Bolqarıstan Milli Assambleyasının sədrinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti BSU-da olub
20 sentyabr 2018-ci il tarixdə Azərbaycan Parlamentinin 100 illiyi ilə bağlı tədbirdə iştirak etmək üçün respublikamıza gəlmiş Bolqarıstan Respublikasının Milli Assambleyasının sədri xanım Tsveta Karayançevanın rəhbərlik etdiyi on nəfərlik nümayəndə heyəti Bakı Slavyan Universitetində qonaq olublar. Qonaqlar universitetin foyesində tələbələrin hazırladığı milli kompozisiya ilə qarşılanıblar. Bədii hissədə BSU-nun bolqar dili ixtisası üzrə təhsil alan tələbələri tərəfindən bolqar dilində şeirlər səsləndirilib, “Arzu” rəqs ansamblının təqdimatında milli və bolqar rəqsləri nümayiş olunub.
Qonaqları qəbul edən BSU-nun rektoru, professor Nurlana Əliyeva əvvəlcə BSU-nun yaranma tarixi, keçdiyi inkişaf yolu, universitetdə fəaliyyət göstərən tədris və mədəniyyət mərkəzləri  barədə qısa məlumat verib. BSU-nun beynəlxalq əlaqələrindən söz açan N.Əliyeva Bolqarıstanın qabaqcıl universitetləri ilə qurulan sıx əməkdaşlıq barədə ətraflı söhbət açıb. N.Əliyeva 1996-cı il­dən BSU-da bol­qar di­li təd­ris olu­nduğunu diqqətə çatdırıb.
Sonra qonaqlar BSU-da fəaliyyət göstərən Bolqar Dili və Mədəniyyəti Mərkəzində bolqar dili ixtisası üzrə təhsil alan tələbələrlə görüşüblər. Mərkəzin fəaliyyətini yüksək qiymətləndirən rəsmilər mərkəz nəzdindəki kitabxana ilə də tanış olublar. Rektor Nurlana Əliyeva   vurğulayıb ki, 2002-ci il­də Ba­kı Slav­yan Uni­ver­si­te­ti ilə Mü­qəd­dəs Kli­ment Ox­rids­ki adı­na So­fi­ya Uni­ver­si­te­ti ara­sın­da əmək­daş­lıq haq­qın­da mü­qa­vi­lə im­za­la­nıb, həmin il Bol­qa­rıs­tan Res­pub­li­ka­sı­nın sa­biq pre­zi­den­ti Cel­yu Ce­le­və Ba­kı Slav­yan Uni­ver­si­te­ti­nin Fəx­ri dok­to­ru adı ve­ri­lib. 2004-cü ildə BSU-da Bol­qar Di­li və Mə­də­niy­yə­ti Mər­kə­zi Bol­qa­rıs­tan Res­pub­li­ka­sı­nın pre­zi­den­ti Ge­or­gi Pır­va­no­vun iş­ti­ra­kı ilə açı­lıb.
Tədbir rəsmi hissə ilə davam edib. Rəsmi hissəni giriş sözü ilə açan professor Nurlana Əliyeva Azərbaycanla Bolqarıstan arasında tarixən geniş dostluq əlaqələrinin olduğunu bildirib. O, bu  münasibətlərin humanitar sahədə də özünü daha aydın göstərdiyini deyib. Bol­qar Di­li və Mə­də­niy­yə­ti Mər­kə­zinin fəaliyyətindən danışan N.Əliyeva bildirib ki, mərkəzin əsas vəzifəsi Azər­bay­can və Bol­qa­rıs­tan ara­sın­da mə­də­ni əla­qə­lə­ri in­ki­şaf et­dir­mək, gənc­lə­rin hər iki öl­kə­nin mə­də­niy­yə­ti­nə, təh­si­li­nə, maa­ri­fi­nə və el­mi­nə ma­ra­ğı­nı ar­tır­maq, həm­çi­nin uni­ver­si­tet­də bol­qar­şü­nas­lıq is­ti­qa­mə­ti üz­rə təd­ris pro­se­si­nin tək­mil­ləş­di­ril­mə­si­nə kö­mək et­mək­dir. Rektor son illər ərzində ölkəmizə səfər edən Bolqarıstanın sabiq vitse-prezidenti Marqarita Popova və hazırki vitse-prezident İliana Yotovanın Bakı Slavyan universitetində qonaq olduqlarını xatırladıb. Azərbaycanın  birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü ilə Heydər Əliyev Fondunun rəhbərliyi altında Bolqarıstanın bir sıra dini-mədəni obyektlərində təmir-bərpa işlərinin aparıldığını, arxeoloji qazıntılara şərait yaradıldığını vurğulayıb.
Bolqarıstan Milli Assambleyasının sədri xanım Tsveta Karayançeva isə çıxışında Azər­bay­can­la Bol­qa­rıs­tan ara­sın­da is­tər si­ya­si, iq­ti­sa­di, is­tər­sə də el­mi, tex­ni­ki və mə­də­ni  is­ti­qa­mə­t­də mü­na­si­bət­lərin sü­rət­lə in­ki­şaf et­mək­də olduğunu bildirib. Hər iki res­pub­li­ka­nın döv­lət baş­çı­la­rının bu mü­na­si­bət­lə­rin ge­niş­lən­mə­sin­də ma­raq­lı ol­duq­la­rı­nı bə­yan edən parlament sədri ökələrimiz arasında təhsil, o cümlədən mədəniyyət sahəsində ikitərəfli münasibətlərin yüksək səviyyədə olduğunu bir daha vurğulayıb. Azərbaycanla Bolqarıstan arasındakı dostluq və qardaşlığın tarixi köklərindən söz açan T. Karayançeva qeyd edib ki, Bakı Slavyan Universitetində bolqar dilinin, tarixinin, mədəniyyətinin, etnoqrafiyasının tədrisi bu ölkədə dost xalqların milli-mənəvi dəyərlərinə marağın böyük olmasından xəbər verir. O, bu əlaqələrin gələcəkdə daha da inkişaf edəcəyinə əmin olduğunu qeyd edib.

Бакинский славянский университет посетила делегация из Болгарии во главе с председателем Национальной ассамблеи
20 сентября 2018 года Бакинский славянский университет (БСУ) посетили гости из Болгарии с председателем Национальной ассамблеи Болгарской Республики Цветой Караянчевой. Делегация, состоящая из десяти человек, приехала в страну в связи со 100-летием парламента Азербайджана. Гостей встретили в фойе БСУ национальной композицией, подготовленной учащимися вуза. Студенты, обучающиеся по специальности «Болгарский язык», прочитали стихи на болгарском языке, а танцевальный ансамбль БСУ «Арзу» исполнил национальные и болгарские танцы.
Ректор БСУ, профессор Нурлана Алиева кратко проинформировала гостей об истории создания, пути развития университета, а также учебных и культурных центрах, действующих здесь. Говоря о международных связях вуза, Н. Алиева подробно рассказала о тесном сотрудничестве с ведущими университетами Болгарии. Она упомянула, что болгарский язык преподается в БСУ с 1996 года.
Далее гости встретились в Центре болгарского языка и культуры, действующем при БСУ, со студентами, обучающимися болгарскому языку. Высоко оценив деятельность Центра, гости ознакомились также с его библиотекой. Н. Алиева подчеркнула, что в 2002 году между БСУ и Софийским университетом имени святого Климента Охридского был подписан договор, и в том же году бывший президент Болгарской Республики Желю Желев стал Почетным доктором БСУ. В 2004 году в университете был открыт Центр болгарского языка и культуры, на котором принял участие президент Болгарской Республики Георгий Пырванов.
Далее началась официальная часть мероприятия. Ректор сообщила, что с давних времен между Азербайджаном и Болгарией существовали дружественные связи, которые ясно проявляют себя и в гуманитарной области. Говоря о деятельности Центра болгарского языка и культуры, она отметила, что главной его задачей является развитие культурных связей между Азербайджаном и Болгарией, увеличение интереса молодежи к культуре, образованию, просвещению и науке обоих стран, а также усовершенствование в вузе процесса обучения в направлении болгароведения. Н. Алиева сообщила, что за последние годы БСУ посетили бывший вице-президент Болгарии Маргарита Попова и вице-президент Илияна Йотова. По инициативе первого вице-президента Азербайджана Мехрибан Алиевой и под руководством Фонда Гейдара Алиева в некоторых религиозных и культурных объектах Болгарии были проведены ремонтно-восстановительные работы и созданы условия для археологических раскопок.
Председатель Национальной ассамблеи Болгарии Цвета Караянчева сообщила, что отношения между Азербайджаном и Болгарией как в политической и экономической, так научной, технической и культурной областях развиваются быстрыми темпами. Говоря об истории дружественных отношений между двумя странами, Т. Караянчева отметила, что преподавание в БСУ болгарского языка, истории, культуры и этнографии Болгарской Республики свидетельствует о большом интересе граждан Азербайджана к ее национальным и нравственностям ценностям. По ее словам, эти связи будут развиваться в будущем.