BSU-da Azərbaycanın neft siyasəti mövzusunda seminar olub
Bakı Slavyan Universitetinin Diplomatiya və xarici siyasət kafedrasının təşkilatçılığı ilə “Azərbaycanın enerji siyasəti” mövzusunda seminar keçirilib.  Tədbiri BSU-nun elmi işlər üzrə prorektoru, professor Rafiq Novruzov açaraq enerji siyasətinin bugünkü dünyada həlledici faktorlar sırasında olduğunu bildirib. O, Azərbaycanın enerji siyasətinin düzgün qurulmasının dövlət müstəqilliyinin taleyində önəmli rol oynadığını deyib. R.Novruzov sonra sözü adıçəkilən kafedranın müəllimi Aygün Əliyevaya verib.  A.Əliyeva müstəqillik dövründə Azərbaycanın neft və qaz strategiyası barədə geniş məruzə ilə çıxış edib.  O, 1990-cı illərin əvvəllərində ölkədə baş verən qarşıdurmalar üzündən enerji, Azərbaycan neftinin və qazının dünya bazarına çıxarılması sahəsində ciddi problemlər yaşandığını bildirib. Məruzəçi yalnız Ümummilli Lider Heydər Əliyevin xalqın iradəsi, çağırışı və təkidi ilə 1993-cü ildə hakimiyyətə qayıdışından sonra Azərbaycanın siyasi və iqtisadi həyatında taleyüklü dəyişikliklərin başlandığını, ölkənin beynəlxalq aləmlə münasibətlərinin qaydaya düşdüyünü, enerji sahəsində dövlətin müstəqil siyasətinin formalaşdığını qeyd edib. O, 1994-cü ildə imzalanan “Əsrin müqaviləsi”nin sonradan dünyanın 19 ölkəsinin 41 neft şirkəti ilə 30-dək sazişin ərsəyə gəlməsinə yol açdığını diqqətə çatdırıb. A.Əliyeva "Əsrin müqaviləsi"nin həm karbohidrogen ehtiyatlarının miqdarına, həm də qoyulan sərmayələrin həcminə görə dünyada bağlanan ən iri sazişlər siyahısına daxil olduğunu deyib. A.Əliyeva həmçinin “Əsrin müqaviləsi”nin Azərbaycanı dünyaya çıxardığını, ölkəyə investisiya axınına şərait yaratdığını nəzərə çatdırıb. O, əlavə edib ki,  beynəlxalq neft sazişlərinin imzalanması neft sazişlərində iştirak edən şirkətlərin dövlətləri ilə səmərəli və qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın inkişafı, ölkənin geosiyasi mövqeyinin daha da möhkəmlənməsi, dünya iqtisadiyyatına inteqrasiya prosesinin sürətlənməsi üçün şərait yaradıb.
Məruzəçi bu gün Azərbaycanın regionun lider dövləti olmasında bünövrəsi Ümummilli Lider tərəfindən qoyulmuş enerji siyasətinin son dərəcə böyük rol oynadığını bir daha qeyd edib.
Sonra məruzə ətrafında Diplomatiya və xarici siyasət kafedrasının müdiri, dosent Əsgər Əhməd,  beynəlxalq münasibətlər və regionşünaslıq fakültəsinin dekanı, dosent Şirinbəy Əliyev, Azərbaycanşünaslıq elmi-tədqiqat laboratoriyasının müdiri, dosent Sadir Məmmədov və digərləri çıxış edib.

В Бакинском славянском университете прошел семинар по нефтяной политике Азербайджана
В Бакинском славянском университете (БСУ) прошел семинар на тему «Энергетическая политика Азербайджана», организованный кафедрой «Дипломатия и иностранная политика».
Мероприятие открыл проректор по научной части, профессор Рафиг Новрузов, который рассказал об энергетической политике, являющейся одним из решающих факторов в современном мире. По его словам, энергетическая политика Азербайджана сыграла важную роль в судьбе государственной независимости.
Далее слово было предоставлено преподавателю вышеуказанной кафедры Айгюн Алиевой, которая выступила с докладом о нефтегазовой стратегии Азербайджана в период независимости. Она рассказала о начале 90-х годов, когда из-за противостояния в стране возникли серьезные проблемы в области энергетики, а также выхода азербайджанской нефти и газа на мировой рынок. Лишь в 1993 году, когда по призыву и настоянию народа к власти вернулся общенациональный лидер Гейдар Алиев, начались судьбоносные изменения в политической и экономической жизни Азербайджана, урегулировались отношения с международным сообществом, сформировалась независимая политика государства в энергетическом секторе. А подписанный в 1994 году «Контракт века» способствовал заключению около 30 соглашений с 41 нефтяной компанией из 19 стран мира. По словам А. Алиевой, «Контракт века» включен в список крупнейших мировых соглашений, как по количеству запасов углеводорода, так и по объему инвестиций. Она пояснила, что «Контракт века» вывел Азербайджан на мировую арену, а также создал условия для притока инвестиций в страну. Также были созданы условия для подписания международных нефтяных контрактов, развития эффективного и взаимовыгодного сотрудничества с компаниями, подписавшими нефтяные контракты, еще большего укрепления геополитического положения страны, ускорения процесса интеграции в мировую экономику. А. Алиева еще раз отметила, что сегодня энергетическая политика страны, заложенная общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, играет важную роль в становлении Азербайджана ведущим государством в регионе.
Далее по теме доклада выступили заведующий кафедрой «Дипломатия и иностранная политика», доцент Аскер Ахмед, декан факультета «Международные отношения и регионоведение», доцент Ширинбей Алиев и заведующий научно-исследовательской лабораторией Азербайджановедение», доцент Садир Мамедов и другие.
Между студентами и преподавателями, принявшими участие на семинаре, завязалась дискуссия по данной теме.