BSU-da “Bir” Tələbə-Könüllü Proqramının təqdimatı keçirilib
Oktyabrın 30-da Bakı Slavyan Universitetində (BSU) I tədris ili tələbələri üçün “Bir” Tələbə-Könüllü Proqramının təqdimatı keçirilib. Qeyd edək ki, “Bir” Tələbə-Könüllü Proqramı könüllü tələbələrlə işin təşkilinin sistemləşdirilməsi, vahid məlumat bazasının yaradılması, tələbələrin könüllü fəaliyyətlə məşğul olmasının stimullaşdırılması məqsədilə Təhsil Nazirliyinin (TN) təşəbbüsü ilə  yaradılıb. Tədbirin əvvəlində Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib.
Tədbirdə çıxış edən BSU-nun Tərbiyə işləri üzrə prorektoru Xanım Sultanova iştirakçıları salamlayıb və “Bir” Tələbə-Könüllü Proqramının əhəmiyyətini vurğulayıb. Bildirib ki, BSU-nun tələbələri bu proqramın ən fəal iştirakçılarıdırlar. BSU-nun 4 mindən çox tələbəsi bu proqrama qoşulub. X.Sultanova çıxışında həmçinin universitetin tələbə-gənclərinin digər ölkədaxili və beynəlxalq tədbirlərdə fəal iştirak etmələrindən qürurla danışıb və onlara gələcək karyeralarında uğurlar arzulayıb.
Təqdimatın aparıcısı Kamran Əliyev “BİR” Tələbə-Könüllü Proqramı barədə tələbələrə ətraflı məlumat verib. Qeyd edib ki, “Bir” könüllü olmaq gənclərə beynəlxalq idman yarışlarında və dövlət tədbirlərində yaxından iştirak, tələbəlik həyatını rəngarəng və faydalı keçirmək, komanda ruhunu formalaşdıran kollektiv oyunlarda iştirak, yeni dostlar qazanmaq imkanı yaradır.
Sonra “BİR” Tələbə-Könüllü Proqramının könüllülərinin videoçarxı nümayiş olunub.
“BİR” Tələbə-Könüllü proqramının nümayəndəsi Mənsurə Məhərrəmova çıxışında bildirib ki, ölkəmizdə genişmiqyaslı tədbirlərin təşkilində və həyata keçirilməsində tələbə-könüllülər boyük rol oynayırlar. M.Musayeva “Bir” Tələbə-Könüllü proqramı çərçivəsində könüllər üçün yaranan karyera imkanlarından, Bakı, Gəncə, Sumqayıt, Mingəçevir, Şəki, Masallı və Lənkəran şəhərlərində keçirilən təqdimatlardan danışıb, tələbələri bu layihədə fəal iştirak etməyə səsləyib.
Təqdimat zamanı  tələbələrin sualları cavablandırılıb. Maraqlı oyun  və müsabiqələr,  tələbələrin ifasında səsləndirilən mahnılar  tədbirə marağı  daha da artırıb.

В Бакинском славянском университете прошла презентация студенческой волонтерской программы «БИР»
30 октября в Бакинском славянском университете (БСУ) прошла презентация студенческой волонтерской программы «БИР» для первокурсников.            Отметим, что студенческая волонтерская программа «БИР» была создана по инициативе Министерства образования Азербайджанской Республики с целью систематизации работы со студентами-волонтерами, образования единой информационной базы и стимулирования интереса студентов к участию в волонтерской деятельности. В начале мероприятия прозвучал государственный гимн Азербайджана.
Мероприятие открыла проректор БСУ по воспитательной работе Ханым Султанова, которая поприветствовала участников и подчеркнула важность студенческой волонтерской программы «БИР». Она отметила, что студенты БСУ являются самыми активными участниками данной программы. Более 4 тысяч студентов БСУ присоединились к этой программе. Также Х. Султанова с гордостью рассказала об активном участии студентов вуза в национальных и международных мероприятиях и пожелала им удачи в будущей карьере.
Ведущий презентации Кямран Алиев проинформировал первокурсников о студенческой волонтерской программе «БИР». Он отметил, что эта программа дает студентам возможность принимать участие в международных спортивных соревнованиях и государственных мероприятиях, коллективных играх, формирующих командный дух, а также проводить студенческую жизнь более красочно и плодотворно, заводить новых друзей.
Далее был продемонстрирован видеоролик, подготовленный волонтерами данной программы и посвященный их деятельности.
Выступившая на мероприятии представительница программы «БИР» Мансура Магеррамова сообщила, что студенты-волонтеры играют большую роль при организации и реализации широкомасштабных мероприятий в нашей стране. Она рассказала о карьерных возможностях для волонтеров в рамках программы, а также презентациях данной программы, проведенных в Баку, Гяндже, Сумгаите, Лянкярани, Масаллы, Мингячевире и Шеки. М. Мансурова призвала студентов принимать активное участие в этом проекте.
Во время презентации гости ответили на многочисленные вопросы студентов. В конце мероприятия прошли интересные конкурсы и игры, а также прозвучали разные песни в исполнении студентов.