BSU-da “Beynəlxalq münasibətlər tarixi” adlı dərsliyin təqdimatı olub
Mayın 22-də Bakı Slavyan Universitetində (BSU) Beynəlxalq münasibətlər kafedrasının hazırladığı “Beynəlxalq münasibətlər tarixi (Qədim dövr və orta əsrlər)” adlı dərsliyin təqdimatı olub.
Tədbirin əvvəlində çıxış edən universitetin elmi işlər üzrə prorektoru, professor Rafiq Novruzov dərsliyin tələbələr, o cümlədən professor-müəllim heyəti üçün əhəmiyyətini qeyd edib. R.Novruzov bildirib ki, Beynəlxalq münasibətlər kafedrasının dosentləri Ləman Qarayeva, Şəhla Nuruzadə və Zümrüd Məlikovanın müəllifi olduqları dərslik elmi mənbələr əsasında və Azərbaycan Respublikasının təhsil siyasətinə müvafiq şəkildə tərtib olunub. O, deyib ki, müəlliflər dərslikdə qədim dövrdə və orta əsrlərdə dövlətlər arasında beynəlxalq münasibətlərin özünəməxsusluqlarını ictimai həyatın digər tərəfləri ilə sıx əlaqəli olan, eyni zamanda öz qanunlarına əsasən inkişaf edən xüsusi reallıq kimi təqdim etməyə çalışıblar. “Beynəlxalq münasibətlər tarixi (Qədim dövr və orta əsrlər)” dərsliyinin bütün universitetlərin istifadə edə bilməsi üçün nəzərdə tutulduğunu deyən R.Novruzov müəllifləri yüksək səviyyəli dərslik ərsəyə gətirdiklərinə görə təbrik edib.
Kitabın müəlliflərindən dosent Zümrüd Məlikova qeyd edib ki, “Beynəlxalq münasibətlər tarixi (Qədim dövr və orta əsrlər)” dörd cildlik kitabın birinci hissəsidir. O, gələcəkdə bu dərsliyin üç cildinin də çap olunmasının nəzərdə tutulduğunu deyib. Zümrüd Məlikova qeyd edib ki, iyirmi üç fəsildən ibarət olan dərslikdə hər müəllifin yeddi mövzusu öz əksini tapıb. Sonra Z.Məlikovanın dərslikdə müəllifi olduğu mövzular barədə məruzəsi dinlənilib.
Dərsliyin həmmüəlliflərindən biri olan dosent Ləman Qarayeva çıxışında bildirib ki, “Beynəlxalq münasibətlər tarixi (Qədim dövr və orta əsrlər)” adlı dərslikdə sistemləşdirilmiş proqram əsasında mühüm tarixi faktlardan ibarət şərhlər öz əksini tapıb. L.Qarayeva diqqətə çatdırıb ki, dərslikdə beynəlxalq münasibətlərin formalaşmasını və təkamülünü şərh edərkən tarixi yanaşma ilə yanaşı, siyasi və müqayisəli təhlildən də istifadə edilib. Həmmüəllif qeyd edib ki, dərslik həm bakalavrlar, həm də magistrlar üçün nəzərdə tutulub.
Tədbirdə iştirak edən AMEA-nın Şərqşünaslıq İnstitutunun baş elmi işçisi, BDU-nun Beynəlxalq münasibətlər kafedrasının professoru Ramiz Sevdimalıyev nəşr olunan yeni dərslik barədə müsbət fikirlər bildirib. O, yüksək səviyyəli mütəxəssislər tərəfindən ərsəyə gələn yeni dərsliyin siyasi elmlərin inkişafına mühüm töhvə olduğunu qeyd edib.
Tədbirin davamında BSU-nun Diplomatiya və xarici siyasət kafedrasının müdiri, dosent Əsgər Əhməd, Azərbaycan multikulturalizmi kafedrasının müdiri, dosent Hacı Rauf, Beynəlxalq münasibətlər kafedrasının dosenti Alpay Əhmədov, Beynəlxalq münasibətlər və regionşünaslıq fakültəsinin dekanı, dosent Şirinbəy Əliyev, Beynəlxalq münasibətlər kafedrasının müdiri, professor Habil Məmmədov dərslik barədə təəssüratlarını bölüşüblər.

В Бакинском славянском университете прошла презентация учебника «История международных отношений»
22 мая в Бакинском славянском университете (БСУ) прошла презентация учебника «История международных отношений (Древний период и средние века)», подготовленного кафедрой «Международные отношения».
Выступивший на мероприятии проректор по научной части, профессор Рафиг Новрузов рассказал о важности учебника для студентов, а также профессорско-преподавательского состава. Он отметил, что данный учебник, авторами которого являются доценты кафедры «Международные отношения» Ляман Гараева, Шахла Нурузаде и Зумруд Меликова, составлен на основе научных источников и в соответствии с образовательной политикой Азербайджанской Республики. По словам Р. Новрузова, авторы учебника пытались представить особенности международных отношений между государствами в древний период и средневековье как особую реальность, которая тесно связана с другими аспектами общественной жизни. Говоря, что учебник «История международных отношений (Древний период и средние века)» предназначен для использования во всех университетах, Р. Новрузов поздравил его авторов.
Автор учебника, доцент Зумруд Меликова сообщила, что «История международных отношений (Древний период и средние века)» является первой частью четырехтомника. В будущем предусматривается издание остальных трех частей. По словам З. Маликовой, в учебнике, состоящем из двадцати трех глав, нашли отражение труды всех семи авторов. Далее она прочла доклад, посвященный темам, отраженным в учебнике.
Доцент Ляман Гараева заявила, что в учебнике «История международных отношений (Древний период и средние века)» на основе систематизированной программы также даются сноски к важным историческим фактам. По ее словам, здесь наряду с историческим подходом к формированию и эволюции международных отношений также проведен политический и сравнительный анализ. Этот учебник предназначен для бакалавров и магистров.
Старший научный сотрудник института Востоковедения Национальной академии наук Азербайджана, профессор кафедры «Международные отношения» Бакинского государственного университета Рамиз Севдималыев отметил, что новый учебник, составленный высококвалифицированными специалистами,  является важным вкладом в развитие политических наук.
Заведующий кафедрой «Дипломатия и внешняя политика» БСУ, доцент Аскер Ахмед, заведующий кафедрой «Азербайджанский мультикультурализм», доцент Гаджи Рауф, доцент кафедры «Международные отношения» Алпай Ахмедов, декан факультета «Международные отношения и регионоведение», доцент Ширинбей Алиев, заведующий кафедрой «Международные отношения», профессор Габиль Ахмедов поделились своими впечатлениями об учебнике.