Aprelin 10-da Bakı Slavyan Universitetində (BSU) Təhsil Nazirliyindən (TN) göndərilən tövsiyə məktubu əsasında Tədrisin təşkili və tədris resursları şöbəsi tərəfindən “İslam tarixinin və islam əxlaqının əsas prinsipləri” adlı fakültativ kursların növbəti mühazirəsi keçirilib. Mühazirənin budəfəki qonağı Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) dosenti, ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Anar Qafarov olub.
Anar Qafarov BSU tələbələri qarşısında “İslam əxlaq fəlsəfəsi” mövzusunda geniş məruzə ilə çıxış edib. İlahiyyatçı islam düşüncəsi və mədəniyyətində əxlaqın yerindən, əhəmiyyətindən bəhs edib, islam, əxlaq və fəlsəfə anlayışlarının terminoloji cəhətdən izahını verib. A.Qafarov islam əxlaq fəlsəfəsində əxlaq düşüncəsinin əsas mənbəyinin Quran və hədislərdə mövcud olduğunu vurğulayıb. Müxtəlif mədəniyyətləri təmsil edən fərd və cəmiyyət münasibətlərinin inkişaf etdirilməsi baxımından qloballaşma hadisəsini müsbət amil kimi dəyərləndirən ilahiyyatçı müasir dövrdə texnologiyadan düzgün yararlanmaqla bağlı gənclərə öz tövsiyələrini verib. İslam filosoflarının əxlaq fəlsəfəsi barədə söz açan A.Qafarov çıxışında Azərbaycan mədəniyyətində islam dininin izləri barədə bir sıra maraqlı faktlardan nümunələr gətirib.
Tədbirin davamında tələbələri maraqlandıran suallar cavablandırılıb, mövzu ətrafında müzakirələr aparılıb.

Доцент Азербайджанского института теологии прочел лекцию в Бакинском славянском университете
10 апреля в Бакинском славянском университете (БСУ) согласно рекомендательному письму Министерства образования Отдел организации образования и образовательных ресурсов провел очередную лекцию на факультативных курсах, посвященных теме «Основные принципы истории и морали ислама».
Гостем университета стал доцент Азербайджанского института теологии, доктор философии по теологии Анар Гафаров. Он выступил перед студентами БСУ с докладом на тему «Философия исламской морали». Теолог  рассказал о месте и значении морали в исламской мысли и культуре и дал разъяснение таким терминологическим понятиям, как ислам, мораль и философия. А. Гафаров подчеркнул, что основным источником философии исламской морали является Коран и хадисы. Назвав процесс глобализации положительным фактором с точки зрения развития отношений между личностями, представляющими разную культуру, и обществом, теолог дал рекомендации молодежи о том, как правильно пользоваться современными технологиями. Коснувшись философии морали исламских философов, А. Гафаров привел несколько интересных фактов следов исламской религии в культуре Азербайджана.