“Rus dilinin səfirləri” BSU-da tədbir keçirib
13 dekabr 2018-ci il tarixdə “Rus dili xaricdə” layihəsi çərçivəsində “Rus dilinin səfirləri”  adlanan Rusiya Federasiyasından gəlmiş könülülər qrupu BSU –da qonaq olmuşlar. Qrup üzvləri rus dilinin və ədəbiyyatının dünyada təbliği və onun öyrədilməsi metodikasını yaymaqla məşğul olurlar. Qrupun rəhbəri Mariya Kuznetsova BSU tələbə və müəllimləri qarşısında çıxış edərək layihənin məqsəd və məramı, qrup könüllülərinin seçilməsi prinsipləri və onların fəaliyyət göstərdiyi ölkələr barədə məlumat verib.  Rusiyalı qonaq 30 yaşına qədər gənclərin layihəyə qoşula bilmək imkanlarının olduqlarını, bunun üçün elektron qeydiyyatdan keçməyin vacibliyini  deyib. O, seçim qaydaları barədə məlumat verməklə bərabər, bir sıra statistik göstəriciləri də təqdim edib.
M.Kuznesova artıq əksər Orta Asiya respublikalarının layihənin coğrafiyasına qatıldıqlarını bildirib.  O, Türkmənistanda, Qazaxıstanda, Qırğızıstanda, Tacikistanda, Özbəkistanda layihə çərçivəsində treninqlər keçirildiyini, tələbə -gənclərə xüsusi metodika əsasında rus dilinin öyrədilməsi sahəsində xeyli iş görüldüyünü qeyd edib. Qrup rəhbəri layihənin təkcə MDB məkanında deyil, digər ölkələri də əhatə etdiyini vurğulatyıb. O, “Biz dünyaya çıxır və rus dilini öyrədirik”  proqramı çərçivəsində Türkiyə, Bəhreyn və digər ölkələrdə də artıq qrup könüllülərinin fəaliyyət göstərdiyini diqqətə çatdırıb.
Təqdimatdan sonra layihəyə uyğun olaraq “Rus dilində dialoq” intellektual oyununa start verilib. Qeyd edək ki, tədbirdə BSU-nun müəllimləri,  Pedoqoji fakültəsinin rus dili müəllimliyi qrupunun tələbələri iştirak ediblər.

«Послы русского языка» провели мероприятие в Бакинском славянском университете
13 декабря 2018 года группа волонтеров «Российские послы» стала гостями Бакинского славянского университета (БСУ). Члены группы, приехавшие из Российской Федерации в рамках проекта «Русский язык за рубежом», занимаются пропагандой русского языка и литературы, а также методикой его изучения в мире.
Выступившая перед студентами и преподавателями БСУ руководитель группы Мария Кузнецова, рассказала о целях и задачах проекта, принципах выбора волонтеров и о странах, где они работают. Она отметила, что молодые люди в возрасте до 30 лет имеют возможность присоединиться к проекту, для этого необходимо пройти электронную регистрацию. Наряду с информацией о правилах отбора, М. Кузнецова представила ряд статистических показателей.
По словам М. Кузнецовой, большинство стран  Средней Азии вовлечены в проект. В Туркменистане, Казахстане, Кыргызстане, Таджикистане и Узбекистане в рамках проекта проводятся тренинги, также проделано много работы в области изучения студентами русского языка по особой методике. Руководитель группы подчеркнула, что проект наряду со странами СНГ охватывает и другие государства. Также было отмечено, что в рамках проекта «Выходя в свет, учим русскому языку» волонтеры работают уже в Турции, Бахрейне и других странах.
После презентации была проведена интеллектуальная игра «Диалог на русском языке». На мероприятии присутствовали преподаватели БСУ, студенты группы преподавания русского языка педагогического факультета.