Martın 1-də Bakı Slavyan Universitetində Beynəlxalq Yunan dili Gününə həsr edilmiş tədbir keçirilib. Tədbirdə Yunanıstan Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Nikolaos Kanellos da iştirak edib. Tələbələrlə görüşdən öncə səfiri BSU-nun rektoru, professor Nurlana Əliyeva qəbul edib. Görüşdə Yunanıstan və Azərbaycan arasında dostluq və əməkdaşlığın mühüm istiqamətləri barədə fikir mübadiləsi aparılıb. Yunanıstan səfirliyinin Bakı Slavyan Universiteti ilə əlaqələrindən danışan rektor Nikolaos Kanellosun dövründə münasibətlərin daha intensiv və səmimi şəkildə davam etdiyini bildirib. N.Əliyeva bunu həm də səfirin özünün şəxsi keyfiyyətləri, onun yaradıcı insan olması ilə əlaqələndirib.
Qeyd edək ki, Yunanıstanın respublikamızdakı səfiri siyasi-diplomatik fəaliyyətlə yanaşı, həm də şair, rəssam müğənni kimi tanınır. 2017-ci ilin dekabrında səfirin Bakıda “Land Mark” biznes mərkəzində, rəsm sərgisi keçirilmiş, bu ilin may ayında isə onun öz vətənində konserti planlaşdırılır. Nikolaos Kanellos öz növbəsində BSU-nun rektoru professor Nurlana Əliyevaya səmimi qəbula görə minnətdarlığını bildirərək universitetdə yunan tarixinə, dilinə, ədəbiyyatına, mədəniyyətinə xüsusi diqqət yetirildiyini vurğulayıb. Səfir universitetin rektoru başda olmaqla, bir qrup mütəxəssisi öz ölkəsinə dəvət edib.
Bundan sonra BSU-nun Yunan dili və mədəniyyəti mərkəzində tələbə və müəllimlərlə görüş keçirilib. Görüşdə səfir Azərbaycanın mədəniyyəti, tarixi, ədəbiyyatı, azərbaycanlıların milli mental dəyərlərə üstünlük verməsi və s. məsələlərlə bağlı təəssüratlarını gənclərlə bölüşüb. O, Azəbaycanda ilk öyrəndiyi sözlərin sevgi, sülh, günəş olduğunu bildirib. Nikolaos Kallonas yunan dilinin tarixi barədə qısa məlumat verib və bu dilin dünyanın ən qədim dillərindən olduğunu, fransız, alman, ingilis dillərində kifayət qədər yunan sözlərinin olduğunu qeyd edib. O, BSU-nun yunanşünaslıq qrupunun tələbələrinin hazırlığından razılığını ifadə edib.
Sonra yunan dili müəllimi Səidə Mehdiyeva yunan oratorluq sənəti barədə çıxış edib.
Yunanıstandan gəlmiş müəllim Mariya Delaki çıxış edərək Yunanıstan-Azərbaycan münasibətlərindən və mədəniyyət sahəsində ölkələrimiz arasındakı əlaqələrdən danışıb.
Tədbir bədii hissə ilə davam edib. Bədii hissədə yunan dili ixtisası üzrə təhsil alan I kurs tələbələrindən Mətanət Cəfərova, Nərmin Quliyeva, II kurs tələbələrindən Vüsalə Quliyeva, Əziz Əsgərov, Əfşan Ayaz, Şükufə Abdullayeva, Aytac Həsənli, III kurs tələbələrindən Səadət Seyidova, Səbinə Qarayeva, Nuranə Qocayeva, Fərhad Hacıyev, Cavid Ağalı yunan klassiklərindən nümunələr səsləndiriblər.

В Бакинском славянском университете прошло мероприятие, посвященное Всемирному дню греческого языка
1 марта в Бакинском славянском университете (БСУ) прошло мероприятие, посвященное Всемирному дню греческого языка. На мероприятии принял участие чрезвычайный и полномочный посол Греции Николаос Канеллос. Посла приняла в своем кабинете ректор БСУ, профессор Нурлана Алиева. На встрече они обменялись своими мыслями о важных направлениях в дружбе и сотрудничестве между Азербайджаном и Грецией. Коснувшись отношений посольства Греции с БСУ, ректор отметила, что в период Н. Канеллоса они стали еще более интенсивными и искренними. Это связано также с индивидуальными качествами и творческой личностью посла.
Напомним, что посол Греции в Азербайджане также известен как поэт, художник и исполнитель песен. В декабре 2017 года в бизнес-центре Land Mark (Баку) прошла выставка картин посла, а в мае нынешнего года он планирует проведение концерта у себя на Родине. В свою очередь, Н.Канеллос выразил благодарность Н.Алиевой за теплый прием и подчеркнул, что в вузе обращают особое внимание на историю, язык, литературу и культуру Греции. Диппредставитель пригласил группу специалистов вуза во главе с ректором посетить его страну.
Далее Н.Канеллос встретился с преподавателями и студентами в Центре греческого языка и культуры. Он поделился с молодыми людьми своими впечатлениями о культуре, истории, литературе Азербайджана, национальном менталитете и ценностях азербайджанцев. Первые слова, выученные им в Азербайджане, были «севги» («любовь»), «сюлх» («мир») и «гюняш» («солнце»). Н. Канеллос кратко проинформировал участников об истории греческого языка и отметил, что этот язык является одним из древних языков мира, его слова можно встретить и во французском, и в немецком, и в английском языках. Он остался доволен уровнем подготовки студентов группы грековедения БСУ.
Преподаватель греческого языка Саида Мехтиева выступила с докладом об искусстве ораторства в Греции.
Приехавшая из Греции преподаватель Мария Делаки рассказала об отношениях Греции и Азербайджана, а также связях между нашими странами в области культуры.
Далее мероприятие продолжилось художественной частью. Студенты I курса Матанат Джафарова, Нармин Гулиева, II курса – Вусаля Гулиева, Азиз Аскеров, Афшан Аяз, Шюкюфа Абдуллаева, Айтадж Гасанли, III курса – Саадат Сеидова, Сабина Гараева, Нурана Годжаева, Фархад Гаджиев, Джавид Агалы, обучающиеся по специальности «Греческий язык», озвучили отрывки из произведений греческих классиков.