BSU-da məzun gününə həsr olunmuş təntənəli tədbir keçirilib
İyunun 21-də Bakı Slavyan Universitetində (BSU) məzun gününə həsr olunmuş təntənəli tədbir keçirilib. Tədbirdə Azərbaycan Qızıl Aypara Cəmiyyətinin sədri Novruz Aslan, Trend İnformasiya Agentliyinin baş direktorunun korporativ inkişaf üzrə müavini Arzu Nağıyev, professor Şahlar Əsgərov, “İki sahil” qəzetinin baş redaktoru Vüqar Rəhimzadə və bir sıra ölkələrin Azərbaycandakı səfirliklərinin nümayəndələri iştirak ediblər. Əvvəlcə BSU-nun foyesində Ulu öndər Heydər Əliyevin büstü önünə əklil qoyulub. Mərasim Dövlət himninin səsləndirilməsi ilə başlanıb.
Tədbiri giriş sözü ilə açan BSU-nun rektoru, professor Nurlana Əliyeva 2018-ci ili uğurlu il adlandırıb. O, bu ilin aprel ayında Azərbaycanda Prezident seçkilərinin böyük ruh yüksəkliyi ilə keçirildiyini qeyd edib. Rektor Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 95-ci ildönümünün, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin və Milli Ordumuzun yaranmasının 100 illiyinin 2018-ci ilə təsadüf etdiyini bildirib. O, bu əlamətdar hadisələrin bu il məzun adı alan tələbələrin gələcək uğurlarına işarə olduğunu diqqətə çatdırıb.
Sonra N.Əliyeva valideynləri, universitetin professor-müəllim heyətini, magistr və tələbələri məzun günü münasibətilə təbrik edib. Üzünü təhsillərini başa vuran gənclərə tutan rektor onları gələcək fəaliyyətlərində Bakı Slavyan Universitetinin adını uca tutmağa və müstəqil ölkəmizin tərəqqisinə öz layiqli töhfələrini verməyə çağırıb. Nurlana Əliyeva dörd il ərzində təhsildə yüksək nailiyyətlərinə və universitetin ictimai həyatında fəal iştirakına görə fərqlənən məzunlara “Fəxri Məzun” diplomu və xatirə hədiyyələri təqdim edib.
Məzun adı alan tələbələr də öz növbələrində universitetdə yaradılmış şəraitə görə rektor Nurlana Əliyevaya minnətdarlıqlarını bildirib. Gənclər universitetdə çalışan professor-müəllim heyətinin tələbələrə göstərdikləri qayğını yüksək qiymətləndirərək bu illərin heç bir zaman unudulmayacağını qeyd ediblər.
Tədbir geniş konsert proqramı ilə davam edib. Respublikanın xalq artisti Yalçın Rzazadə, əməkdar artist Rəşad İlyasov geniş musiqi çələngi ilə tədbirə maraq qatıblar.
Konsertdə universitetin “Arzu” rəqs ansamblının təqdimatında rəqslər nümayiş olunub, tələbələrin ifasında mahnılar ifa edilib.
Əsgər gedəcək məzunlar əsgər marşı, şeir və vətənpərvər ruhlu mahnılardan ibarət maraqlı kompozisiya təqdim ediblər.
Sonda məzunların ifasında “Əlvida, BSU” mahnısı ilə konsert proqramı başa çatıb.
Qeyd edək ki, bu il Bakı Slavyan Universitetindən bakalavriat səviyyəsi üzrə əyani təhsil alan 701, qiyabi təhsil alan 71 tələbə və magistratura səviyyəsi üzrə 97 magistr məzun olub.

В Бакинском славянском университете прошло мероприятие, посвященное Дню выпускника
21 июня в Бакинском славянском университете (БСУ) прошло торжественное мероприятие, посвященное Дню выпускника. На мероприятии приняли участие председатель Общества Красного полумесяца Азербайджана Новруз Аслан, заместитель генерального директора информационного агентства «Тренд» по корпоративному развитию Арзу Нагиев, профессор Шахлар Аскеров, главный редактор газеты «Ики сахил» Вугар Рагимзаде и представители посольств разных стран в Азербайджане. В начале мероприятия участники возложили венок к бюсту общенационального лидера Гейдара Алиева в фойе БСУ. Далее прозвучал государственный гимн Азербайджана.
Мероприятие открыла ректор БСУ, профессор Нурлана Алиева, которая назвала 2018 год удачным. Она отметила, что в апреле этого года успешно прошли выборы президента Азербайджана. Также в 2018 году азербайджанский народ отметил 95-летие общенационального лидера Гейдара Алиева и 100-летие Азербайджанской Демократической Республики и Национальной армии.
Далее Н. Алиева поздравила родителей, профессорско-преподавательский состав, магистрантов и студентов с Днем выпускника. Обратившись к молодым людям, окончившим свое обучение, ректор призвала их всегда достойно представлять БСУ и внести вклад в развитие нашей независимой республики. За высокие оценки и активное участие в университетской жизни Н. Алиева вручила некоторым выпускникам диплом «Почетный выпускник» и памятные подарки.
В свою очередь выпускники выразили благодарность Н. Алиевой за созданные условия. Высоко оценив заботу, проявляемую профессорско-преподавательским составом по отношению к студентам, они отметили, что никогда не забудут студенческие годы.
Далее мероприятие продолжилось концертной программой, на которой выступили народный артист Азербайджана Ялчын Рзазаде и заслуженный артист Рашад Ильясов.
Танцевальный ансамбль «Арзу» показал несколько танцевальных номеров, студенты спели песни. Выпускники, собирающиеся служить в армии, исполнили военный марш, прочитали стихи и спели патриотические песни, а в конце исполнили «Прощай, БСУ».
Напомним, что в этом году выпускниками БСУ стали 701 бакалавр-очник, 71 – заочник и 97 магистрантов.