Bakı Slavyan Universitetində Pedaqoji fakültənin nəzdində Pedaqogika və psixologiya kafedrasının təşkilatçılığı ilə 31 mart- Azərbaycanlıların soyqırımına həsr olunmuş “Soyqırım: etnopsixolojibaxış” adlı tədbir keçirilib.  Tədbiri kafedranın müdiri dosent Sevinc Axundova açaraq XX əsrin əvvəllərindən başlayaraq erməni daşnaklarının Azərbaycan xalqına qarşı törətdiyi cinayət əməlləri barədə məlumat verib. O, 1918-ci ilin mart ayında  erməni qatillərinin Bakıda başladığı qırğınları  tezliklə Azərbaycanın digər rayonlarında, indiki Ermənistanın bir çox bölgələrində və İrəvan şəhərində davam etdirdiklərini bildirib. S.Axundova sovet dövründə də düşmən qüvvələrin öz əməllərindən əl çəkmədiklərini, 1948, 1953-cü illərdə azərbaycanlıları Ermənistan ərazisindən köçürməklə öz çirkin planlarını həyata keçirmək istiqamətində ardıcıl addımlar atdıqlarını bildirib. S.Axundova erməni qəsbkarlarının bu gün də öz fəaliyyətlərini davam etdirdiklərini diqqətə çatdırıb.
Sonra söz kafedranın müəllimi Sevda Mansurovaya verilib. O, etnik münaqişələrin yaranma səbəbləri,etnik qruplararası konfliktlərin formaları və insan psixikasına vurduğu zərərlər haqqında iştirakçılara məlumat verib.
Kafedranın digər müəllimi Aygün Əliyeva Azərbaycan xalqının milli özünüdərk və milli şüurunun formalaşması tarixi barədə danışıb. O, gənclərin öz kimliklərini bilmələrinin, milli-tarixi köklərindən xəbərdar olmalarının zəruriliyini vurğulayıb.
Pedaqoji fakültənin təhsildə sosial-psixoloji xidmət ixtisasının tələbəsi Mədinə Hüseynova çıxışında dünyanın hazırda  qaçqınlıq problemi ilə üz-üzə dayandığını vurğulayıb. O, qaçqınların  yerləşdirilməsi, sosial təhlükəsizliklərinin təmin edilməsi və məşğulluq məsələlərinin həlli ilə bərabər, onların psixoloji yaşantıları və sarsıntılarının reablitasiyasının gündəmdə olduğunu deyib.
Pedaqoji fakültənin rus dili müəllimliyi ixtisasında təhsil alan Xanım Məmmədova Quba məzarlığından, onun tarixindən və orada gördüklərindən söhbət açıb.
Azərbaycan tarixi və ictimai elmlər kafedrasının müdiri, professor Cahangir Məmmədov çıxış üçün söz alaraq Azərbaycana qarşı düşmən qüvvələrin zaman –zaman apardığı işğalçılıq siyasəti, törətdiyi cinayətlər və xalqımızın qəhrəmanlıqları barədə danışıb, gənclərə öz tövsiyələrini verib.
Sonra həmin kafedranın müəllimləri Ərzuman Əmirov, Əli Rüstəmov soyqırımı haqqında konkret faktlar səsləndiriblər. Onlar da Azərbaycan gənclərini ayıq olmağa, elm və biliyə yiyələnməklə xalqımızı dünyada tanıtmağa çağırıblar.

В Бакинском славянском университете прошло мероприятие «Геноцид: этнопсихологический взгляд»
В Бакинском славянском университете (БСУ) прошло мероприятие «Геноцид: этнопсихологический взгляд», посвященное 31 марта – геноциду азербайджанцев. Мероприятие было проведено кафедрой «Педагогика и психология» при педагогическом факультете. Заведующая кафедрой, доцент Севиндж Ахундова проинформировала участников о преступных действиях армянских дашнаков против азербайджанского народа в начале ХХ века. Она упомянула, что резня, начатая армянскими убийцами в марте 1918 года, вскоре продолжилась в других районах Азербайджана, многих областях нынешней Армении и городе Иревань. С. Ахундова заявила, что и в советское время вражеские силы не отступили от своей преступной деятельности и в 1948, 1953 годах, депортировав азербайджанцев с территории Армении, предприняли последовательные шаги в деле претворения в жизнь грязных планов.
Преподаватель кафедры Севда Мансурова рассказала участникам о причинах возникновения этнических конфликтов, формах конфликтов между этническими группами и вреде, причиняемом ими человеческой психике.
Другой преподаватель кафедры Айгюн Алиева рассказала об истории формирования национального самосознания и сознания азербайджанского народа. Она подчеркнула, что молодежь должна знать свою идентичность и национально-исторические корни.
Медина Гусейнова, обучающаяся на педагогическом факультете по специальности «Социально-психологическая служба в образовании», заявила, что сейчас перед мировой общественностью стоит проблема беженцев. Она сообщила, что на повестке дня стоят такие вопросы, как размещение беженцев, обеспечение их социальной безопасности и занятости, реабилитация их психологического состояния.
Ханым Мамедова, обучающаяся на педагогическом факультете по специальности «Преподавание русского языка», рассказала о кладбище в Губе и его истории.
Заведующий кафедрой «История Азербайджана и общественные науки», профессор Джахангир Мамедов рассказал об оккупационной политике, проводимой вражескими силами против Азербайджана, совершаемых ими преступлениях, героизме нашего народа, и дал свои рекомендации молодежи.
Далее преподаватели этой кафедры Арзуман Амиров и Али Рустамов озвучили конкретные факты о геноциде. Они призвали молодежь быть бдительными и, овладевая наукой и знаниями, достойно представлять наш народ во всем мире.