Azərbaycan-Amerika Qadınlar Cəmiyyətinin prezidenti BSU-da olub
Oktyabrın 31-də Bakı Slavyan Universitetində (BSU) VI Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumu ilə əlaqədar ölkəmizə gələn Nyu-Yorkda fəaliyyət göstərən Azərbaycan-Amerika Qadınlar Cəmiyyətinin prezidenti Münəvvər Vahabova ilə görüş keçirilib.
Görüşdə Diaspor Jurnalistlər Birliyinin sədri Fuad Hüseynzadə, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Şurasının katibi Nərgiz Eyvazova, BSU-nun professor-müəllim heyəti və tələbələr iştirak ediblər.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycan-Amerika Qadınlar Cəmiyyətinin prezidenti Münəvvər Vahabova əvvəlcə məzunu olduğu universitetə qonaq kimi dəvət aldığına görə BSU rəhbərliyinə minnətdarlıq edib. M.F.Axundov adına Rus Dili və Ədəbiyyatı İnstitutu ilə bağlı xatirələrini bölüşən M.Vahabova gənclərə  tələbəlik illərinin qədrini bilməyi, dövlətin gənclər üçün yaratdığı şəraitdən düzgün yararlanmağı tövsiyə edib.
Sonra qonaq Nyu York Azərbaycan Evi və Nyu York Azərbaycan Qadınlar Cəmiyyətinin fəaliyyəti barədə iştirakçılara məlumat verib. O,  rəhbərlik etidiyi cəmiyyətin Azərbaycanla bağlı Nyu Yorkda keçirilən tədbirlərin əsas təşkilatçısı olduğunu deyib. Qonaq bildirib ki, bütün əlamətdar günlərdə, aksiyalarda, anım tədbirlərində Azərbaycanın tarixi həqiqətləri, milli-mənəvi dəyərləri təbliğ olunur. M.Vahabova öz təşəbbüsü ilə Nyu Yorkda açılan “Azərbaycan” restoranından da söz açıb. O deyib: “Buranın restoran kimi fəaliyyət göstərməsi ikinci dərəcəlidir. Bu məkan Azərbaycanın, onun mətbəxinin tanınması üçün böyük işlər görür, onu xaricilərə tanıdır. Azərbaycan xalqı çox qonaqpərvərdir. Xalqımızın mətbəxi, musiqisi, tarixi  çox zəngindir. Biz bunları tanıtmaq istəyirik”.
Görüşün davamında Münəvvər Vahabova BSU tələbələrinin çoxsaylı suallarını cavablandırıb. Söhbət zamanı Bakı Slavyan Universitetinin fəaliyyətini və tələbələrin təhsil səviyyəsini, intellektini yüksək qiymətləndirən qonaq universitetlə müştərək tədbirlər təşkil etmək fikrini də açıqlayıb.

Президент Азербайджано-американского общества женщин посетила Бакинский славянский университет
31 октября в Бакинском славянском университете (БСУ) прошла встреча с президентом Азербайджано-американского общества женщин Мюневвер Вахабовой, приехавшей в столицу в связи с IV Бакинским международным гуманитарным форумом.
На встрече приняли участие председатель Объединенной диаспоры журналистов Фуад Гусейнзаде, секретарь Совета государственной поддержки неправительственным организациям при Президенте Азербайджанской Республики Наргиз Айвазова, профессорско-преподавательский состав и студенты БСУ.
Выступившая на мероприятии М. Вахабова поблагодарила руководство вуза за приглашение, выпускницей которого она является. Поделившись своими воспоминаниями об Институте русского языка и литературы имени М. Ф. Ахундова,  она посоветовала студентам ценить годы, проведенные в стенах университета, и правильно воспользоваться условиями, созданными для них государством.
Далее гостья проинформировала участников о деятельности  Дома Азербайджана и Азербайджанского общества женщин в Нью-Йорке. По ее словам, руководимое ею общество является основным организатором азербайджанских мероприятий, проводимых в Нью-Йорке. М. Вахабова сообщила, что в торжественные дни, в акциях, церемониях поминания пропагандируется историческая правда об Азербайджане и его национально-нравственные ценности. Она также рассказала о ресторане «Азербайджан», который открылся в Нью-Йорке по ее инициативе: «Функционирование этого места, как ресторан, является второстепенной задачей. Ресторан играет большую роль в ознакомлении иностранцев с Азербайджаном и его кухней. Азербайджанский народ очень гостеприимен. Кухня, музыка, история нашего народа очень богаты. Мы хотим, чтобы всему миру стало известно об этом».
М. Вахабова ответила на многочисленные вопросы студентов БСУ. Высоко оценив деятельность вуза, уровень образованности, интеллект студентов, гостья выразила желание провести совместные с университетом мероприятия.