BSU-da beynəlxalq seminar öz işinə başlayıb
Noyabrın 12-də Bakı Slavyan Universitetində Rus dili və Ədəbiyyatı Müəllimlərinin Beynəlxalq Assosiyasiyası (MAPRYAL) və universitetin birgə  təşkilatçılığı  ilə “Rus dili məktəb və ali tədris müəssisələrində xarici dil kimi: dil təliminin intensivləşmə yolları” adlı  Beynəlxalq elmi-praktik seminar keçirilib. BSU-nun rektoru, professor Nurlana Əliyeva  seminarı açaraq BSU-nun keçdiyi yoldan, tədris prosesindən, hazırki şəraitdə rus dili və ədəbiyyatının tədrisi istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərdən, universitetin beynəlxalq əlaqələrindən, slavyanşünaslığın inkişafı üzrə layihələrdən danışıb. Prof. N.Əliyeva Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Rusiya Federasiyası ilə Azərbaycan arasında dostluq və əməkdaşlıq əlaqələrinin genişlənməsi istiqamətində gördüyü işlər, təhsil sahəsində birgə layıhələr barədə məlumat verıb. O, Rusiya Federasiyasının Prezidenti V.V.Putinin BSU-nun Fəxri doktoru olduğunu xatırladıb. BSU rektoru rus dilinin tədrisinin ölkəmizdə xüsusi ənənəsinin olduğunu, dünya ədəbiyyatının bir çox incilərinin məhz bu dil vasitəsilə Azərbaycan oxucularına təqdim olunduğunu və eyni zamanda Azərbaycan yazıçı və şairlərinin əsərlərinin rus dili vasitəsilə dünyaya çıxdığını bildirib. Sonra rektor BSU-nun Rusiyanın 28 universiteti ilə əməkdaşlıq müqavilələrinin olduğunu, birgə konfranslar, seminarlar keçirildiyini, tələbə-müəllim mübadiləsi aparıldığını bildirib. O, eyni zamanda qonşu ölkənin bir çox ali təhsil olcaqlarında Azərbaycan dili və mədəniyyəti mərkəzlərinin fəaliyyət göstərdiyini vurğulayıb. Rektor BSU-da Moskva və Sankt Peterburq mərkəzlərinin fəaliyyət göstərdiyini, burada gənclərin təkcə rus dilini deyil, həm də rus xalqının tarixini, mədəniyyətini, etnoqrafiyasını və ədəbiyyatını öyrəndiyini bildirib.
Sonra söz alan Rusiya Humanitar missiyasının rəhbəri Tatyana Orlova səmimi qəbula görə və elmi-praktik seminarın keçirilməsinə şərait yaratdığına görə BSU rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirib. O, Azərbaycanla Rusiya arasında münasibətlərin bütün zamanlarda qarışıllqlı  etimad və etibara söykəndiyini qeyd edib. T.Orlova  BSU-da rus dilinə xüsusi diqqət yetirilməsinə dəfələrlə şahid olduğunu söyləmiş və tələbələrin hazırlıq səviyyəsindən razılığını qeyd etmişdir. O, bu ənənənin gələcəkdə də davam etməsinin vacibliyini vurğulayıb.
MAPRİAL-ın Baş katibi Natalya Brunova BSU-nun qapılarının elmi müzakirələrə, diskussiyalara həmişə açıq olmasının şahidi olduğunu bildirib. O, keçən il  rus dilinin tədrisi məsələləri ilə bağlı Beynəlxalq konfransa BSU-nun  ev sahibliyi etməsini və MAPRİAL-ın və Rusiya Təhsil Akademiyasının prezidenti akad. Lyudmila Verbitskayanın rəhbərliyi ilə nüfuzlu Rusiya nümayəndə heyətinin qatıldığı həmin tədbirdə son dərəcə səmərəli təkliflərin irəli sürüldüyünü xatırladıb. Tədbir daha sonra BSU-nun tədris işləri üzrə prorektoru, professor Telman Cəfərovun moderatorluğu ilə davam etmişdir.

В Бакинском славянском университете начался Международный семинар
12 ноября в Бакинском славянском университете (БСУ) прошел Международный научно-практический семинар на тему «Русский язык как иностранный в школах и высших учебных заведениях: пути интенсивного обучения языка». Мероприятие было организовано БСУ и Международной ассоциацией преподавателей русского языка и литературы (МАПРЯЛ).
Выступившая на семинаре ректор БСУ, профессор Нурлана Алиева рассказала о пройденном пути университета, процессе обучения, мерах, направленных на преподавание русского языка и литературы, международных связях вуза, а также проектах по развитию славяноведения. Она проинформировала гостей о работе, проделанной президентом страны Ильхамом Алиевым в области расширения дружеских связей и сотрудничества, реализация совместных проектов в сфере образования с Российской Федерацией. Ректор напомнила, что президент России  В. В. Путин является Почетным доктором БСУ. По словам Н. Алиевой, преподавание русского языка имеет особую традицию в нашей стране. Лучшие образцы мировой литературы были представлены азербайджанским читателям именно посредством русского языка, и в тоже время произведения азербайджанских писателей и поэтов вышли на мировую арену благодаря русскому языку. Сообщив, что БСУ сотрудничает с 28 университетами России, Н. Алиева упомянула, что совместно проводятся конференции, семинары, осуществляется обмен студентами и преподавателями. Во многих университетах России действуют Центры азербайджанского языка и литературы. В БСУ же есть Российский культурно-образовательный центр «Московская аудитория» и культурно-образовательный центр «Санкт-Петербург», где студенты изучают не только русский язык, но и историю, культуру, этнографию и литературу русского народа.
Затем глава российской гуманитарной миссии Татьяна Орлова поблагодарила руководство БСУ за теплый прием и возможность провести научно-практический семинар. Она отметила, что отношения между Азербайджаном и Россией всегда основывались на взаимном доверии. Также Т. Орлова сказала, что неоднократно была свидетелем особого внимания, уделяемого русскому языку в БСУ и довольна уровнем подготовки студентов. Она подчеркнула важность продолжения этой традиции в будущем.
Выступившая на семинаре главный секретарь МАПРЯЛ Наталья Брунова заявила, что двери БСУ всегда открыты для научных обсуждений и дискуссий. Она напомнила, что в прошлом году в стенах университета прошла Международная конференция по вопросам преподавания русского языка, где приняли участие представители российской делегации во главе с президентом МАПРЯЛ и Российской академией образования, академиком Людмилой Вербицкой.