Bakı Slavyan Universiteti nəzdində Məktəb-Lisey Kompleksi
Bakı Slavyan Universiteti nəzdində Məktəb-Lisey Kompleksi müstəqil Azərbaycanda fəaliyyətə başlamış ilk yeni tipli orta təhsil müəssisələrindən biridir. 2000-ci ildə M.FAxundov adına APRDƏİ-nin bazasında Bakı Slavyan Universiteti (BSU) yaradıldıqdan sonra Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyində BSU Humanitar Lisey statusunda yenidən qeydiyyatdan keçirilmişdir. 19 avqust 2010-cu ildə Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin razılığı əsasında Təhsil Nazirliyinin 1175 №-li əmrinə görə Bakı şəhər 15 nömrəli məktəb ona birləşdirilməklə Məktəb-Lisey Kompleksi adlandırılmışdır.
Kompleks istedadlı və qabiliyyətli uşaqlara Universitetin professor-müəllim heyətinin təhsil xidmətlərini təklif edən, ali və orta təhsilin koordinasiyası işinə xidmət göstərən, məktəbəqədər, ibtidai, ümumi və tam orta təhsil pillələrini əhatə edən tam orta təhsil müəssisəsidir. Kompleksdə Azərbaycan, ingilis, rus, alman, fransız dilləri tədris olunur. Müqavilə əsasında dil daşıyıcıları olan xarici mütəxəssislər də tədrisə cəlb olunur. Kompleksdə tam orta təhsilin bütün pillələri üzrə günüuzadılmış qruplar, dərsanə və tədris kursları fəaliyyət göstərir, əlavə təhsil xidmətlərinə yer verilir. Məktəb-Lisey Kompleksində Azərbaycan dili və ədəbiyyat, fizika, riyaziyyat, tarix, coğrafiya, xarici dillər, kimya, biologiya, informatika kabinetləri, Debat və innovasiya mərkəzi, bütün fənlər üzrə metodbirləşmələr fəaliyyət göstərir. Kompleksin aparıcı müəllimləri fənn metodbirləşmələrinə rəhbərlik edirlər.
2013-cü ildə BSU nəzdində Məktəb-lisey kompleksi Prezident sərəncamı ilə "İlin ən yaxşı məktəbi" adına layiq görülmüş, 2013/2014-cü tədris ilinin başlanğıcında 13 avqust tarixdə əsaslı təmirdən sonra ölkə Prezidenti İlham Əliyev kompleksin tədris korpusunun açılışında iştirak etmişdir.
Kompleksin perspektivli müəllimləri Bakı Slavyan Universiteti, Təhsil Problemləri İnstitutu və Bakı Dövlət Universitetinin dissertantura və doktoranturasına cəlb olunublar. Fənn müəllimlərinin və istedadlı şagirdlərin respublika və beynəlxalq əhəmiyyətli elmi konfranslarda, elmi məcmuə və jurnallarda iştirakı rəğbətləndirilir; fənn müəllimlər xaricdə ixtisasartırma kurslarına cəlb olunurlar.

Baku Slavic University School-Lyceum Complex is one of the educational institutions of a new type that started its functioning in independent Azerbaijan. In 2000 after the establishment of Baku Slavic University (BSU) on the bases of the APIRLL named after M.F. Akhundov it was registered again at the Ministry of Education as the BSU Humanitarian lyceum. On August 19, 2010 by the agreement of the Cabinet of Ministers of Azerbaijan Republic ac- cording to the order 1175 of the Ministry of Education School 15 was connected to the BSU Humanitarian lyceum and there appeared a School-Lyceum Complex.
The Complex is a secondary educational institution where talented and capable students can be taught by the professors-teachers staff of the university and including preschool, primary, general and secondary levels of education helps coordinate the high and higher educations.
The English, Russian, German, French languages are taught at the Complex. The foreign specialists who speak the native language are also involved according to the contracts.
According to the order of the President the BSU School-Lyceum Complex was named "The Best School of the Year"in 2013. At the beginning of the academic year 2013/2014, on August 13 the state President Ilham Aliyev took part in the opening ceremony of the school building after its capital repair.
The participation of the teachers and talented pupils in the significant international scientific conferences, scientific magazines is estimated, the teachers are involved in courses of improvement of professional skills in foreign countries.