Çexiyanın dövlət rəsmiləri BSU-da olublar
Noyabrın 6-da Çexiya Respublikasının təhsil, gənclər və idman nazirinin müavini Dana Prudikova, Nazirliyin Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin rəhbəri Ladislav Banovets, Çexiyanın Azərbaycandakı səfiri Milan Ekert, səfirin müavini Daniel Putik Bakı Slavyan Universitetində olublar. Qonaqları universitetin rektoru, professor Nurlana Əliyeva qarşılayaraq onlara BSU-nun yaranma tarixi, keçdiyi inkişaf yolu, beynəlxalq əlaqələri və tədris prosesi barədə ətraflı məlumat verib. N.Əliyeva həmçinin Azərbaycan Respublikası ilə Çexiya arasında bütün zamanlarda sıx dostluq əlaqələrinin olduğunu bildirib. Rektor bu münasibətlərin çoxtərəfli olduğunu, elm və təhsil, mədəniyyət  və digər  sahələri  də əhatə etdiyini vurğulayıb. N.Əliyeva Azərbaycan Respublikasının multikultural bir dövlət olduğunu, bütün xalqlara və mədəniyyətlərə burada böyük hörmət və ehtiramla yanaşıldığını diqqətə çatdırıb. Rektor bu günlərdə başa çatan VI Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumun Azərbaycanın müasir demokratik və multikultural dəyərlərə sadiq qaldığını bir daha nümayiş etdirdiyini deyib. N.Əliyeva bu prinsiplərin bünövrəsinin Ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulduğunu və ölkə başçısı İlham Əliyev, birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva tərəfindən uğurla davam etdirildiyini qeyd edib.
Rektor sonra  BSU-nun Çexiya Respublikasının bir sıra universitetləri ilə sıx əlaqələrinin olduğunu diqqətə çatdırıb. O, Praqada yerləşən Karlov Universitetində Azərbaycan Mərkəzinin fəaliyyət göstərdiyini qeyd edib. Daha sonra rektor Ostrava Univeristeti ilə BSU-nun çoxillik əlaqələrinin tarixinə toxunaraq qeyd edib ki, adıçəkilən ali məktəblə müqavilə ilk mərhələdə bir fakültə çərçivəsində olubsa, bu gün artıq universitetlərarası əməkdaşlıq səviyyəsinə yüksəlib. N.Əliyeva BSU-da Çexiya Mərkəzinin fəaliyyət göstərdiyini, həmin mərkəzdə Çexiyanın tarixinə, ədəbiyyatına, mədəniyyətinə, etnoqrafiyasına aid materialların toplandığını, burada Çexiya ilə bağlı tədqiqatlar aparıldığını deyib. Bundan əlavə, N.Əliyeva BSU ilə Ostrava Universiteti arasında tələbə-müəllim mübadiləsinin keçirildiyini bildirib. Rektor Çexiya Respublikasının digər universitetlərində də Azərbaycan Mərkəzinin açılmasının vacibliyini vurğulayıb və bunun ölkələrarası münasibətlərdə müsbət rol oynayacağını qeyd edib.
Çexiya Respublikasının təhsil nazirinin müavini öz növbəsində səmimi qəbula görə BSU rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirib və gələcəkdə əlaqələrin daha da genişlənəcəyinə ümidvar olduğunu deyib. O, Azərbaycan Respublikasının regionun sürətlə inkişaf edən ölkəsi olduğunu, Bakının dünyanın inkişaf etmiş şəhərləri sırasında dayandığını söyləyib. Nazir müavini çex dilinin  dünyada yayılmasında maraqlı olduğunu qeyd etməklə yanaşı, Azərbaycan dilinin də çex universitetlərində mənimsənilməsinə dəstək verəcəyini vurğulayıb.
Sonra qonaqlar BSU-da fəaliyyət göstərən Çexiya Mərkəzində olublar. Professor Elçin Mehrəliyev və mərkəzin müdiri Qəmbər Qəmbərov mərkəzdə görülən işlər barədə qonaqlara məlumat veriblər. Sonda çex dilini öyrənən tələbələr qonaqlar qarşısında çıxış ediblər.

Официальные представители Чехии посетили Бакинский славянский университет
6 ноября Бакинский славянский университет (БСУ) посетили заместитель министра образования, молодежи и спорта Чешской Республики Дана Прудикова, руководитель отдела международных отношений министерства Ладислав Бановетс, посол Чехии в Азербайджане Милан Экерт и заместитель посла Даниэль Путик. Встретившая гостей ректор университета, профессор Нурлана Алиева, подробно рассказала об истории создания БСУ, пути его развития, международных связях и учебном процессе. Она также упомянула о тесных дружеских отношениях между Азербайджаном и Чехией. По словам Н. Алиевой, эти многосторонние отношения охватывают также науку, образование, культуру и другие сферы. Ректор заявила, что Азербайджан, будучи мультикультуральным государством, относится с большим уважением ко всем народам и культурам. Она отметила, что завершившийся в эти дни VI Бакинский международный гуманитарный форум еще раз показал приверженность Азербайджана современным демократическим и мультикультуральным ценностям. Н. Алиева пояснила, что основы этих принципов, заложенные общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, успешно продолжают президент страны Ильхам Алиев и первый вице-президент Мехрибан Алиева.
Далее ректор сообщила о тесных связях БСУ с другими университетами Чехии. К примеру, при Карлов университете действует Азербайджанский центре. Затронув историю многолетних отношений БСУ с Остравским университетом, Н. Алиева пояснила, если первый этап соглашения с вышеупомянутым вузом был заключен в рамках одного факультета, то сегодня уровень межвузовского сотрудничества увеличился. По ее словам, в Чешском центре, действующем в БСУ, собраны материалы об истории, культуре, этнографии Чехии, также проводятся исследования. Кроме того, между БСУ и Остравским университетом осуществляется обмен студентами и преподавателями. Ректор подчеркнула важность открытия Азербайджанского центра в других вузах Чехии, что создает благоприятные отношения между странами.
В свою очередь, замминистра образования, молодежи и спорта Чехии Дана Прудикова поблагодарила руководство БСУ за теплый прием и выказала надежду на расширение дальнейшего сотрудничества. По ее словам, Азербайджан является одним из интенсивно развивающихся стран региона, а Баку стоит в ряду развитых городов. Замминистра, подчеркнув заинтересованность чешским языком в мире, сообщила, что изучение азербайджанского языка в чешских вузах будет поддерживаться.
Далее гости ознакомились с деятельностью Чешского центра. Профессор Эльчин Мехралиев и директор Центра Гамбар Гамбаров рассказали гостям о проделанной работе в Центре. Затем перед гостями выступили студенты, изучающие чешский язык.