BSU-da “Beynəlxalq təşkilatlar beynəlxalq münasibətlərin aktoru kimi” mövzusunda elmi seminar keçirilib
Bakı Slavyan Universitetində Beynəlxalq münasibətlər və regionşünaslıq fakültəsinin və Beynəlxalq münasibətlər kafedrasının birgə təşkilatçılığı ilə “Beynəlxalq təşkilatlar beynəlxalq münasibətlərin aktoru kimi” mövzusunda elmi seminar keçirilib.  Tədbiri BSU-nun elmi işlər üzrə prorektoru, professor Rafiq Novruzov açaraq müasir dünyada beynəlxalq təşkilatların rolundan danışıb.  Sonra R.Novruzov sözü adıçəkilən kafedranın müəllimi, dosent  Ləman Qarayevaya verib. L.Qarayeva beynəlxalq təşkilatların ölkələrarası münasibətlərdə yeri,  onların keçdiyi tarixi inkişaf prosesi, Azərbaycanın beynəlxalq təşkilatlarla əlaqələri barədə geniş məruzə ilə çıxış edib.
Ləman Qarayeva həmçinin Azərbaycanın 1992-ci ilin 2 mart tarixində BMT-nin üzvlüyünə qəbul edilməyini və 1992-ci il mayın 6-da Azərbaycanın BMT nəzdində Daimi Nümayəndəliyinin açılmağını xatırladaraq qısa zaman ərzində ölkəmizin beynəlxalq  münaüsibətlərdə qazandığı  uğurlar üzərində xüsusi dayanıb. O, əlavə edib ki,  BMT ilə əməkdaşlığın birinci günündən başlayaraq Azərbaycan Respublikası beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətini BMT platformasından Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinə cəlb edib.
Sonra məruzə ətrafında Beynəlxalq münasibətlər kafedrasının müdiri professor Habil Məmmədov, Monitorinq və qiymətləndirmə şöbəsinin müdiri Dilarə Əliyeva və digərləri çıxış edib.

В Бакинском славянском университете прошел научный семинар на тему «Международные организации – игроки в международных отношениях»
В Бакинском славянском университете (БСУ) прошел научный семинар на тему «Международные организации – игроки в международных отношениях», организованный факультетом «Международные отношения и регионоведение» и кафедрой «Международные отношения».
Выступивший на мероприятии проректор по научной части, профессор Рафиг Новрузов рассказал о роли международных организаций в современном мире.
Далее слово было предоставлено преподавателю кафедры «Международные отношения», доценту Ляман Гараевой. В докладе, который она зачитала участникам семинара, отразились такие моменты, как место международных организаций в межгосударственных отношениях, пройденный ими исторический процесс развития, а также их отношения с Азербайджаном. Напомнив, что 2 марта 1992 года Азербайджан был принят в членство ООН, а 6 мая 1992 года открылось Постоянное представительство Азербайджана при ООН, Л. Гараева рассказала об успехах нашей страны на международной арене за короткое время. По ее словам, с первого дня сотрудничества с ООН Азербайджан через платформу ООН привлек внимание международного сообщества к армяно-азербайджанскому конфликту.
Далее по теме выступили заведующий кафедрой «Международные отношения», профессор Габиль Мамедов, заведующая отделом «Мониторинг и оценивание» Дилара Алиева и другие.