BSU-da Dövlət Bayrağı Günü münasibətilə elmi-praktik seminar keçirilib
Noyabrın 8-də Bakı Slavyan Universitetində 9  noyabr- Azərbaycanın Dövlət Bayrağı Günü münasibətilə elmi-praktik seminar keçirilib. Beynəlxalq münasibətlər və regionşünaslıq fakültəsi və Azərbaycan multikulturalizmi kafedrasının təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbir Dövlət himninin səsləndirilməsi ilə başlanıb.
Himinin ardından çıxış edən elmi işlər üzrə prorektor, professor Rafiq Novruzov qeyd edib ki, Azərbaycan dövlətinin müstəqilliyini təcəssüm etdirən üçrəngli bayrağımız ilk dəfə 1990-cı il noyabr ayının 17-də məhz Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə Naxçıvan Ali Məclisində Muxtar Respublikanın rəsmi bayrağı kimi təsdiq olunub, 1991-ci il fevralın 5-də isə Azərbaycan Respublikasının rəsmi bayrağı elan edilib. Professor R.Novruzov bildirib ki,ölkəmiz öz müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra Azərbaycanın Dövlət bayrağı milli suverenliyin simvolu kimi bütün vətəndaşlarımız üçün müqəddəs dövlətçilik rəmzlərindən birinə çevrilib. Gəncləri dövlət atributlarına hörmət etməyə, vətənə layiqli addımlar atmağa səsləyən Rafiq Novruzov 9 noyabr – Dövlət Bayrağı Günü münasibətilə hər kəsi təbrik edib.
Tərbiyə işləri üzrə prorektor, dosent Xanım Sultanova çıxışında Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yadigarı olan üçrəngli bayrağın bizim azadlıq məfkurəsinə, milli-mənəvi dəyərlərə və ümumbəşəri ideallara sadiqliyimizi nümayiş etdirdiyini vurğulayıb. Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyev tərəfindən əsası qoyulmuş və Prezident İlham Əliyev tərəfindən qətiyyətlə davam etdirilən uğurlu milli dövlət quruculuğu siyasətindən danışan X.Sultanova bildirib ki, vətəndaşlarımızda dövlət rəmzlərinə hörmət hisslərinin aşılanması həmişə diqqət mərkəzində saxlanılır.
Azərbaycan multikulturalizmi kafedrasının müəllimi Mayya Cəfərquliyeva “ABŞ-da dini plyuralizm: tarixi və mahiyyəti” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. M.Cəfərquliyeva ABŞ-a ezam olunduğu vaxt ABŞ-da dini plyuralizmlə bağlı apardığı tədqiqatlar barədə danışıb.
Sonra Beynəlxalq münasibətlər və regionşünaslıq fakültəsinin IV kurs tələbəsi  Türkan Məmmədlinin “Müstəqillik dövründə Azərbaycan bayrağı və Konstitusiyası”, Nuhbala Əliyevin “Tolerantlığın tarixi və keçdiyi yol” adlı çıxışı dinlənilib. Tələbələr seminar iştirakçılarına slayd əsasında tarixi faktlara söykənən maraqlı məlumatlar veriblər.
Azərbaycan multikulturalizmi kafedrasının müəllimi Nərmin Elyasova “Tolerantlığın tipləri” adlı məruzəsində din, dil, cəmiyyət və ailədə özünü göstərən tolerantlıq prinsiplərindən söz açıb.

В Бакинском славянском университете прошел научно-практический семинар, посвященный Дню флага
8 ноября в Бакинском славянском университете (БСУ) прошел научно-практический семинар, посвященный Дню государственного флага Азербайджана, который отмечается ежегодно 9 ноября. В начале мероприятия, организованного факультетом «Международные отношения и регионоведение» и кафедрой «Азербайджанский мультикультурализм», прозвучал государственный гимн.
Выступивший на семинаре проректор по научной части, профессор Рафиг Новрузов напомнил, что трехцветный флаг, отражающий независимость Азербайджанского государства, впервые был утвержден как официальный флаг Нахчыванской Автономной Республики (НАР) 17 ноября 1990 года по инициативе Гейдара Алиева на Верховном меджлисе НАР, а 5 февраля 1991 года был объявлен официальным флагом Азербайджанской Республики. По его словам, после восстановления независимости государственный флаг Азербайджана, как выражение национальной суверенности, превратился в один из символов государственности для всех граждан страны. Призвав молодежь уважать государственные атрибуты, предпринимать шаги, достойные гражданина, Р. Новрузов поздравил всех с 9 ноября – Днем государственного флага.
Проректор по воспитательной части, доцент Ханым Султанова сообщила, что трехцветный флаг, оставленный нам в память Азербайджанской Демократической Республикой, демонстрирует нашу преданность идеологии свободы, национально-нравственным ценностям и общечеловеческим идеалам. Рассказав об успешной политике национального и государственного становления, заложенной общенациональным лидером Гейдаром Алиевым и ныне претворяемой в жизнь президентом Ильхамом Алиевым, Х. Султанова пояснила, что государство уделяет особое внимание вопросам воспитания в гражданах уважения к государственным символам.
Преподаватель кафедры «Азербайджанский мультукультурализм» Мая Джафарова выступила с докладом на тему «Религиозный плюрализм в США: история и суть». Она рассказала об исследованиях религиозного плюрализма в США, проведенных ею во время командировки в Америку.
Далее выступили с докладами: студентка IV курса факультета «Международные отношения и регионоведение» Туркан Мамедли – «Флаг и конституция Азербайджана в период независимости», Нухбала Алиев – «История толерантности и пройденный им путь». Студенты предоставили участникам семинара на слайдах интересные сведения, опирающиеся на исторические факты.
Преподаватель кафедры «Азербайджанский мультукультурализм» Нармин Эльясова в своем докладе «Типы толерантности» рассказала о принципах толерантности, отраженных в религии, языке, обществе и семье.