Bakı Slavyan Universitetinin dosenti Yaşar Alxasov Puşkinə həsr olunmuş beynəlxalq vebinarda iştirak edib
Hər il iyunun 6-sı böyük rus şairi A.S. Puşkinin doğum günü, Beynəlxalq Rus Dili Günü kimi qeyd olunur. Bu gün bütün dünyada Puşkinsevərlər onun dilində bir-birlərini təbrik edir, şairin şeirlərini oxuyur və yaradıcılığından söz açırlar.
İyunun 6-da Qazaxıstan Rus Dili və Ədəbiyyatı Müəllimləri Assosiasiyasının, Altair Akademiyasının və Əl-Fərabi adına Qazaxıstan Milli Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə Qazaxıstan, Rusiya, Türkiyə, Qırğızıstan, Azərbaycandan olan alim və müəllimləri bir araya gətirən vebinar keçirilib.
Vebinar iştirakçılarını Rusiyanın Qazaxıstandakı Səfirliyinin müşaviri Aleksey Koropçenko, Əl-Fərabi adına Qazaxıstan Milli Universitetinin professoru, Qazaxıstan Rus Dili və Ədəbiyyatı Müəllimləri Assosiasiyasının prezidenti Eleonora Süleymenova və digərləri salamlayıb və onları bu əlamətdar gün münasibətilə təbrik ediblər.
Vebinar zamanı Nur-Sultan şəhər 59 nömrəli məktəb-liseyin 1-ci sinif şagirdi Amal Aysarov, Nur-Sultan şəhər 37 nömrəli məktəb-liseyin 2-ci sinif şagirdi Ayajan Altınbayeva, Bakı Slavyan Universitetinin (BSU) Məktəb-Lisey Kompleksinin 6-cı və 3-cü sinif şagirdləri Murad Alxaslı və Elmir Alxaslının A.S. Puşkin yaradıcılığı barədə çıxışları iştirakçılar tərəfindən xüsusi maraqla qarşılanıb.
Sonra Əl-Fərabi adına Qazaxıstan Milli Universitetinin professoru Nursulu Şaymerdenova və həmin universitetin dosenti Cemma Amanjolova, Qırğız Milli Universitetinin professoru Nuran Axmetova, eləcə də Türkiyədən beynəlxalq “Puşkin” medalının laureatları – professor Zinaida Sabitova, dosent Valentina Narojnaya, Qazaxıstandan dosent Maynura Buribayeva,  Azərbaycandan BSU-nun Təcrübə və məzunların karyera inkişafı şöbəsinin müdiri, dosent Yaşar Alxasov təmsil etdikləri ölkədə və dünyada rus dilinin inkişafına dair məruzələrlə çıxış ediblər.
Dosent Yaşar Alxasov çıxışında BSU-nun fəaliyyəti və Azərbaycanda, eləcə də digər ölkələrdə rus dilinin qorunub saxlanılmasında və inkişafındakı rolundan ətraflı danışıb.

Представитель Бакинского славянского университета принял участие в международном вебинаре, посвящённом Пушкину
Ежегодно 6 июня – день рождения великого русского поэта А.С. Пушкина – отмечается как Международный день русского языка. В этот день весь мир поздравляет друг друга на языке Пушкина, декламируя его стихотворения и рассказывая о его творчестве.
6 июня Казахстанская ассоциация преподавателей русского языка и литературы (КазПРЯЛ), совместно с Академией Альтаир и Казахстанским национальным университетом (КазНУ) им. аль-Фараби провели вебинар, который собрал в виртуальном зале учёных и педагогов из Казахстана, России, Турции, Кыргызстана, Азербайджана.
Участников вебинара поприветствовали и поздравили советник Посольства Российской Федерации в Республике Казахстан Алексей Коропченко, профессор КазНУ им. аль-Фараби, президент КазПРЯЛ Элеонора Сулейменова и др.
Особым подарком было выступление юных ценителей творчества Пушкина – Амаля Айсарова (ученика 1-го класса школы-лицея №59 г. Нур-Султан) и Аяжан Алтынбаевой (ученицы 2-го класса школы-лицея №37 г. Нур-Султан), братьев Мурада и Эльмира Алхаслы (учеников 6-го и 3-го классов Комплекса школа-лицей БСУ г. Баку).
Они «зарядили» всех на волну творчества, подхватив которую, участники приступили к обсуждению вопросов развития русского языка в Казахстане и в мире. Прозвучали интересные доклады профессора КазНУ им. аль-Фараби Нурсулу Шаймерденовой, доцента КазНУ им. аль-Фараби Джеммы Аманжоловой, Кыргызского национального университета Нуран Ахметовой Алымкуловой, а также лауреатов международной медали А.С.Пушкина «За большие заслуги в распространении русского языка» профессора Зинаиды Сабитовой (г.Эскишехир, Турция), доцента Валентины Нарожной (г. Шымкент); доцента Майнуры Бурибаевой (г. Нур-Султан), доцента Яшара Алхасова (г. Баку).
В своём выступлении участник вебинара из Азербайджана доцент  Яшар Алхасов рассказал о деятельности Бакинского славянского университета и его роли в сохранении и развитии языка Пушкина в Азербайджане и других странах.