания Вооруженных Сил Азербайджана.
Выступившая на мероприятии ректор БСУ, профессор Нурлана Алиева сообщила, что за историю государственной независимости современный Азербайджан обладал большим военным потенциалом. Сформированная 100 лет назад в период Азербайджанской Демократической Республики Национальная Армия сегодня имеет статус самой могущественной на Кавказе. По словам ректора, несмотря на упразднение Национальной Армии в результате советской оккупации, по инициативе общенационального лидера Гейдара Алиева, возглавлявший Азербайджан во время СССР, были предприняты важные шаги для создания армии.
«Благодаря заботе общенационального лидера тысячи молодых людей были отправлены на учебу в высшие военные училища бывшего СССР, имеющие большой опыт в военном деле. В 1973 году по его инициативе в Баку была открыта первая военная школа имени Джамшида Нахчыванского. Вскоре было завершено формирование воинских частей и отдельных типов войск», - пояснила Н. Алиева.
В свою очередь Н. Алиева считает, что молодежь, находящаяся в рядах Национальной Армии и ставящая выше всего государственность и военную присягу, всегда находится под защитой государства, что также усиливает военный патриотизм и повышает внимание к боевому духу. По ее словам, будучи у власти, общенациональный лидер Гейдар Алиев начал укреплять армию и материально-техническую базу, совершенствовать Вооруженные Силы, а также поддерживать подготовку национальных военных кадров. Сегодня Вооруженные Силы модернизированы и оснащены новейшими военными технологиями благодаря мерам, принятым президентом Азербайджана, главнокомандующим Ильхамом Алиевым. Н. Алиева отметила, что за последние годы, организованные в стране грандиозные военные парады, показали всему миру всю мощь Военных Сил Азербайджана. Поздравив всех с празднованием 100-летия Вооруженных Сил Азербайджана, она призвала молодежь быть патриотами и всегда возвышать Азербайджан.
Далее был показан видео-ролик «Наша армия – наша опора».
Выступивший на мероприятии заведующий отделом Совета ветеранов войны, труда и Вооруженных Сил, полковник Джалил Халилов рассказал о неоценимых заслугах великого лидера Гейдара Алиева, вернувшегося к власти по требованию народа во времена произвола и хаоса, в области строительства армии, создания и развития Военных Сил Азербайджана. По его словам, в результате предпринятых общенациональным лидером Гейдаром Алиевым действий, строительство национальной армии вступило в новую стадию, за короткое время была сформирована регулярная армия, подчиняющаяся единому командованию. Дж. Халилов утверждает, что в результате усилий, предпринятых президентом Ильхамом Алиевым, достойно продолжающим политику великого лидера, азербайджанская армия вскоре стала самой могущественной в регионе.
В конце мероприятия выпускники-призывники БСУ представили военную композицию «Мы солдаты завтрашнего дня», а студентка педагогического факультета Сафия Мустафаева прочла патриотическое стихотворение.