BSU-da Qarakənd faciəsi yad edilib
Noyabrın 20-də Bakı Slavyan Universitetində (BSU) Azərbaycanşünaslıq və slavistika bölməsinin təşkilatçılığı ilə Qarakənd faciəsinin 28-ci ildönümünə həsr olunmuş “XX əsrdə ermənilərin azərbaycanlılara qarşı törətdikləri soyqırımlar” mövzusunda elmi-praktik seminar keçirilib.
Tədbirin əvvəlində Azərbaycanın müstəqilliyi uğrunda canından keçən həmvətənlərimizin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub.
Tədbiri giriş sözü ilə açan BSU-nun Elmi işlər üzrə prorektoru, professor Rafiq Novruzov tarixboyu türk xalqlarına qarşı törədilən terror aktlarından danışıb, ermənilərin bütün dünya dövlətlərinin gözü qarşısında işğalçılıq siyasəti yürütdüyünü deyib. R.Novruzov çıxışında Qarakənd faciəsindən söz açaraq bildirib ki, 1991-ci il noyabrın 20-də Xocavənd rayonunun Qarakənd kəndi yaxınlığında Mİ-8 N72 hərbi vertolyotunun erməni silahlıları tərəfindən atəşə tutulmasından 28 il keçir. Bu terror aktı ilə erməni separatçıları özlərinin terrorçu mahiyyətini bir daha sübut etdilər.
Sonra BSU-nun Azərbaycanşünaslıq və slavistika bölməsinin müdiri, Qarabağ müharibəsi veteranı, dosent Sadir Məmmədov “Erməni terroru – tarixin qanlı səhifələri (1988-1993-cü illər)” mövzusunda geniş məruzə ilə çıxış edib. Erməni terror təşkilatlarının adları və fəaliyyəti barədə məlumat verən S.Məmmədov bildirib ki, “Böyük Ermənistan” xülyası ilə yaşayan erməni ideoloqları əsassız və qeyri-hüquqi iddialarını həyata keçirmək üçün terror və soyqırımı siyasətini “milli mübarizə” yoluna çeviriblər. Tarixi həqiqətlər sübut edir ki, 1988-1993-cü illər ərzində ermənilər tərəfindən azərbaycanlılara qarşı 354 terror aktı törədilib. Terrorizm Ermənistanın həyata keçirdiyi siyasətin tərkib hissəsidir. Əminliklə bildirirəm ki, biz Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycanın işğal olunmuş torpaqlarını yaxın gələcəkdə düşmən tapdağından azad edəcəyik. Sonra S.Məmmədov 1991-ci ilin 20 noyabrında baş verən Qarakənd faciəsi barədə ətraflı məlumat verib. O, həmin faciənin ertəsi gün törədilən terrorun baş verdiyi əraziyə baxış zamanı şahidi olduğu mənzərəni ürək ağrısı ilə xatırlayıb, gəncləri qan yaddaşını unutmamağa səsləyib.
Diplomatiya və xarici siyasət kafedrasının baş müəllimi Oqtay Sadıqzadə çıxışında Ermənistanın separatçı daxili və xarici siyasəti, Dağlıq Qarabağ probleminin beynəlxalq müstəvidə həlli yolları barədə fikirlərini bölüşüb. O.Sadıqzadə çıxışının davamında Türkiyənin müasir xarici siyasəti, son zamanlar apardığı fəal hərbi əməliyyatlar, Suriya hadisələri və ümumilikdə dünyada terrorizmin hədəfinə çevrilən müsəlman ölkələrinin vəziyyətindən də söz açıb.
Diplomotiya kafedrasının müdiri, dosent Əsgər Əhməd, Jurnalistika kafedrasının müdiri, professor Şəlalə Həsənova çıxışlarında müasir texnologiya
əsrində gənclərin informasiya müharibəsi aparmaq imkanlarının geniş olduğunu vurğulayıb, gənc nəsli öz tarixini unutmamağa, onu təbliğ etməyə səsləyiblər.
Beynəlxalq münasibətlər, regionşünaslıq və jurnalistika fakültəsinin I tədris ili tələbələri Səbinə Nəsibli və Elmin Sərdarlı Azərbaycanın müstəqilliyi uğrunda mübarizədə şəhid olan soydaşlarımızın xatirəsini bir daha yada salıb, Qarakənd faciəsi ilə bağlı faktları əks etdirən slayd nümayiş etdiriblər.

В БСУ почтили память жертв трагедии вблизи села Каракенд
20 ноября в Бакинском славянском университете (БСУ) по инициативе научно-исследовательской лаборатории Азербайджановедения и славистики состоялся научно-практический семинар, посвященный 28-й годовщине трагедии вблизи села Каракенд,  на тему: "Акты геноцида, совершенные в XX веке армянами против азербайджанцев".
В начале семинара участники мероприятия минутой молчания почтили память всех наших соотечественников, павших за независимость и целостность Азербайджана.
Открывая мероприятие, проректор БСУ по научной работе профессор Рафик Новрузов рассказал о террористических актах, совершенных армянами на протяжении всей истории  против тюркских народов, и отметил, что армяне на глазах всего мира продолжают проводить оккупационную политику.В своем выступлении, говоря о трагедии вблизи села Каракенд, профессор Р.Новрузов отметил, что прошло ровно 28 лет с тех пор как армянскими вооруженными силами 20 ноября 1991 года в районе села КаракендХоджавендского района был обстрелян и сбит военный вертолет Ми-8 N72.  Этим актом террора армянские сепаратисты вновь доказали свою террористическую сущность.
Затем заведующий лабораторией Азербайджановедения и славистики БСУ, ветеран карабахской войны, доцент Садир Мамедов выступил с подробным докладом «Армянский терроризм - кровавые страницы истории (1988-1993)». Говоря о названиях и деятельности армянских террористических организаций, доц. С. Мамедов отметил, что армянские идеологи, живущие грёзами о «Великой Армении», превратили политику терроризма и геноцида в «национальную борьбу» ради осуществления своих необоснованных, преступных и неправомерных претензий.Исторические факты доказывают, что в период с 1988-го по 1993-е годы армяне совершили 354 террористических акта против азербайджанцев. Терроризм является неотъемлемой частью политики Армении. Я с уверенностью могу сказать, что в ближайшем будущемпод руководством Верховного главнокомандующего господина Ильхама Алиева мы освободим захваченные армянами территории Азербайджана от вражеской оккупации. Далее доц. С. Мамедов подробно рассказал о Каракендской трагедии, произошедшей 20 ноября 1991 года. Он с болью в сердце вспомнил о том, как на следующий день после трагедии стал свидетелем случившегося, осматривая место происшествия, и призвал молодежь не забывать и помнить все эти кровавые события.
Старший преподаватель кафедры дипломатии и внешней политики ОгтайСадыгзаде в выступлении поделился своими взглядами на сепаратистскую внутреннюю и внешнюю политику Армении, пути решения Нагорно-Карабахской проблемы на международном уровне. В своем выступлении О. Садыгзаде также рассказал о современной внешней политике Турции, её недавних активных военных операциях, сирийских событиях и в целом, состоянии мусульманских стран, которые становятся целями для террористов в мире.
В своих выступлениях заведующий кафедрой дипломатии доцент Аскер Ахмед и заведующая кафедрой журналистики профессор Шалала Гасанова подчеркнули, что в эпоху современных технологий молодежь имеет большие возможности в информационной войне. Они призвали молодое поколение не забывать свою историю и пропагандировать её.
Студенты первого года обучения факультета международных отношений, регионоведения и журналистики Сабина Насибли и ЭльминСардарли еще раз напомнили присутствующим о наших соотечественников, павших в борьбе за независимость и целостность Азербайджана, и представили слайды, отражающие факты о трагедии вблизи села Каракенд.