Fax:  +(99412) 498 33 10
ABŞ səfirliyi Gürcüstanın İctimai Əlaqələr İnstitutunun (GİPA) Azərbaycandan olan namizədlər arasında Qafqaz Jurnalistika və Media İdarəçiliyi Məktəbinin jurnalistika və media idarəçiliyi üzrə magistr proqramına ərizə qəbulunu iyunun 10-a kimi uzadıb. Proqram üzrə dərslər ABŞ, Avropa Birliyi və Gürcüstandan olan müəllimlər tərəfindən aparılır. Bu proqram ABŞ-ın dövlət departamenti tərəfindən Açıq Cəmiyyət İnstitutunun əlavə yardımı ilə maliyyələşdirilir. Ümumilikdə proqramın məqsədi Qafqazda formalaşmaqda olan demokratik cəmiyyətdə medianın gücləndirilməsidir.
Azərbaycandan beş nəfər tələbə bu proqramda iştirak etmək üçün seçiləcək. Proqram dörd semestrdən ibarətdir və 2021-2023-ci illərdə həyata keçiriləcək. Proqramın üç semestri – (sentyabr 2021-dekabr 2022) Tbilisi şəhərində GİPA-da keçiriləcək. Dördüncü semestrdə isə  (2023 ilin yanvar-iyun aylarında) tələbələr Bakıda diplom işinə hazırlaşacaqlar. 2023-cü ilin iyul ayında diplom işlərini müdafiə etmək üçün onlar yenidən GİPA-ya qayıdacaqlar. GİPA-da təhsil aldıqları zaman tələbələrin kompyuter, radio və video avadanlıqlarından, internet və zəngin kitabxanadan istifadə etmək imkanları olacaq. Proqram çərçivəsində tələbələr Brosse Street Journal adlı jurnalın həm çap, həm də internet versiyasını buraxacaq və GİPA FM radiosu vasitəsilə xəbər proqramlarını yayımlayacaqlar.
Çap, onlayn və tele-radio yayımı mediası nümayəndələri üçün nəzərdə tutulan tədris planı praktiki yanaşma və toplanmış təcrübə prinsipləri üzərində qurulub və faktlarla əsaslanan peşəkar xəbər çatdırılmasını nəzərdə tutur. Burada, həmçinin idarəçilik üsullarına və iqtisadiyyat və hüquq fənlərinin tədrisinə də diqqət ayrılacaq.
Dil imtahanından və müsabiqədən keçmək üçün namizədlərdən yüksək səviyyədə ingilis dili biliyi tələb olunur.
ABŞ-ın Bakıdakı Səfirliyi tələbələrin tədris və yaşayış xərclərini maliyyələşdirəcək.
Qaliblər, bu ilin avqust ayında birgə Azərbaycan-Amerika qəbul komissiyası üzvlərinin Bakıda keçirəcəyi müsahibə nəticəsində müəyyənləşəcək. Sənədlərin son qəbul ğünü 10 iyun 2021-ci ildir.
Əlavə məlumat üçün əlaqə saxlayın:
Mehdi Hüseynquluyev, GIPA proqramının yerli koordinatoru
E-mail:  gm_mehdi@hotmail.com
HuseynguliyevMM@state.gov
Və ya
Gürcüstanın İctimai Əlaqələr İnstitunun nəznində
Qafqaz Jurnalistika və Media İdarəçiliyi Məktəbi
Ünvan: Brosse küç. 2, Tbilisi, Gürcüstan
E-mail: jschool@gipa.ge web: http://www.gipa.ge/csjmm/cert_en.php
Sənədləri Mehdi Hüseynquluyevin elektron ünvanlarına göndərə və ya ABŞ səfirliyinə təhvil verə bilərsiniz (ünvan: Azadlıq prospekti 111).
GİPA proqramına tələb olunan sənədlərin siyahısı:
1. Ərizə forması
2. Tövsiyə məktubları
3. Təhsil məqsədləri haqqinda bəyanat
4. Diplomların surəti
5. Diplom əlavələri
6. Şəxsiyyət vəsiqəsinin və ya pasportun surəti
GIPA Jurnalistika üzrə Magistr Proqramının ərizə formasının linki:
https://drive.google.com/file/d/1LbG4xgC2aNNrv1axgjy7O-nvF4N-Kb9h/view?usp=sharing
Əlavə məlumat:
Əsası 1994-cü ildə qoyulan Gürcüstanın İctimai Əlaqələr İnstitutu özəl tədris ocağı olmaqla Qafqazda demokratik və bazar islahatlarına dəstək olmaq üçün yüksək ixtisaslı ictimai qulluqçu və jurnalistlər yetişdirən institutdur.
Qafqaz Jurnalistika və Media İdarəçiliyi məktəbi 2001-ci ildə jurnalistika və media idarəçilyi sahəsi üzrə tədris və təlim proqramları vasitəsilə Qafqazda müstəqil medianın inkişafını dəstəkləmək məqsədilə yaradılıb. Məktəbin fəlsəfəsinə əsasən dəqiq və qərəzsiz xəbərçilik ənənəsində təlim görmüş jurnalistlər işlədikləri yerdə jurnalistikanın səviyyəsini qaldırır, dəqiq məlumat verməklə və peşə standartlarını yüksəkdə tutmaqla cəmiyyətə xidmət göstərir.
Məktəbin açıldığı vaxtdan bəri 155-ə yaxın məzun ingilis dilli regional proqramı bitirərək jurnalistika və media idarəçiliyi üzrə magistr dərəcəsinə yiyələnib. Məktəbin Azərbaycandan olan məzunları yerli media sahəsində lider vəzifələrdə çalışmaqdadırlar. Onların 87%-i hazırda müxtəlif sahələrdə çalışırlar. Bizim məzunlar hazırda işlədikləri televiziya, radio və qəzetlərdə dəqiq, qərəzsiz, müstəqillik kimi prinsiplərə söykənən tanınmış jurnalistlərdir. Məzunlarımızın ən çox cəmləşdiyi media qurumları 1 News, Turan, APA informasiya agentlikləri, CBC, BBC Monitorinq, Azadlıq/Azad Avropa radiosunun Rus və Azərbaycan xidmətləridir.

U.S. Embassy Extends Deadline for Applications for 2021-2023 GIPA Master’s Degree Program in Journalism
Embassy of the United States of America
Office of Public Affairs
Baku, Azerbaijan
83, Azadlıg Prospekti
AZ1007 Baku, Azərbaycan
Email: huseynguliyevmm@state.gov
Phone: +(99412) 488 33 00
Fax:  +(99412) 498 33 10
URL: https://az.usembassy.gov/
MEDIA ADVISORY
May 25, 2021
The U.S. Embassy is pleased to announce that the Georgian Institute of Public Affairs (GIPA) extended the deadline for soliciting applications through June 10 for Azerbaijani citizens for a Master’s Degree program in journalism and media management offered by the Caucasus School of Journalism and Media Management and taught by instructors from the United States, Georgia and European Union member states. The program is funded by the U.S. Department of State. The overall goal of the program is to strengthen the media in the emerging democratic societies of the South Caucasus.
Five Azerbaijani journalists will be selected for the program, which will be offered over the course of four semesters from September 2021 to June 2023.  The students will study in Tbilisi, Georgia from September 2021-December 2022 and will work on their diploma portfolio in Azerbaijan from January-June 2023. Students will be expected to return to Georgia for the defense of a thesis/final project in July 2023.  While studying at GIPA, students will have access to computers, audio and video equipment, the Internet, and a journalism library.  The program will produce multimedia stories for the student media web page and produce reports for Radio GIPA FM.
The program curriculum provides a hands-on, experiential approach to learning the latest techniques of fact-based, professional reporting and writing for print, online and broadcast media.  Coursework also includes management techniques and key knowledge fields, such as economics and the judiciary.
Strong English language skills, as demonstrated at an oral interview, are required.
The U.S. Embassy in Baku provides tuition support and financial assistance for the duration of their studies in Georgia to students who demonstrate financial need.
The selection process includes an English-language interview with a joint Azerbaijani-American admissions committee in Baku. The deadline for applications is June 10, 2021.
For more information please contact: Mehdi Huseynguliyev, Recruitment Coordinator, at
gm_mehdi@hotmail.com
HuseynguliyevMM@state.gov
Or:
Caucasus School of Journalism and Media Management at
Georgian Institute of Public Affairs
Address: 2 Brosse Street, Tbilisi, Georgia
Tel: cell: +995 591 656505 Levan Kurtskhalia
E-mail: jschool@gipa.ge  or l.kurtskhalia@gipa.ge
web: www.gipa.ge
Please send your documents to Mehdi Huseynguliyev’s e-mail addresses or deliver them to the U.S. Embassy (111 Azadliq Avenue)
List of documents to be presented for GIPA program:
1. Application Form
2. Reference Letters
3. Statement of Purpose
4. Copies of Degrees
5. Transcripts
6. Copy of ID Card or Passport
GIPA Master’s Degree Program in Journalism Application Form link:
https://drive.google.com/file/d/1LbG4xgC2aNNrv1axgjy7O-nvF4N-Kb9h/view?usp=sharing
Additional Information:
The Georgian Institute of Public Affairs was established in 1994 as a non-governmental, non-profit educational institution, raising a cadre of highly trained public servants and journalists to support democratic and market reforms in Caucasus.
Caucasus School of Journalism and Media Management (CSJMM) was established in 2001 to support the development of independent media in the Caucasus by means of educational and training programs in journalism, communication and media management.  The school’s philosophy is that journalists -- well-grounded in skills to report fairly and accurately -- will raise the level of journalism where they practice, and will serve the public by providing truthful information and upholding the highest ethical standards of the profession.
Since its opening in January 2002, CSJMM’s English-language, regional program graduated more than 200 students with master’s degrees in journalism and media management.  In Azerbaijan, CSJMM has graduates, who hold leading positions in the professional media.  Overall employment rate is 87%.  The graduates today are well-established journalists committed to the principles of fairness, independence, honesty and accuracy in their work for newspapers, television and radio.   The biggest employers of Azerbaijani graduates are: Turan, APA, 1News and Report News agencies, Caspian Business News, BBC Monitoring, VOA, Radio Free Europe/ Radio Liberty’s Azerbaijani and Russian Services.