Dekabrın 28-də Bakı Slavyan Universitetində Elmi Şuranın son yığıncağı keçirilib. İclasdan əvvəl Elmi Şura üzvləri Ümummilli Lider Heydər Əliyevin BSU-nun foyesində yerləşən büstü önünə əklil qoyublar.
BSU-nun rektoru, professor Nurlana Əliyeva çıxışında son iclasın böyük bayramlar ərəfəsinə - Yeni il və Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Gününə təsadüf etdiyini bildirib. O, Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Gününün Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən bütün dünyadakı azərbaycanlıların birlik və əməkdaşlıq günü kimi tarixləşdiyini, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin səyi ilə ildən-ilə daha geniş miqyası əhatə etməkdə olduğunu bildirib. Professor N.Əliyeva Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Gününün beynəlxalq aləmdə sülhə və barışa xidmət etdiyini, soydaşlarımız arasında həmrəyliyin daha da inkişafına şərait yaratdığını vurğulayıb. Rektor həmrəyliyin hər bir kollektivdə, müəssisədə, təşkilatda vacib şərt olduğunu bildirib. O, Bakı Slavyan Universitetində də belə bir mühitin hökm sürdüyünü, insanlarımız arasında münasibətlərin əməkdaşlıq və qarşılıqlı hörmətə söykəndiyini qeyd edib.
BSU rektoru çıxışının davaında kollektivin uğurlarından, 2018-ci ildə tədris, elm və beynəlxalq əməkdaşlıq sahəsində qazanılmış müvəffəqiyyətlərdən danışıb, bu nailiyyətlərin əldə edilməsində rolu olan universitet əməkdaşlarının hər birinə dərin minnətdarlığını bildirib. O, Hesablama Palatasının BSU-da apardığı yoxlamaların nəticələrinin bu günlərdə müzakirə edildiyini və universitetin fəaliyyətinə yüksək qiymət verildiyini nəzərə çatdırıb. Rektor növbəti ilin “Tədrisdə keyfiyyət ili” olacağını deyib.
Professor N.Əliyeva İcmal.az Analitik Təhlil Mərkəzinin Azərbaycan-Slavyan Gəncləri Assosiasiyasının texniki dəstəyi ilə 2018-ci ildə keçiridiyi sosioloji sorğunun nəticələrinə görə Bakı Slavyan Universitetinin “İlin ən yaxşi universiteti” nimonasiyası üzrə qalib elan olunduğunu tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb. Belə bir sorğunun artıq üçüncü dəfə keçirildiyi, inişil M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin Bakı filialının, ötən il isə ADA Universitetinin bu ada layiq görüldüyünü qeyd edib.
Rektor 2018-ci ildə fərqlənmiş bir qrup universitet əməkdaşının diplom və fəxri fərmanlarla təltif edildiklərini, onların Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası İdman və Gənclər Nazirliyi tərəfindən müxtəlif mükafatlara və Fəxri adlara layiq görüldüklərini bildirib. O, ilin yekunlarına görə universitetin təhsil, elm, beynəlxalq əlaqələr və təsərrüfat sahəsində fərqlənmiş, müxtəlif nominasiyalar üzrə qalib gəlmiş aşağıdakı əməkdaşlarına universitetin Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin hazırladığı diplomları və hədiyyələri təqdim edib:
İlin ən yaxşı fakültəsi – Tərcümə fakültəsi (fakültə dekanı – prof. Fidan Qurbanova)
İlin ən yaxşı kafedrası – Ədəbiyyat nəzəriyyəsi və dünya ədəbiyyatı kafedrası (kafedra müdiri – prof. Nahidə Məmmədxanova)
İlin ən yaxşı müəllimi (lisey üzrə) – BSU MLK-nın riyaziyyat müəllimi Sevil Ələsgərova
İlin ən yaxşı gənc müəllimi – Pedaqogika və psixologiya kafedrasının müəllimi Nisə Abdullayeva
İlin ən yaxşı tədris vəsaiti – Beynəlxalq münasibətlər kafedrasında hazırlanmış “Beynəlxalq münasibətlər tarixi” dərsliyi (müəlliflər: Ləman Qarayeva, Şəhla Nuruzadə, Zümrüd Məlikova)
İlin ən fəal tədris təşkilatçısı – Qiyabi və əlavə təhsil şöbəsinin metodisti Aydın Əliyev
İlin ən yaxşı tyutoru - Beynəlxalq münasibətlər və regionşünaslıq fakültəsinin tyutoru Leyla Həyatova
Universitetin təəssübkeşi – Tələbə və məzunlar şöbəsinin müdiri dosent Nəsib Cəbrayılov
Tələbələrin sevimlisi – Rus ədəbiyyatı kafedrasının müdiri prof. Məmməd Qocayev
İlin ən yaxşı kafedra rəhbəri – Praktik rus dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri prof. Aidə Şahbazova
İlin ən yaxşı alimi – Azərbaycan ədəbiyyatı kafedrasının müdiri prof. Rəhilə Qeybullayeva
İlin gənc alimi – Azərbaycan ədəbiyyatı kafedrasının dosenti Sədaqət Əsgərova
İlin ən yaxşı tələbəsi – Pedaqoji fakültənin IV kurs tələbəsi Orxan Mahmudov
İlin tədbiri - “Müasir cəmiyyət: beynəlxalq münasibətlər, gələcək naminə dialoq” adlı səfirlərin iştirakı ilə Beynəlxalq Dəyirmi masanın təşkilinə görə rektor prof. Nurlana Əliyeva
Mədəni-kütləvi tədbirlərin təşkilatçısı – Tərbiyə işləri üzrə prorektor f.f.d. Xanım Sultanova
Universitetin təbliğatçısı – Mətbuat xidmətinin rəhbəri filologiya üzrə fəlsəfə doktoru İbrahim Quliyev
Universitetin ən maraqlı qonağı – Rusiya Federasiyasının Azərbaycandakı səfiri Mixail Nikolayeviç Boçarnikov
İlin ən fəal əcnəbi tələbəsi – “İngilis ədəbiyyatı” ixtisası üzrə II kurs magistrantı Kancılar Eren
Ən yaxşı tədris-mədəniyyət mərkəzi – Rusiya tədris-mədəniyyət mərkəzi (rəhbər Gülnarə Novruzova)
Bakı Slavyan Universitetinin dostu – Rus Dili və Ədəbiyyatı Müəllimləri Beynəlxalq Assosiyasiyasının (MAPRYAL) və Sankt-Peterburq Dövlət Universitetinin Prezidenti akademik Lyudmila Alekseyevna Verbitskaya
Təsərrüfatın təəssübkeşi – Əsas tədris korpusunun komendantı İsmayıl Əliyev)
İclas çərçivəsində pedoqoji fakültənin bazasında yeni fakültənin yaradılması və həmin fakültədə dekan seçkilərinə qədər dekan vəzifəsinin icrasının dosent Dilara Hacıyevaya həvalə olunması haqqında Elmi Şuranın qərarı qəbul edilib.
Gündəlikdə müzakirə olunan məsələlərdən biri də Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 96-cı ildönümünə həsr olunmuş "Azərbaycanşünaslığın aktual problemləri” beynəlxalq konfransın keçirilməsi məsələsi olub.
Professor N.Əliyeva imtahanlara hazırlıq mərhələsinin başa çatdığını və yanvarın 3-dən qış imtahan sessiyasına start veriləcəyini bildirib.
Sonra Elmi Şurada Jurnalistika kafedrasının dosenti, tanınmış jurnalist Vüqar Rəhimzadənin kafedra üzrə professor vəzifəsinə keçirilməsi barədə qərar qəbul edilib.

В Бакинском славянском университете прошло итоговое собрание Научного совета за 2018 год
28 декабря в Бакинском славянском университете (БСУ) прошло итоговое собрание Научного совета за 2018 год. Перед началом члены Научного совета возложили цветы к бюсту общенационального лидера Гейдара Алиева в фойе вуза.
Ректор БСУ, профессор Нурлана Алиева отметила, что последнее собрание года состоялось накануне двух праздников – Нового года и Дня солидарности азербайджанцев мира. По ее словам, День солидарности азербайджанцев мира, который начал отмечаться по инициативе великого лидера Гейдара Алиева, вошел в историю как день единства и сотрудничества азербайджанцев всего мира. И благодаря усилиям президента Азербайджана Ильхама Алиева этот праздник с каждым годом приобретает все большие масштабы, он служит установлению мира и согласия во всем мире и способствует дальнейшему развитию солидарности среди наших соотечественников. Н. Алиева считаете, что солидарность важна в каждом коллективе, учреждении и организации. В БСУ царит именно такая атмосфера, и все отношения между сотрудниками вуза построены на взаимном уважении.
Далее ректор, рассказав об успехах, достигнутых коллективом вуза за 2018 год в сфере науки, образования и международного сотрудничества, выразила благодарность за эти достижения. По ее словам, в эти дни в результате проверки, проведенной Счетной палатой в БСУ, деятельность вуза получила высокую оценку. Следующий год будет «Годом качественного образования».
Профессор Н. Алиева также сообщила участникам мероприятия, что в результате социального опроса, проведенного Центром аналитического образования İcmal.az при технической поддержке Общественного объединения Азербайджано-славянской молодежи ассоциации (АСМА) БСУ победил в номинации «Лучший университет года». Она пояснила, что такой опрос проводился уже в третий раз. В первый раз победителем стал бакинский филиал Московского государственного университета имени М. В. Ломоносова, а во второй – Азербайджанская дипломатическая академия.
Далее ректор сообщила, что в 2018 году некоторые сотрудники вуза были награждены дипломами и почетными грамотами, а также были удостоены различных наград и почетных званий Министерством образования, Министерством спорта и молодежи. Она вручила дипломы и подарки, подготовленные Комитетом профсоюза, сотрудникам, отличившимся в сфере образования, науки, международных отношений и победившим в различных номинациях:
«Лучший факультет года» – факультет перевода (декан – профессор Фидан Гурбанова).
«Лучшая кафедра года» – кафедра «Теория литературы и мировая литература» (заведующая кафедрой – профессор Наида Мамедханова).
«Лучший педагог года» (в лицее) – учитель математики в Комплексе школы-лицея БСУ Севиль Алескерова.
«Лучший молодой педагог года» – преподаватель кафедры «Педагогика и психология» Ниса Абдуллаева.
«Лучшее учебное пособие» – учебник «История международных отношений», подготовленный кафедрой «Международные отношения» (авторы: Ляман Гараева, Шахла Нурузаде, Зюмрюд Маликова).
«Самый активный организатор обучения» – методист отдела заочного и дополнительного образования Айдын Алиев.
«Лучший тьютор года» – тьютор факультета международных отношений и регионоведения Лейла Хаятова.
«Хранитель университета» – начальник отдела по работе со студентами и выпускниками, доцент Насиб Джабраилов.
«Любимец студентов» – заведующий кафедрой «История русской литературы», профессор Мамед Годжаев.
«Лучший заведующий кафедрой» – заведующая кафедрой «Русский язык и методика его преподавания», профессор Аида Шахбазова.
«Лучший ученый года» – заведующая кафедрой «Азербайджанская литература», профессор Рахиля Гейбуллаева.
«Молодой ученый года» – доцент кафедры «Азербайджанская литература» Садагат Аскерова.
«Лучший студент года» – студент IV курса педагогического факультета Орхан Махмудов.
«Мероприятие года» – награду присудили ректору БСУ, профессору Нурлане Алиевой за организацию Международного круглого стола с участием послов на тему «Современное общество: международные отношения, диалог во имя будущего».
«Организатор культурно-массовых мероприятий» – проректор по воспитательной части, д.ф.ф. Ханым Султанова.
«Пропагандист университета» – глава пресс-службы, д.ф.ф. Ибрагим Гулиев.
«Самый интересный гость университета» – посол Российской Федерации в Азербайджане Михаил Николаевич Бочарников.
«Самый активный иностранный студент года» – магистрант II курса Канджылар Эрен, обучающийся по специальности «Английская литература».
«Лучший учебно-культурный центр» – Российский учебно-культурный центр (заведующая Гюльнара Новрузова).
«Друг БСУ» - президент Международной ассоциации преподавателей русского языка и литературы и Санкт-Петербургского государственного университета, академик Людмила Алексеевна Вербицкая.
«Хранитель хозяйства» – комендант главного учебного корпуса Исмаил Алиев.
В рамках собрания Научный совет принял решение об образовании нового факультета на базе педагогического. До избрания декана факультета его обязанности временно будет исполнять Дилара Гаджиева.
На мероприятии также обсуждался вопрос проведения международной конференции «Актуальные проблемы азербайджановедения», посвященной 96-летию со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева.
Профессор Н. Алиева заявила, что период подготовки к экзаменам завершился, и 3 января начнется зимняя экзаменационная сессия.
Далее члены Научного совета приняли решение о назначении доцента кафедры «Журналистика», известного журналиста Вугара Рагимзаде на должность заведующего кафедрой.