BSU-da Türkiyə Cümhuriyyətinin 95 illiyi qeyd olunub
Oktyabrın 30-da Bakı Slavyan Universitetində (BSU) Türkiyə Cümhuriyyətinin yaranmasının 95 illiyinə həsr olunmuş “Cumhuriyet bayramın kutlu olsun, Türkiyem!” adlı tədbir keçirilib. Türkiyə araşdırmaları tədris-mədəniyyət mərkəzinin təşkilatçılığı ilə baş tutan tədbirin əvvəlində Mustafa Kamal Atatürk və silahdaşlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib, Azərbaycanın və Türkiyənin Dövlət himnləri səsləndirilib.
Tədbirdə çıxış edən elmi işlər üzrə prorektor, professor Rafiq Novruzov Cümhuriyyət bayramı ilə bağlı fikirlərini bölüşüb. R.Novruzov  qeyd edib ki, Azərbaycan və Türkiyə arasındakı münasibətlər milli, mənəvi və mədəni dəyərləri ilə bir-birinə eyni köklərlə bağlı olan xalqlarımızın iradəsindən qaynaqlanır.  Prorektor ikitərəfli dostluq əlaqələrinin siyasi, iqtisadi, mədəni, o cümlədən humanitar sahədə özünü göstərdiyini deyib, nitqinin sonunda Cümhuriyyət bayramı münasibətilə tədbir iştirakçılarını təbrik edib.
BSU-nun tərbiyə işləri üzrə prorektoru, dosent Xanım Sultanova türk millətinin tarix boyu öz torpaqlarını qanı bahasına qoruduğunu, nə qədər türkün qanı var, Cümhuriyyət bayramının hər il təntənə ilə qeyd olunacağını vurğulayıb. O, dərin zəkaya sahib Mustafa Kamal Atatürkün qurduğu Cümhuriyyətin Turan eli üçün böyük əhəmiyyətini qeyd edib.
Sonra BSU-nun Türkiyə araşdırmaları tədris-mədəniyyət mərkəzinin müəllimi Xəyalə Məcidova 29 Oktyabr Cümhuriyyət bayramının mahiyyəti ilə bağlı “Günün anlamı” adlı məruzə ilə çıxış edib.
BSU-nun IV kurs tələbəsi Nuhbala Əliyevin slayd əsasında  “Keçmişdən bu günə Cümhuriyyət” adlı türk dilində çıxışı dinlənilib.
Tədbirdə Universitet nəzdində Məktəb-Lisey Kompleksinin (MLK) şagirdləri Firuzə Qasımzadə və Xədicə Heydərli “Cumhuriyet yaşamdır, yaşasın Cumhuriyet” şeirini türk dilində səsləndiriblər.
Türkiyə Ərciyez Universitetinin tələbəsi Dilara Yılbaşı “Cümhuriyyət və biz” məruzəsi ilə çıxış edib. Türkiyəli tələbə çıxışı zamanı Cümhuriyyət bayramının bu cür təntənə ilə BSU-da qeyd olunmasını Azərbaycan və Türkiyənin bir millət, iki dövlət olduğunu bir daha sübut etdiyini vurğulayıb, verilən dəyərə görə universitet rəhbərliyinə minnətdarlıq edib.
Tədbirin davamında BSU-da təhsil alan azərbaycanlı və türkiyəli tələbələrin ifasında “Onuncu Yıl Marşı” və “İzmir Marşı” xor şəklində ifa olunub, “Bu gün”, “Akın-akın Mustafa Kemal Yağıyordu Anadolu`ya, “Cumhuriyet”, “29 Ekim”, “Atatürk” şeirləri səsləndirilib.

В Бакинском славянском университете отметили 95-летие со дня основания независимой Турецкой республики
30 октября в Бакинском славянском университете (БСУ) прошло мероприятие «Турция, поздравляем тебя с Днем республики!», посвященное 95-летию создания Турецкой Республики. Мероприятие, организованное Центром турецких исследований, началось почтением памяти Мустафы Кемаля Ататюрка и его соратников. Затем прозвучали государственные гимны Азербайджана и Турции.
Выступивший на мероприятии проректор по научной части, профессор Рафиг Новрузов поделился своим мнение об этом Дне. По его словам, взаимоотношения между Азербайджаном и Турцией основываются не только на национальных, духовных и культурных ценностях, но также усиливаются волей двух народов, имеющих общие корни. Двусторонние дружеские отношения проявляют себя в политической, экономической, культурной и гуманитарной сферах. В конце выступления Р. Новрузов поздравил участников с Днем республики.
Далее выступила проректор по воспитательной части, доцент Ханым Султанова. Она сообщила, что турецкий народ будет защищать свои земли до последней капли крови, пока он существует, и каждый год торжественно отмечать День республики. Х. Султанова также отметила значимость созданной великим мыслителем М. К. Ататюрком республики для тюркского мира.
На мероприятии с докладом «Значимость Дня» выступила преподаватель Центра Хаяля Меджидова.
Слайд на турецком языке представил студент IV курса БСУ Нухбала Алиев. Он также выступил с докладом «От прошлого к настоящему Республики».
Ученики Комплекса школа-лицей при БСУ Фируза Гасымзаде и Хадиджа Гейдарли прочитали стихотворение на турецком языке «Республика – жизнь. Да здравствует Республика!».
Студентка турецкого университета Эрджиес (Erciyes University) Дилара Йилбаши выступила с докладом «Республика и мы». В своем выступлении она отметила, что торжественное празднование Дня республики в БСУ является еще одним доказательством того, что Азербайджан и Турция – одна нация, два государства. Она поблагодарила руководство университета за оказанное внимание.
Мероприятие продолжилось исполнением марша «Десятый год», «Измирский марш» азербайджанскими и турецкими студентами вуза, были прочитаны стихотворения «Сегодня», «Республика», «29 октября», Akın-akın Mustafa Kemal Yağıyordu Anadolu`ya, «Ататюрк».