İyunun 12-də Bakı Slavyan Universitetində (BSU) təhsil ekspertləri, aparıcı KİV nümayəndələri, həmçinin qeyri-hökumət təşkilatları nümayəndələri və valideynlərin iştirakı ilə 2017-2018-ci tədris ilinin yay imtahan sessiyasının monitorinqi aparılıb.
Təhsil ekspertlərindən Nadir İsrafilov, Kamran Əsədov, aparıcı KİV nümayəndələrindən “İki sahil” qəzetinin baş redaktoru Vüqar Rəhimzadə, Trend İnformasiya Agentliyinin baş direktorunun korporativ inkişaf üzrə müavini Arzu Nağıyev, Azərbaycan Dövlət İnformasiya Agentliyinin (AZƏRTAC) əməkdaşı Maqsud Dadaşov, “Xalq” qəzetinin əməkdaşı Mehdi Mükərrəmoğlu, “525-ci qəzet” in əməkdaşı Sevinc Qarayeva, “Azərbaycan müəllimi” qəzetinin əməkdaşı Niyazi Rəhimov, “İki sahil” qəzetinin əməkdaşları Şəfiqə Dadaşova, Cavid Əkbərov, Nurlan Məlikzadə, Moderator.az saytının baş redaktoru Zülfiqar Hüseynzadə, Təhsil-press İnformasiya Agentliyinin baş redaktoru Əkbər Hüseynzadə, Media-tv.az informasiya portalının baş redaktoru Əfqan Bəhluloğlu,  "Məktəb guşəsi" saytının təsisçisi və baş redaktoru Məzahir Məmmədli, Faktinfo.az saytının baş redaktoru Fuad İsgəndərzadə, Nuh.az saytının baş redaktoru Kamran Həsənxanlı, Poliqon İnformasiya Agentliyinin baş redaktoru Azər Qaramanlı, Faktor.az saytının əməkdaşı Orxan Əliyev, Azadinform.az saytının əməkdaşı Şəfa Tapdıq, “Azərbaycan Universitetləri” feysbuk səhifəsinin baş admini Zöhrab Süleyman iştirak ediblər.
Tədbir iştirakçıları əvvəlcə imtahanların keçirilmə prosesi ilə tanış olublar. Müşahidəçilərə bildirilib ki, BSU rektorunun imzaladığı əmrə əsasən universitetdə imtahanlar iyunun 1-də başlanıb və 30-da başa çatacaq. Bir qayda olaraq, imtahanlar yazılı formada aparılır. İmtahanların şəffaf və obyektiv aparılması məqsədilə dekanlar, kafedra müdirləri qarşısında konkret vəzifələr qoyulub. Sessiyanın gedişi zamanı imtahanların nəticəsindən yarana biləcək narazılıqların mövcud qaydada araşdırılması və həll edilməsi məqsədilə universitetdə qərargah fəaliyyət göstərir. İmtahanların nəticələri imtahan başa çatdıqdan az sonra sayta yerləşdirilir. Şikayətlərə baxmaq və aşkarlanmış çatışmazlıqları operativ şəkildə aradan qaldırmaq məqsədilə qərargahın nəzdində apellyasiya komissiyaları təşkil edilib.
Müşahidəçilərlə görüşən BSU-nun rektoru, professor Nurlana Əliyeva əsas məqsədin tələbələrin biliyinin obyektiv və dəqiq qiymətləndirilməsi olduğunu bildirib. O, imtahanın yüksək səviyyədə aparılması üçün universitetdə hər cür şəraitin yaradıldığını qeyd edib. N.Əliyeva onu da bildirib ki, hazırlığına, biliyinə güvənən gənclərin imtahanla bağlı heç bir problemi olmur.
Universitetdə fəaliyyət göstərən imtahan qərargahının rəhbəri, tədris işləri üzrə prorektor, professor Telman Cəfərov qərargahın saat 9-dan fəaliyyətə başladığını, bəzən axşam saat 7-yə, 8-ə qədər çalışdığını bildirib. O, tələbələrin şikayətlərinə onların özlərinin və valideynlərinin iştirakı ilə baxıldığını, buraxılmış səhvlərin bir-bir izah edildiyini, bir sözlə, ədalətə, obyektivliyə tam zəmanət verildiyini diqqətə çatdırıb. T.Cəfərov qərargahın hamının üzünə açıq olduğunu, valideynlərin, ictimai təşkilatların nümayəndələrinin istənilən vaxt qərargahın işi ilə tanış ola bildiklərini deyib.
Müşahidəçilər imtahanların müşahidə kameraları quraşdırılmış xüsusi auditoriyalarda keçirilməsini, bununla yanaşı, hər auditoriyada 2-3 müəllim-əlaqələndiricinin nəzarət etməsini, imtahan prosesində baş verə biləcək bütün mənfi halların qarşısının alınması üçün lazımi tədbirlərin görülməsini yüksək dəyərləndiriblər. Eyni zamanda, biliklərini nümayiş etdirmək üçün tələbələrə yaradılan şəraitdən razılıq ifadə olunub.

В Бакинском славянском университете прошел мониторинг летней экзаменационной сессии
12 июня при участии экспертов образования, представителей ведущих СМИ и неправительственных организаций, а также родителей в Бакинском славянском университете (БСУ) прошел мониторинг летней экзаменационной сессии 2017-2018 учебного года.
В мониторинге приняли участие: эксперты образования – Надир Исрафилов и Камран Асадов, представители ведущих СМИ – главред газеты «Ики сахил» Вугар Рагимзаде, замгендиректора информагентства «Тренд» по корпоративному развитию Арзу Нагиев, сотрудники информагентства «Азертадж» Магсуд Дадашов, газеты «Халг» Мехти Мукаррамоглу, газеты «525» Севиндж Гараева, газеты «Азербайджан муаллими» Ниязи Рагимов, газеты «Ики сахил» Шафига Дадашова, Джавид Акперов и Нурлан Меликзаде, главред сайта Moderator.az Зульфугар Гусейнзаде, главред информагентства «Техсил-пресс» Акпер Гусейнзаде, главред информационного портала Media-tv.az Афган Бахлулоглу, учредитель и главред сайта «Мактаб гушаси» Мазахир Мамедли, главред сайта Faktinfo.az Фуад Искендерзаде, главред сайта Nuh.az Камран Гасанханлы, главред информагентства Poliqon Азер Гараманлы, сотрудники сайта Faktor.az Орхан Алиев, сайта Azadinform.az Шафа Таптыг, администратор страницы «Университеты Азербайджана» на фейсбуке Зохраб Сулейман.
Сначала участники мероприятия ознакомились с экзаменационным процессом. Наблюдателям сообщили, что, согласно распоряжению ректора БСУ, экзамены пройдут с 1 по 30 июня. По правилам, экзамены будут проходить в письменной форме. Для прозрачности и объективности экзаменационного процесса перед деканами и заведующими кафедрами были поставлены конкретные задачи. Во время экзаменационной сессии в университете работает штаб-квартира, которая расследует и разрешает вопросы, связанные с жалобами студентов, неудовлетворенных результатами экзаменов. Результаты экзаменов размещаются на сайте вуза через некоторое время после их завершения. При штаб-квартире функционирует Апелляционная комиссия, которая занимается рассмотрением жалоб и быстро устраняет выявленные недочеты.
Встретившаяся с наблюдателями ректор БСУ, профессор Нурлана Алиева сообщила, что основной целью мониторинга является объективное оценивание знаний студентов. В университете созданы все необходимые условия для проведения экзаменов на высоком уровне. Н. Алиева также отметила, что у подготовленных и полагающихся на свои знания молодых людей нет никаких проблем.
По словам директора штаб-квартиры, проректора по учебной части, профессора Тельман Джафаров, штаб-квартира работает с 9:00 до 20:00. Он отметил, что жалобы студентов рассматриваются при участии самих студентов и их родителей, объясняется каждая в отдельности выявленная ошибка, одним словом, полностью соблюдаются справедливость и объективность. Т. Джафаров сообщил, что работой штаб-квартиры в любое время могут ознакомиться родители и представители общественных организаций.
Наблюдатели высоко оценили аудиторию, оснащенную камерами видеонаблюдения, работу координаторов (в каждой аудитории по 2-3 человека), а также принятие необходимых мер для предотвращения нежелательных ситуаций, которые могут возникнуть в процессе экзаменационной сессии. Также были высказаны одобрения по поводу созданных для студентов условий.