BSU-da yeni təlim-tədris mərkəzinin açılışı olub
Yanvarın 31-də Bakı Slavyan Universitetində ERASMUS+ PETRA (Azərbaycan universitetlərində tədrisin və təlimin təkmilləşdirilməsi) layihəsi çərçivəsində  yaradılmış təlim-tədris mərkəzinin açılışı olub.
Açılış mərasimində yeni yaradılmış təlim-tədris mərkəzinin qarşısında qırmızı lent kəsilib.
Tədbirin əvvəlində giriş sözü ilə çıxış edən BSU-nun rektoru, professor Nurlana Əliyeva bildirib ki, Azərbaycanın qabaqcıl universitetlərində dünya təhsil sisteminə, xüsusən də Avropa təhsil məkanına inteqrasiya, tədris prosesinin qabaqcıl təcrübədən faydalanmaqla təkmilləşdirilməsi məqsədilə bir sıra uğurlu layihələr həyata keçirilir. O qeyd edib ki, Bakı Slavyan Universitetində  hal hazırda həyata keçirilən belə layihələrdən biri də ERASMUS+ PETRA layihəsidir: “Bu layihə çərçivəsində yaradılmış və bu gündən etibarən fəaliyyətə başlayacaq təlim – tədris mərkəzinin açılışına toplaşmışıq. Mərkəz Bakı Slavyan Universitetinin müəllimlərinin peşəkarlıq səviyyəsinin yüksəldilməsinə, onların müasir təlim metodları ilə işləmək bacarıqlarının, tədris prosesinin keyfiyyətinin və səmərəliliyinin artırılmasına xidmət edəcək”. Rektor bildirib ki, mərkəz tərəfindən müəllim və tələbə heyəti üçün zəruri təlim-seminarlar, işə yeni başlayan müəllimlərin universitet həyatına adaptasiya olması, magistrant, o cümlədən doktorantlar üçün uğurlu elmi tədqiqat işinin təşkili  və yerinə yetirilməsinin metodlarına həsr olunan kursların təşkili təmin ediləcək. O deyib ki, Avropa İttifaqının dəstəyi ilə təlim və tədris mərkəzini təchiz etmək üçün nəzərdə tutulan zəruri avadanlıq alınaraq lazımi qaydada quraşdırılıb. Rektor bildirib ki, Bakı Slavyan Universiteti layihəyə  qoşulduğu müddətdə universitetin əməkdaşları Türkiyənin Qazi, Avstriyanın Viyena Tətbiqi Elmlər Universiteti, Finlandiyanın Yuvaskyla və İspaniyanın Valensia Politexnik universitetlərində müvafiq təlim, seminar və konfranslarda da iştirak edərək Avropa universitetlərinin təcrübəsindən yararlanıblar. Bundan əlavə, universitet əməkdaşları layihə ilə əlaqədar Xəzər Universitetində təşkil olunmuş seminar və konfransda iştirak ediblər.
BSU-nun elmi işlər üzrə prorektoru, professor Rafiq Novruzov layihənin mahiyyəti və gələcək planlar barədə məlumat verib. O bildirib ki, Bakı Slavyan Universiteti  ERASMUS+ PETRA  layihəsinə tərəfdaş  universitet  olaraq 2017-ci ilin iyul ayından qoşulub. R.Novruzov deyib: “Layihənin böyük hədəfi  Azərbaycanda  tədris və təlimdə mükəmməliyin təşviq olunmasıdır. Başlanğıc, inkişaf, yayılma, istismar mərhələsindən ibarət olan layihə Azərbaycanın Bakı Slavyan Universiteti də daxil olmaqla 5 dövlət və 2 özəl  universitetlərini təlim və tədrisin keyfiyyətinin  təkmilləşdirilməsi üçün hədəf seçib. Universitetimiz başlanğıc mərhələsini keçmiş, hal-hazırda inkişaf mərhələsindədir.  Layihə üzrə nəzərdə tutulduğu kimi işçi qrupu yaradılıb, onun tərkibi universitetin rektoru tərəfindən təsdiq edilib. Bu gündən isə yayılma, yəni mübadilə  mərhələsi başlanır”.
Sonra söz alan BSU-nun İngilis filologiyası kafedrasının baş müəllimi, layihənin işçi qrupunun tədqiqatçısı Natavan Babayeva yeni yaradılmış təlim-tədris mərkəzinin qarşıya qoyduğu məqsəd və planlar, layihə çərçivəsində nəzərdə tutulmuş kurslar, treninqlər, o cümlədən seminarlar barədə ətraflı məlumat verib. N.Babayeva bildirib ki, təlim və tədris mərkəzini təchiz etmək üçün lazım olan zəruri avadanlıq - 10 ədəd personal kompüter, 10 ədəd planşet, 10 ədəd notbuk, proyektor və ağıllı lövhələr Avropa İttifaqının dəstəyi ilə alınıb və quraşdırılıb.
Açılış mərasiminin ardından iştirakçılar layihə çərçivəsində keçiriləcək seminar və treninqlər üçün müasir standartlara uyğun yaradılmış auditoriya ilə tanış olublar.

В Бакинском славянском университете состоялось открытие нового учебно-образовательного центра
31 января в Бакинском славянском университете (БСУ) состоялось открытие Учебно-образовательного центра, созданного в рамках программы ERASMUS+ «Усовершенствование обучения и образования» (PETRA) в азербайджанских университетах.
На церемонии открытия ректор БСУ, профессор Нурлана Алиева перерезала красную ленту перед новым Центром. Она сообщила, что с целью интеграции в мировую, особенно в европейскую систему образования, а также усовершенствования процесса обучения путем использования передового опыта в ведущих вузах Азербайджана проводится целый ряд успешных проектов. PETRA является одним из таких проектов, реализуемых в БСУ.
Сегодня мы собрались на открытии созданного в рамках данного проекта Учебно-образовательного центра. Он будет служить повышению профессионального уровня преподавателей БСУ, а также качества образования, - пояснила ректор.
По словам Н. Алиевой, Центр будет проводить учебные семинары для преподавателей и студентов, помогать новым педагогам адаптироваться к университетской жизни, организовывать курсы, посвященные обучению магистрантов и докторантов правильному составлению и написанию научно-исследовательской работы. При поддержке Европейского союза в Центре установлено необходимое оборудование. Ректор упомянула, что в период действия проекта сотрудники вуза приняли участие в соответствующих тренингах, семинарах и конференциях, прошедших в университете «Хазар» (Азербайджан), в университете Гази (Турция), Венском университете прикладных искусств (Австрия), университете Ювяскюля (Финляндия) и Политехническом университете Валенсии (Испания).
Проректор БСУ по научной части, профессор Рафиг Новрузов проинформировал участников о сути проекта и дальнейших планах. Он отметил, что БСУ присоединился к программе ERASMUS+ PETRA в июле 2017 года.
Главная цель проекта – достигнуть совершенства в обучении и образовании Азербайджана. Программа, состоящая из нескольких этапов («начало», «развитие», «распространение», «эксплуатация»), направлена на усовершенствование обучения и увеличение качества образования в пяти государственных (включая и БСУ) и двух частных вузах. Наш университет прошел начальный этап и в данный момент находится на этапе «развития». Как и планировалось ранее, создана рабочая группа по проекту, состав которой утвержден ректором вуза. Уже начался этап «распространения», т. е. обмена, - подытожил Р. Новрузов.
Старший преподаватель кафедры «Английская филология», исследователь рабочей группы проекта Натаван Бабаева рассказала о целях и планах нового Учебно-образовательного центра, курсах, тренингах и семинарах. Она сообщила, что при поддержке Евросоюза в Центре установлены 10 персональных компьютеров, 10 планшетов, 10 ноутбуков, проекторы и интерактивные доски.
Далее участники ознакомились с аудиторией для семинаров и курсов, оборудованной в соответствии с современными стандартами.