BSU rektoru Dövlət Təhlükəsizlik Xidmətinin medalı ilə təltif olunub
Bakı Slavyan Universitetinin (BSU) Elmi Şurasının aprelin 8-də keçirilmiş geniş iclasında universitetin rektoru, professor Nurlana Əliyevaya  Dövlət Təhlükəsizlik Xidmətinin (DTX) rəhbərliyi tərəfindən “Azərbaycan Respublikası dövlət təhlükəsizliyi və xarici kəşfiyyat orqanlarının 100 illiyi (1919-2019)” medalı təqdim olunub.  Qeyd edək ki, adıçəkilən medal Azərbaycan Respublikasının 2018-ci il 30 oktyabr tarixli Qanunu ilə təsdiq edilmişdir.  Qanuna görə yubiley medalı ilə əsasən Azərbaycan Respublikasının milli maraqlarının daxili və xarici təhdidlərdən qorunmasında, milli təhlükəsizliyin təmin olunmasında fəal iştirak edən, dövlət təhlükəsizliyi və xarici kəşfiyyat orqanlarının inkişafında və dövlətçiliyinin tərəqqisində xüsusi xidmətləri olan şəxslər təltif edilirlər.
Medalı universitetin rektoru, professor Nurlana Əliyevaya DTX-nin rəsmiləri təqdim ediblər. Təqdimetmə mərasimində çıxış edən DTX-nin rəsmi nümayəndəsi medalın N.Əliyevaya Azərbaycan dövlətçiliyinin, ölkənin milli təhlükəsizliyinin qorunmasında göstərdiyi əvəzsiz xidmətlərə, vətənpərvər və təəssübkeş gənclərin tərbiyəsi sayəsindəki çoxillik ardıcıl fəaliyyətinə görə verildiyini bildirib. O, N.Əliyevanın müstəqil Azərbaycan dövlətinin formalaşmağa başladığı ilk günlərdən Ulu Öndər Heydər Əliyevin sədaqətli silahdaşlarından, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin bütün çağırışlarına ilk səs verən ən əqidəli insanlardan olduğunu vurğulayıb. DTX rəsmisi N.Əliyevanın Yeni Azərbaycan Pariyasının (YAP) qurulmasındakı xidmətlərini xüsusi vurğulayıb, bu gün həmin partiyanın Qadınlar Şurasına uğurla rəhbərlik etdiyini qeyd edib.  O həmçinin BSU rektorunun universitetə rəhbərlik ediyi qısa zamanda dünyanın bir çox ali məktəbləri ilə, xarici ölkələrin Azərbaycandakı diplomatik korpusları ilə yüksək əlaqələrə nail olduğunu, ölkəmizin dünyada tanınması istiqamətində davamlı işlər gördüyünü bildirib.
DTX rəsmisi BSU-nun Azərbaycan mədəniyyətinin, elminin, tarixinin, dilinin dünyada təbliği istiqamətində ardıcıl addımlar atdığını diqqətə çatdırıb və bunun dövlət orqanları tərəfindən yüksək qiymətləndirdiyini qeyd edib.
Sonra söz alan BSU rektoru Nurlana Əliyeva ona göstərilən diqqət və etimada görə dövlət başçısı İlham Əliyevə, birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevaya, dövlət təhlükəsizlik orqanlarının ayıq-sayıq əməkdaşlarına dərin təşəkkürünü  bildirib. O, Ulu Öndərin müəyyən etdiyi siyasi kursun dövlətimizin başçısı İlham Əliyev, birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva, Yeni Azərbaycan Partiyasının bütün rəhbərliyi və üzvləri tərəfindən uğurla həyata keçirildiyini vurğulayıb, dövlətimizin nüfuzunun dünya arenasında gündən-günə yüksəldiyini qeyd edib. N.Əliyeva bundan sonrakı bütün həyatını Azərbaycan dövlətçiliyinin qüdrətlənməsinə, inkişafına sərf edəcəyini söyləyib.

Госслужба безопасности наградила ректора Бакинского славянского университета медалью
8 апреля на совещании Научного совета Бакинского славянского университета (БСУ) руководство Госслужбы безопасности Азербайджана наградило ректора вуза, профессора Нурлану Алиеву юбилейной медалью «100-летие (1919-2019) органов дипломатической службы Азербайджанской Республики». Напомним, что данная медаль была учреждена законом Азербайджанской Республики от 30 октября 2018 года. В соответствии с этим, юбилейной медалью награждаются лица, отличившиеся в обеспечении национальной безопасности, защите национальных интересов Азербайджана от внутренних и внешних угроз, имеющие особые заслуги в развитии органов госбезопасности и внешней разведки.
Выступивший на церемонии вручения медали официальный представитель Госслужбы безопасности сообщил, что Н.Алиева награждена данной медалью за неоценимые заслуги в защите государственности, национальной безопасности Азербайджана, а также за многолетнюю деятельность в сфере воспитания патриотичной молодежи. По его словам, с момента становления независимого Азербайджанского государства Н. Алиева была верным сторонником общенационального лидера Гейдара Алиева и всегда первой отвечала на все призывы президента страны Ильхама Алиева. Также он особо отметил заслуги ректора в образовании партии «Новый Азербайджан» и упомянул, что в настоящее время она успешно возглавляет Совет женщин этой партии. За время пребывания Н. Алиевой на должности ректора БСУ, университет установил связи со многими вузами мира, дипломатическими корпусами Азербайджана в других странах.
Представитель Госслужбы заявил, что БСУ предпринимает последовательные шаги в деле пропаганды азербайджанской культуры, науки, истории и языка, что высоко ценится государственными органами.
Далее выступила Н. Алиева, которая выразила благодарность главе государства Ильхаму Алиеву и первому вице-президенту Мехрибан Алиевой, бдительным сотрудникам органов госбезопасности за оказанное ей внимание и доверие. Она подчеркнула, что политический курс, определенный великим лидером Г. Алиевым, сегодня успешно претворяется в жизнь президентом, первым вице-президентом, руководством и членами партии «Новый Азербайджан». По ее словам, влияние нашей страны на мировой арене возрастает с каждым днем. Н. Алиева заявила, что всю свою дальнейшую жизнь она посвятит усилению и развитию государственности.