BSU-da beynəlxalq elmi konfransın açılışı olub
Noyabrın 15-də Bakı Slavyan Universitetində “Kulturoloji paradiqmalar və yeniləşən Azərbaycan” adlı beynəlxalq elmi konfransın açılış mərasimi olub. Bakı Slavyan Universiteti və Türkiyənin Reytinq Akademiyasının birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən konfransda bir sıra dövlət rəsmiləri, səfirlər, təhsil ekspertləri və KİV nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbiri BSU-nun elmi işlər üzrə prorektoru, professor Rafiq Novruzov açaraq konfransın məqsəd və əhəmiyyəti barədə qısa məlumat verib. Sonra söz alan BSU-nun rektoru, professor Nurlana Əliyeva Azərbaycan mədəniyyət tarixinə ekskurs edərək xalqımızın milli-mənəvi dəyərlərini mərhələlər üzrə xarakterizə edib. O, Azərbaycan xalqının tarix boyu tolerant və multikultural dəyərlərə üstünlük verdiyini, ədəbi-bədii, ictimai-siyasi, elmi-fəlsəfi fikir tarixində həmin dəyərlərin yerini  konkret tarixi fakt və ədəbi-fəlsəfi nümunələrlə səciyyələndirib. Rektor bugünkü Azərbaycanı qədim və böyük mədəniyyətin varisi adlandırıb.
Nurlana Əliyeva nitqinin davamında deyib: “Müasir Azərbaycan Ümummilli Lider Heydər Əliyevin müəyyən etdiyi və Prezident İlham Əliyevin bu gün böyük əzmlə, cəsarətlə həyata keçirdiyi məqsədyönlü strategiyanın uğurları sayəsində sosial-iqtisadi sahədə dünyanın sürətlə inkişaf edən dövlətinə çevrilib. Regionlarımızın inkişafı, yeni iş yerlərinin açılması, təhsil, səhiyyə kimi xalqın həyatında önəmli əhəmiyyəti olan sahələrin yenidən qurulması Azərbaycanın yeniləşməsi, müasirləşməsi deməkdir. Ən ağrılı yerimiz olan Qarabağ probleminin də gec-tez obyektiv həllini tapacağına inanırıq”.
Azərbaycanın dünyada mövqeyinin getdikcə möhkəmləndiyini bildirən Nurlana Əliyeva ölkəmizin artıq bəşəriyyəti maraqlandıran geniş spektrli dialoqların, fikir mübadilələrinin, müzakirələrin mərkəzinə çevrildiyini qeyd edib. “Azərbaycanın paytaxtı artıq neçə ildir humanitar və inteqrativ impulsların yaradılması ilə yanaşı, beynəlxalq səviyyədə humanitar çağırışlar həyata keçirir, sivilizasiyalar arasında körpü rolu oynayır, nəzəri və praktiki bilik mübadiləsini həyata keçirmək məqsədi ilə konstruktiv debatlara ev sahibliyi edir. Beynəlxalq təşkilatlara, dünya ölkələrinə və ayrılıqda hər bir şəxsə ünvanlanmış tövsiyələr və müraciətlər buradan yayımlanır. VI Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumu beynəlxalq aləmin qarşısında təhsilin və elmin insan kapitalının inkişafına istiqamətləndirilməsini, innovasiyaların iqtisadiyyatın yeni mənbəyinə çevrilməsini, cəmiyyətdə sabitliyin bərqərar olması üçün multikulturalizm siyasətinin həyat tərzi kimi gerçəkləşdirilməsini, regional tərəfdaşlığın gücləndirilməsini, insan təhlükəsizliyini, sülh və davamlı inkişaf naminə mədəniyyətlərarası dialoqun inkişaf etdirilməsini prinsipial məsələ kimi irəli sürmüşdür. Bugünkü konfrans elm və təhsildə sahəsində   həmin Forunmun tövsiyə və tapşırıqlarının mahiyyətindən doğmuşdur”.
O, Bakı Slavyan Universitetində keçirilən beynəlxalq elmi konfransı Azərbaycanın digər xarici ölkələrlərlə humanitar sahədə qurulan əməkdaşlığının möhkəmləndirilməsi istiqamətində atılan mühüm addım kimi dəyərləndirib və konfransın işinə uğurlar arzulayıb.
“Kaspi” Mətbuat və Təhsil Mərkəzinin rəhbəri  Sona Vəliyeva çıxışına bu günlərdə Özbəkistanda keçirilən dahi ədibimiz Hüseyn Cavidə həsr olunmuş konfransla bağlı təəssüratlarını bölüşməklə başlayıb. O, Azərbaycan mədəniyyətinin, ədəbiyyatının dünya xalqları arasında yüksək səviyyədə təbliğindən söz açıb. S.Vəliyeva bugünkü Azərbaycanın nailiyyətlərində, müstəqil dövlətimizin əldə etdiyi uğurlarda, onun dünyada tanınmasında Ümummili Lider Heydər Əliyevin misilsiz xidmətlərini xüsusi vurğulayıb. Ulu Öndərin təhsil sahəsindəki xidmətlərinə toxunan S.Vəliyeva onun müstəqil Azərbaycana rəhbərlik etdiyi illərdə ölkəmizdə dövlət gənclər siyasətinin formalaşdığını, gənclərlə bağlı bir çox yeniliklərə imza atıldığını, yeni qurumların təsis olunduğunu, mühüm istiqamətlərin müəyyən edildiyini, Dövlət proqramlarının həyata keçirildiyini bildirib.
Ege Universitetinin professoru Fikrət Türkmən Azərbaycanla Türkiyə arasında qurulan dostluq əlaqələrinin qədim tarixə malik olduğunu qeyd edib. O, İki qardaş ölkəni birləşdirən bağların humanitar sahədə özünü yüksək səviyyədə biruzə verdiyini vurğulayıb və bu konfransın “bir millət, iki dövlət” siyasətinə daha bir töhfə olduğunu qeyd edib.
Konfransda çıxış edən L.N.Qumilyov adına Avrasiya Milli Universitetinin professoru Şolpan Zharinbekova iki gün davam edəcək beynəlxalq elmi konfrans çərçivəsində BSU ilə L.N.Qumilyov adına Avrasiya Milli Universiteti arasında müqavilə imzalanacağı barədə məlumat verib. Təmsil etdiyi universitetdə Azərbaycana aid guşə yaradılğını deyən qonaq qaazaxıstanlı tələbələrin Azərbaycan mədəniyyətinə, tarixinə olan marağından söz açıb.
Təhsil eksperti, professor Şahlar Əsgərov çıxışında kulturoloji paradiqmaların pedaqoji paradiqmalarla tamamlanamasının vacibliyindən danışıb. O, bugünkü tərbiyə sistemində sosiallığın önə çıxarılmasının əhəmiyyətini qeyd edib. Müstəqil Azərbaycanın bu gün tolerant, multikultural dəyərlərin gücləndirilməsində fəallıq göstərdiyini diqqətə çatdıran Ş.Əsgərov bildirib ki, BSU-da keçirilən beynəlxalq elmi konfansın təşkilini yüksək dəyərləndirir. Şahlar Əsgərov respublikamızda müxtəlif humanitar forumların, idman yarışlarının və beynəlxalq tədbirlərin keçirilməsini Azərbaycanın dünyada güclü mövqeyə malik olmasının göstəricisi kimi səciyyələndirib.
Sonra konfransın digər iştirakçılarının çıxışları dinlənilib. Türkiyənin Reytinq Akademiyasının professoru Turqay Berksoy konfransın təşkilinə görə BSU rəhbərliyinə minnətdarlıq edib, mədəniyyət və cəmiyyət məsələsi barəsində fikirlərini bölüşüb.
Çexiya-Azərbaycan Mədəni Əlaqələr Mərkəzinin sədri, Beynəlxalq Diaspor Mərkəzinin Avropa təmsilçisi, Çexiya Texnologiya Universitetinin professoru Azər Kərimov çıxışında Azərbaycanın tanıdılması məqsədilə xaricdə keçirilən tədbirlərdən söz açıb. O qeyd edib ki, Azərbaycan diasporunun fəaliyyəti artıq dünyada öz bəhrəsini verməkdədir.
Nəsimi rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Asif  Əsgərov Bakı Slavyan Universiteti tərəfindən keçirilən beynəlxalq tədbirlərin ölkəmizin dünyada nüfuzunun artmasında mühüm rol oynadığını bildirib. O qeyd edib ki, ölkəmizdəki tolerant mühit Ümummilli Lider Heydər Əliyevin müdrikcəsinə formalaşdırdığı dövlət  siyasətinə uyğun olaraq getdikcə möhkəmlənməkdə və inkişaf etməkdədir.

В Бакинском славянском университете начала свою работу международная научная конференция
15 ноября в Бакинском славянском университете (БСУ) прошло открытие Международной научной конференции «Культурологические парадигмы и обновляющийся Азербайджан». Мероприятие было организовано БСУ и Турецкой рейтинговой школой. На нем приняли участие государственные официальные лица, послы, эксперты образования и представители СМИ.
Конференцию открыл проректор БСУ по научной части, профессор Рафиг Новрузов, который проинформировал участников о цели и значимости данного мероприятия. Далее ректор БСУ, профессор Нурлана Алиева, обратившись к культурной истории Азербайджана, поэтапно охарактеризовала национально-нравственные ценности нашего народа. Она заявила, что на протяжении своей истории азербайджанский народ ставил превыше всего толерантные и мультикультуралистические ценности, и, опираясь на конкретные исторические факты и литературно-философские примеры, определила место этих ценностей в истории литературно-художественной, общественно-политической и научно-философской мысли. Ректор назвала нынешний Азербайджан наследником древней и великой культуры.
Н. Алиева продолжила свою речь следующими словами: «Благодаря успешной целеустремленной стратегии, определенной общенациональным лидером Гейдаром Алиевым и сегодня смело претворяемой в жизнь президентом Ильхамом Алиевым, современный Азербайджан превратился в государство, развивающееся быстрыми темпами в социально-экономической области. Развитие наших регионов, открытие новых рабочих мест, реорганизация таких важных для жизни народа сфер, как образование, здравоохранение говорит об обновлении и модернизации Азербайджана. Мы верим, что карабахская проблема, отзывающаяся болью в наших сердцах, будет рано или поздно решена».
Сообщив, что позиция Азербайджана в мире продолжает укрепляться, Н. Алиева пояснила, что наша страна стала центром диалогов о широком спектре вопросов, волнующих человечество, обмена мыслей и дискуссий. «Наряду с созданием гуманитарных и интегративных импульсов в течение нескольких лет, столица Азербайджана – Баку претворяет в жизнь гуманитарные призывы на международном уровне, играет роль моста между цивилизациями, а также с целью реализации теоретического и практического обмена знаниями здесь проходят конструктивные дебаты. Отсюда рассылаются рекомендации и обращения, адресованные международным организациям, странам мира и отдельно каждому человеку. VI Бакинская международная гуманитарная конференция выдвинула перед всем миром такие принципиальные вопросы, как направление образования и науки на развитие человеческого капитала, превращение инноваций в новый источник экономики, реализация мультикультуралистической политики как образа жизни для установления стабильности в обществе, укрепление регионального сотрудничества, формирование межкультурного диалога во имя мира и продолжительного прогресса».
Ректор расценила проведение в БСУ Международной научной конференции как важный шаг в деле усиления сотрудничества, устанавливаемого Азербайджаном с другими странами в гуманитарной области, и пожелала удачи в ее работе.
Руководитель Центра печати и образования «Каспий» Сона Велиева поделилась своими впечатлениями о конференции, состоявшейся в Узбекистане и посвященной нашему гениальному литератору Гусейну Джавиду. По ее словам, азербайджанская культура и литература на высоком уровне пропагандируются среди народов мира. С. Велиева особо подчеркнула бесценные заслуги общенационального лидера Гейдара Алиева, благодаря которым нынешний Азербайджан добился многих успехов, достижений и известен во всем мире. Коснувшись работы, проделанной Г. Алиевым в области образования, С. Велиева сообщила, что в годы управления им страной сформировалась государственная молодежная политика, были претворены в жизнь многие новшества в связи с молодежью, определены важные направления и реализованы государственные программы.
Профессор Эгейского университета Фикрет Туркмен отметил, что дружеские связи между Азербайджаном и Турцией имеют древнюю историю. Он подчеркнул, что нити, связывающие две братские страны, проявляют себя и в гуманитарной сфере, а эта конференция является вкладом в политику «одна нация, два государства».
Профессор Евразийского национального университета имени Л. Н. Гумилева Шолпан Жаринбекова проинформировала участников мероприятия, что в рамках конференции, которая будет продолжаться два дня, между БСУ и Евразийским национальным университетом будет заключен контракт. Сообщив, что в данном вузе имеется уголок, посвященный Азербайджану, гостья рассказала об интересе казахстанских студентов к культуре и истории нашей страны.
Эксперт образования, профессор Шахлар Аскеров отметил важность дополнения культурологических парадигм педагогическими, а также выдвижения на первый план социальности в системе воспитания. Заявив, что сегодня независимый Азербайджан проявляет активность в усилении толерантных и мультикультуралистических ценностей, он высоко оценил организацию конференции. Ш. Аскеров заметил, что проведение в республике различных гуманитарных форумов, спортивных соревнований и международных мероприятий свидетельствует о сильной позиции Азербайджана в мире.
Далее выступили другие участники конференции. Профессор Турецкой рейтинговой школы Тургай Берксой выразил благодарность руководству БСУ за организацию мероприятия и поделился своими мыслями в вопросах
культуры и общества.
Председатель Центра чешско-азербайджанских культурных связей, европейский представитель Международного центра диаспор, профессор Чешского технического университета Азер Керимов рассказал о мероприятиях, проводимых с целью знакомства других стран с Азербайджаном. Он отметил, что деятельность диаспоры в мире уже дает свои результаты.
Глава Исполнительной власти Насиминского района Асиф Аскеров сообщил, что международные мероприятия, проводимые БСУ, играют важную роль в увеличении влияния нашей страны в мире. По его словам, вследствие мудро реализованной государственной политики общенационального лидера Гейдара Алиева толерантная среда нашего государства продолжает укрепляться и развиваться.