Dekabrın 6-da Bakı Slavyan Universitetində (BSU) Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri, Xalq yazıçısı, şair, tərcüməçi, görkəmli ictimai-siyasi xadim Anarın yaradıcılığına həsr olunmuş “Qələmin əfsunu” adlı tədbir keçirilib. Tədbirdə BSU-nun rəhbərliyi, fakültə dekanları, kafedra müdirləri, professor-müəllim heyəti, tələbələr, tanınmış söz-sənət ustaları, elm, təhsil, mədəniyyət, incəsənət xadimləri, xarici ölkələrin səfirliklərinin nümayəndələri, ziyalılar, media təmsilçiləri iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan BSU-nun rektoru, professor Nurlana Əliyeva bildirib ki, bu gün BSU-nun kollektivinin həyatında çox xoş və əlamətdar bir gündür. Biz bu gün Xalq yazıçısı Anarla görüş keçiririk. Anar xalqımızın qüdrətli söz ustadları Rəsul Rzanın və Nigar Rəfibəylinin layiqli yetirməsidir.  Böyük həyat məktəbi, zəngin yaradıcılıq yolu keçən Anar Azərbaycan dilinin, ədəbiyyatının, mədəniyyətinin inkişafında və təbliğində əvəzsiz xidmətlər göstərib. Onun yüksək səviyyəli əsərləri xalqımızın mənəviyyatının zənginləşməsində, mədəni inkişafında, milli özünüdərkində və milli özünəqayıdışında mühüm rol oynayıb. Anarın qeyri-adi əsərlərində böyük obrazlar qaleriyası var. Anar həm də istedadlı rejissor və ssenarist kimi tanınır. Vətənpərvər ziyalı olaraq daim xalqımızın milli maraq və mənafelərini müdafiə edib, mürəkkəb və çətin vəziyyətlərdə əsl ziyalı və vətəndaş mövqeyi ortaya qoyub. Anarın xalqımızın taleyüklü problemlərinə həssas, obyektiv və prinsipial münasibət göstərməsi hamımızda böyük razılıq hissi doğurur. O, cəmiyyətimiz üçün əsl ziyalılıq, vətəndaşlıq nümunəsidir. Onun əsərləri dünyanın bir çox dillərinə tərcümə edilib və böyük maraqla qarşılanıb. Anarın əsərləri bu gün də böyük maraq və həvəslə mütaliə edilir. O, xalqımızın dünya şöhrətli yazıçısıdır. BSU-nun kollektivi Anarın çoxşaxəli bədii yaradıcılığını və ictimai fəaliyyətini yüksək qiymətləndirir. Rektor çıxışının sonunda Anara möhkəm cansağlığı, yeni-yeni yaradıcılıq uğurları arzulayıb.
Sonra BSU-nun Azərbaycan filologiyası fakültəsinin Azərbaycan ədəbiyyatı kafedrasının professoru, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Ədəbiyyat nəzəriyyəsi şöbəsinin müdiri  Tahirə Məmmədin Anarın yaradıcılığı haqqında məruzəsi dinlənilib. Məruzədə Anarın yaradıcılığı hərtərəfli təhlil edilib, onun əsərlərində irəli sürülən mənəvi-əxlaqi məsələlərin qaldırdığı problemlərin müasir dövrümüzlə səsləşdiyi və aktual olduğu xüsusi vurğulanıb.
Tədbirdə BSU tərəfindən Anar haqqında hazırlanmış sənədli film nümayiş etdirilib.
Daha sonra tədbir BSU-nun tələbə-gənclərinin hazırladığı bədii kompozisiya ilə davam edib. Tələbələrin ifasında Anarın şeirləri, onun şeirlərinə həsr olunmuş mahnılar səsləndirilib. BSU-nun əcnəbi tələbələri Anarın “Mahnı həsrəti” şeirini müxtəlif xarici dillərdə ifa ediblər. Bakı Musiqi Akademiyasının magistrantı Orxan Cəlilovun ifasında Anarın “Düşürsən yadıma yağanda yağışlar”, “Əlvida” şeirlərinə bəstələnmiş mahnılar səsləndirilib. Yazıçının “Beşmərtəbəli evin altıncı mərtəbəsi” əsərindən səhnə BSU-nun tələbələri tərəfindən nümayiş olunub, Rəsul Rzanın “Bir gün mənsiz olacaqsan”, Nigar Rəfibəylinin “Bir son bahar da düşdü ömrünün təqvimindən”, “Как мне быть”! şeirlərindən parçalar səsləndirilib. BSU-nun “Arzu” rəqs ansamblı “Ala gözlüm” rəqsini ifa edib.
Tədbirdə çıxış edən Xalq yazıçısı Anar görüşün təşkilinə görə BSU-nun rəhbərliyinə təşəkkür edib, səslənən xoş fikirlərə görə minnətdarlığını bildirib. O, müasir Azərbaycan və dünya ədəbiyyatının problemlərindən söz açaraq maraqlı mövzulara toxunub, tələbə-gənclərə bədii ədəbiyyat oxumağı tövsiyə edib. Yüksək səviyyədə keçən görüş hamıda xoş əhvali-ruhiyyə yaradıb.
Maraqlı müzakirələrlə yaddaqalan görüşdə Xalq yazıçısı Anar iştirakçıların  suallarını cavablandırıb, onlarla xatirə şəkli çəkdirib.

В Бакинском славянском университете прошла встреча с народным писателем Азербайджана Анаром
6 декабря в Бакинском славянском университете (БСУ) прошло мероприятие под названием «Волшебство пера», посвященное творчеству народного писателя, поэта и переводчика, председателя Союза писателей Азербайджана, видного общественно-политического деятеля Анара. На мероприятии приняли участие руководство БСУ, деканы факультетов, заведующие кафедрами, профессорско-преподавательский состав, студенты университета, известные мастера слова и пера, деятели науки, образования, культуры и искусства, представители посольств иностранных государств, а также представители интеллигенции и СМИ.
Мероприятие открыла ректор БСУ профессор Нурлана Алиева, которая отметила, что этот день является знаменательным днем в жизни коллектива БСУ. «Сегодня мы проводим встречу с народным писателем Азербайджана Анаром. Анар является достойным преемником наших великих мастеров слова Расула Рзы и Нигяр Рафибейли. Анар, прошедший великую школу жизни и богатый творческий путь, имеет неоценимые заслуги в развитии и пропаганде азербайджанского языка, литературы и культуры. Его выдающиеся произведения сыграли важную роль в нравственном обогащении, культурном развитии, национальном самосознании и национальном самоопределении нашего народа. В необычных произведениях Анара существует целая галерея великих образов. Анар также известен как талантливый режиссер и сценарист. Будучи интеллигентом-патриотом, он всегда защищал национальные интересы нашего народа, в сложных ситуациях действовал как истинный гражданин. Чуткое, объективное и принципиальное отношение Анара к судьбоносным проблемам нашего народа вызывает у нас чувство глубокой удовлетворенности. Он является образцом настоящего интеллигента и гражданина для нашего общества. Его произведения были переведены на многие языки мира и вызвали большой интерес у мировой общественности. И сегодня читатели с удовольствием и интересом читают произведения Анара. Он представитель нашего народа, который является всемирно известным писателем. Коллектив БСУ высоко ценит многостороннее художественное творчество и общественную деятельность Анара», - сказала профессор Нурлана Алиева. В конце своего выступления ректор пожелала Анару крепкого здоровья и новых творческих успехов.
Далее выступила с докладом о творчестве Анара профессор кафедры «Азербайджанская литература» факультета «Азербайджанская филология» БСУ, заведующая отделом «Теория литературы» Института литературы имени Низами Гянджеви Национальной академии наук Азербайджана Тахира Мамед. В докладе Т. Мамед провела всесторонний анализ творчества Анара и подчеркнула, что проблемы, поднятые морально-этическими вопросами, выдвинутыми на первый план в его произведениях, перекликаются с современным периодом и актуальны по сей день.
Далее был продемонстрирован документальный фильм об Анаре.
Мероприятие продолжилось художественной композицией, подготовленной студентами БСУ. Студенты прочитали стихи Анара, а также исполнили песни на его стихи. Иностранные студенты БСУ спели на разных языках песню на слова Анара «Mahnı həsrəti» («Тоска по песне»), а магистрант Бакинской музыкальной академии Орхан Джалилов исполнил песни, сочиненные на стихи Анара “Düşürsən yadıma yağanda yağışlar” («Вспоминаю тебя, когда идут дожди»), “Əlvida” («Прощай»). Также студенты показали сцену из повести Анара «Шестой этаж пятиэтажного дома», прочитали отрывки из стихов Расула Рзы “Bir gün mənsiz olacaqsan” («Наступит день – будешь без меня»), Нигяр Рафибейли “Bir son bahar da düşdü ömrünün təqvimindən” («Еще одна осень упала с календаря жизни моего»), “Как мне быть”. Танцевальный ансамбль БСУ исполнил танец «Ала гозлюм».
Выступивший на мероприятии народный писатель Анар выразил благодарность руководству БСУ за организацию встречи и за теплые слова. Рассказав о проблемах современной азербайджанской и мировой литературы, он коснулся интересных тем и посоветовал студентам читать художественную литературу. Встреча, прошедшая на очень высоком уровне, создала у всех  участников хорошее настроение.
В конце встречи, запомнившейся интересными дискуссиями, народный писатель Азербайджана Анар ответил на вопросы участников и сфотографировался с ними на память.