BSU-da IX Beynəlxalq Elmi Konfransın bağlanış mərasimi keçirilib
Mayın 4-də Bakı Slavyan Universitetində Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 95-ci ildönümünə həsr olunmuş “Azərbaycanşünaslığın aktual problemləri” mövzusunda IX Beynəlxalq Elmi Konfransın bağlanış mərasimi keçirilib.
Mərasimi giriş sözü ilə açan elmi işlər üzrə prorektor, professor Rafiq Novruzov iki gün davam edən konfransın işi, proqram əsasında nəzərdə tutulmuş bölmələr, eyni zamanda Beynəlxalq Elmi Konfransla paralel keçirilən bir sıra mühüm tədbirlər barədə məlumat verib. Prorektor bildirib ki, konfrans çərçivəsində Belarus Dövlət Pedaqoji Universiteti (BDPU) ilə BSU arasında telekörpü yaradılıb. Telekörpü vasitəsilə konfransın bir hissəsi Belarus Dövlət Universiteti nəzdində Azərbaycan dili və mədəniyyəti mərkəzində keçirilib. Telekörpüyə Azərbaycanın Belarusdakı səfirliyinin nümayəndələri, BDPU-nun rektoru Aleksandr Juk, həmçinin BDPU-nun professor-müəllim heyəti qoşulub. O, Azərbaycan tərəfdən isə konfransın işinə professor-müəllim heyəti ilə bərabər, Belarusdakı Azərbaycan diasporunun rəhbəri Natiq Bağırovun da qatıldığını bildirib.
Bağlanış mərasimində beynəlxalq elmi konfransda bölmələrə rəhbərlik edən xarici və yerli alimlərin bölmə iclaslarının işi barədə hesabatları dinlənilib. Azərbaycanda olmaqdan məmnunluq duyduqlarını bildirən qonaqlar konfransın işini yüksək dəyərləndirib, təşkilatçılara, xüsusən də universitetin rektoru, professor Nurlana Əliyevaya dərin minnətdalıqlarını bildiriblər.
Hesabatın ardından çıxış edən BSU-nun rektoru, professor Nurlana Əliyeva beynəlxalq elmi konfrans barədə öz fikirlərini bölüşüb. O deyib: “Biz çox şadıq ki, Ümummilli Liderə həsr olunmuş bu konfrans daha geniş miqyasda, beynəlxalq səviyyədə təşkil olundu. Konfransa qatılmaq üçün Bakı Slavyan Universitetinə dünyanın 14 ölkəsindən tanınmış alimlər qatılıblar. Onların hər birini günü-gündən abadlaşan ölkəmizdə görməkdən məmnunuq. Bakı Slavyan Universiteti Ümummilli lider Heydər Əliyevə həsr olunmuş sayca 9-cu beynəlxalq elmi konfransı keçirərək bir daha elmə öz töhfəsini verdi. Bu konfransa ümumilikdə 310 alim qatılıb. Onların hər birinin elmi məqaləsi beynəlxalq konfrans üçün dərc olunan topluda öz əksini tapıb”.
Konfrans çərçivəsində Bakı Slavyan Universiteti ilə Türkiyənin Reytinq Akademiyası arasında əməkdaşlığa dair müqvilə imzalanıb. Müqaviləyə əsasən, Ukrayna, Makedoniya, Türkiyənin Çanaqqala universitetlərində birgə elmi konfranslar keçiriləcək.

В Бакинском славянском университете прошла церемония закрытия IX Международной научной конференции
4 мая в Бакинском славянском университете (БСУ) прошла IX Международная научная конференция на тему «Актуальные проблемы азербайджановедения», посвященная 95-летию со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева.
Выступивший проректор по научной части БСУ, профессор Рафиг Новрузов, рассказал о работе двухдневной конференции, секциях, предусмотренных программой, а также важных мероприятиях, проводимых параллельно с ней. По его словам, что в рамках конференции был организован телемост между Белорусским государственным педагогическим университетом (БГПУ) и БСУ. Посредством телемоста часть конференции прошла в Центре азербайджанского языка и культуры при БГПУ. К телемосту подключились представители посольства Азербайджана в Белоруси, ректор БГПУ Александр Жук, а также профессорско-преподавательский состав университета. Р. Новрузов сообщил, что вместе с профессорско-преподавательским составом БСУ в работе конференции также принял участие глава азербайджанской диаспоры Белоруси Натиг Багиров.
На церемонии закрытия международного мероприятия были заслушаны отчеты зарубежных и местных ученых о работе секционных заседаний. С удовольствием приехавшие в Азербайджан гости, высоко оценили работу конференции и выразили глубокую признательность ее организаторам в лице ректора БСУ, профессора Нурланы Алиевой.
После официального отчета, Н. Алиева поделилась своим мнением: «Мы рады, что конференция, посвященная общенациональному лидеру, была организована более масштабно, на международном уровне. Для участия в конференции к БСУ присоединились известные ученые из 14 стран мира. Каждого из них мы рады видеть в нашей процветающей стране. Наш университет в очередной раз внес вклад в науку, проведя 9-ю Международную научную конференцию, посвященную общенациональному лидеру Гейдару Алиеву. В общей сложности, в конференции приняли участие 310 ученых. Научные статьи каждого из них отражены в опубликованном сборнике».
В рамках конференции между БСУ и Турецкой рейтинговой школой было подписано соглашение о сотрудничестве. Согласно договору, совместные научные конференции будут проводиться в вузах Украины, Македонии и Турецком университете Чанаккале.