Bakı Slavyan Universitetinin müəllimi beynəlxalq sertifikat alıb
Bütün dünyada mövcud epidemioloji vəziyyətə baxmayaraq, Ukrayna Respublikasının Təhsil və Elm Nazirliyinin dəstəyi ilə Mixail Ostroqradski adına Kremençuq Milli Universitetində onlayn formada 10 ixtisas üzrə Tələbə Elmi Əsərlərinin Beynəlxalq Müsabiqəsi keçirilib. Beynəlxalq müsabiqə “İqtisadiyyat”, “Menecment”, “Sahibkarlıq, ticarət və birja fəaliyyəti", "Ekologiya", "Elektrik enerjisi sənayesi, elektrik mühəndisliyi və elektromexanika", "Avtomobil nəqliyyatı", "Nəqliyyat texnologiyaları", "Peşə təhsili", "Filologiya", "Avtomatika və kompüter inteqrasiya olunmuş texnologiyalar" mövzularını əhatə edib.
Tədbir xarici ölkələrin ali təhsil müəssisələri tərəfindən təşkil edilib. Müsabiqə komissiyası dünyanın 23 ölkəsinin 102 universitetindən təqdim olunmuş elmi işləri ətraflı araşdırıb. Yekun konfransında ümumilikdə 300-dən çox tələbə Ukrayna, Polşa, ABŞ, Türkiyə, Çexiya, Gürcüstan, Belarus, Slovakiya, İraq, Macarıstan, İtaliya, Qazaxıstan, Fransa, Almaniya, Bolqarıstan, Çin, İsrail və Böyük Britaniyanı təmsil edib. Elmi məruzələrin dinlənilməsi və işlərin müdafiəsi nəticələrinə əsasən, hər bir ixtisas üzrə qaliblər müəyyənləşdirilib, I-II-III dərəcəli diplom və sertifikatlara layiq görülüblər.
Çerniqov Milli Texnologiya Universitetinin (ÇMTU) tələbələri Mixail Xomenok və Vladimir Qurski birinci dərəcəli diplomlarla təltif olunublar. Tələbələrin elmi işlərinə rəhbərliyə görə Bakı Slavyan Universitetinin (BSU) Məzunların təcrübə və karyera inkişafı şöbəsinin müdiri, dosent Yaşar Alxasov və ÇMTU-nun  Marketinq, PR texnologiya və logistika kafedrasının dosenti Sergey Polkovniçenko beynəlxalq sertifikata layiq görülüblər.
Qeyd edək ki, ÇMTU və  BSU arasında imzalanmış müqaviləyə əsasən, ÇMTU-da 2017-ci ilin sentyabından Azərbaycan Tədris-Mədəniyyət Mərkəzi uğurla fəaliyyət göstərir, hər iki universitet arasında elm və təhsil sahəsində əməkdaşlıq həyata keçirilir. BSU-nun rektoru, professor Nurlana Əliyeva və Elmi işlər üzrə prorektoru, professor Rafiq Novruzov ÇMTU-nun fəxri professorlarıdır.

Преподаватель Бакинского славянского университета получил международный сертификат
Несмотря на эпидемиологическую ситуацию в Украине и мире в целом при поддержке Министерства образования и науки Украины на базе Кременчугского национального университета имени Михаила Остроградского состоялся Международный конкурс студенческих научных работ по 10 специальностям: «Экономика», «Менеджмент», «Предпринимательство, торговля и биржевая деятельность», «Экология», «Электроэнергетика, электротехника и электромеханика », «Автомобильный транспорт», «Транспортные технологии », «Профессиональное образование», «Филология», «Автоматизация и компьютерно-интегрированные технологии». Организаторами мероприятия выступили вузы таких стран, как Беларусь, Казахстан, Латвия, Литва, Польша, Словакия, Чехия и Украина. Конкурсная комиссия детально рассмотрела представленные научные работы, поступившие из 102 высших учебных заведений 23 стран мира. На итоговой конференции выступило более 300 студентов из многих стран мира: Украины, Польши, США, Турции, Чехии, Грузии, Белоруссии, Словакии, Ирака, Венгрии, Италии, Казахстана, Франции, Германии, Болгарии, Китая, Израиля, Великобритании. По результатам научных докладов и защиты работ определены победители по каждой специальности, которые награждены дипломами I-III степеней и сертификатом. Студенты Черниговского национального технологического университета (ЧНТУ) Михаил Хоменок и Владимир Гурский удостоены дипломов I степени. Научными руководителями были заведующий отделом практики и развития карьеры выпускников БСУ, доктор философии, доцент Яшар Алхасов и кандидат экономических наук, доцент кафедры маркетинга, PR-технологий и логистике ЧНТУ Сергей Полковниченко.
Напоминаем, что основе Договора, подписанного между ЧНТУ и Бакинским славянским университетом, в этом украинском вузе с сентября 2017 года успешно функционирует Азербайджанский культурно-образовательный центр, осуществляется научно-образовательное сотрудничество. Ректор БСУ Нурлана Алиева и проректор БСУ Рафик Новрузов являются Почётными профессорами ЧНТУ.