Zərifə xanım Əliyevanın zəngin elmi irsi dünya oftalmologiyasına mühüm töhfələr verib
YAP Qadınlar Şurasının və BSU-nun birgə təşkilatçılığı ilə akademik Zərifə xanım Əliyevanın anadan olmasının 95-ci ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Aprelin 27-də Yeni Azərbaycan Partiyası (YAP) Qadınlar Şurasının və Bakı Slavyan Universitetinin (BSU) birgə təşkilatçılığı ilə görkəmli oftalmoloq alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın anadan olmasının 95-ci ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Əvvəlcə tədbir iştirakçıları müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu, Ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin və akademik Zərifə xanım Əliyevanın məzarını ziyarət ediblər.
Daha sonra tədbir BSU-nun akt zalında davam etdirilib. Çıxış edən YAP Qadınlar Şurasının sədri, partiyanın İdarə Heyətinin üzvü, BSU-nun rektoru, professor Nurlana Əliyeva bildirib ki, hazırda respublikada Zərifə xanım Əliyevanın həyat və fəaliyyətinə, zəngin elmi yaradıcılığına həsr olunan tədbirlər, humanitar aksiyalar keçirilir. Onun sözlərinə görə, hər zaman olduğu kimi, bu il də Zərifə xanım Əliyevanın doğum günü təkcə görkəmli alimimizi yad etmək deyil, həm də insanları elmə, biliyə yiyələnməyə, humanist addımlar atmağa, nümunəvi vətəndaş olmağa çağırış mahiyyəti daşıyır: “Azərbaycan xalqı özünün istedadlı şəxsiyyətləri, elm və mədəniyyət adamları, siyasi xadimləri ilə qürur duyur, onların xatirəsini əziz saxlayır. Bu baxımdan, görkəmli alim Zərifə xanım Əliyevanın zəngin həyat yolu hər bir azərbaycanlıya örnəkdir. Ümumiyyətlə, 1923-cü ilin ilıq bir bahar günü dünyaya gələn, ürəyində və əməllərində işıqlı amalları, nəcib duyğuları yaşadan, ləyaqətli bir ömür yaşayan Zərifə xanım Əliyevanın olduqca mənalı və zəngin həyat yolu, ailəsi, övladları, xalqı, dövlətinin xoşbəxtliyi uğrunda fədakarlığı nəinki bugünkü, həm də gələcək nəsillər üçün bir örnək və yaşam etalonudur. Zərifə xanım Əliyevanı yaxından tanıyanların, sağlığında onunla birlikdə işləmək, ictimai-mədəni tədbirlərdə birgə iştirak etmək səadətinə nail olanların hamısı bu zərif və nəzakətli, alicənab və ziyalı Azərbaycan xanımını, hər şeydən əvvəl, məhz sadə bir insan, olduqca səmimi, böyük mədəniyyət sahibi kimi səciyyələndirirlər”.
N.Əliyeva qeyd edib ki, Zərifə xanım Əliyevanın zəngin elmi irsi dünya oftalmologiyasına mühüm töhfələr verib. Onun elmi fəaliyyətinin əsas istiqamətini görmə orqanının peşə patologiyası müəyyənləşdirirdi. Bu sahə olduqca ağır idi. Onun araşdırılması təkcə dərin oftalmoloji savad yox, həm də fundamental təcrübi biliklər tələb edirdi. Bu keyfiyyətlər isə Zərifə Əliyevada var idi. Peşə oftalmologiyasının pioneri sayılan Zərifə xanım Əliyeva dünyada ilk dəfə olaraq görmə orqanının peşə patologiyasını araşdıran elmi tədqiqat laboratoriyası yaratmışdı.
Azərbaycan oftalmologiyasını dünya səviyyəsində tanıdan Zərifə Əliyeva təbabətdə öz dəsti-xətti olan novator alim idi. Bu istedadlı alim gözün oftalmoloji, histomikroskopik və histokimyəvi tədqiqi, klinik diaqnostika və s. istiqamətlərdə də dərin elmi araşdırmalar aparırdı. 1983-cü ildə Zərifə Əliyevanın Azərbaycan Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü seçilməsi bunun təsdiqi oldu. O həm də keçmiş SSRİ-də ilk qadın həkim olaraq Tibb Elmləri Akademiyasının akademik Aberbax mükafatına layiq görüldü. Bunlar həm də onun apardığı çoxillik elmi tədqiqatların yüksək səviyyəsinə, sosial əhəmiyyətinə, ictimai fəallığına, pedaqoji istedadına verilən yüksək qiymət idi. Onun alim şöhrəti artıq dünyanı dolaşmaqda idi.
“Zərifə Əliyeva müxtəlif xəstəliklərin diaqnostikası və müalicəsi problemləri ilə yanaşı, həkim etikası və tibbi deontologiya məsələləri ilə də maraqlanıb. O, gənc həkimlərin tərbiyəsinə, onların peşə fəaliyyəti ilə bağlı problemlərinin öyrənilməsinə və həlli məsələlərinə böyük diqqət göstərib. Onun “Yüksək etimad” kitabı cəmiyyətdə həkimin şəxsiyyət kimi formalaşması prosesinə dəyərli töhfədir. Zərifə Əliyeva səhiyyədə kadr hazırlığına və həkimlərin ixtisasının təkmilləşdirilməsinə gərgin əmək sərf edib. Onun birbaşa rəhbərliyi altında cavan alimlərin və həkim-oftalmoloqların böyük bir nəsli formalaşıb. Diqqətəlayiq xidmətlərinə, çoxillik elmi tədqiqat işlərinə görə professor Zərifə Əliyeva 1983-cü ildə Azərbaycan Respublikası Elmlər Akademiyasının akademiki seçilib. Tibb sahəsində çoxşaxəli fəaliyyəti ilə bərabər, akademik Zərifə Əliyeva ictimai işlərdə də fəallıq göstərib, keçmiş SSRİ-nin Sülhü Müdafiə Komitəsinin üzvü, Azərbaycan Sülhü Müdafiə Komitəsi sədrinin müavini, “Bilik” Cəmiyyəti İdarə Heyətinin və keçmiş İttifaqın Oftalmoloqları Elmi Cəmiyyəti İdarə Heyətinin üzvü olub. Zərifə xanım həm də “Oftalmologiya xəbərləri” jurnalının redaksiya heyətinin üzvü idi” - deyən YAP Qadınlar Şurasının sədri əlavə edib ki, insanlarla mehribanlığı, dərin humanizmi Zərifə xanımın peşəsinə münasibətində də özünü aydın göstərirdi.
N.Əliyevanın sözlərinə görə, elmi, ictimai fəaliyyətə paralel olaraq, Zərifə xanım həm də qayğıkeş ana, layiqli ömür-gün yoldaşı olub: “Bu keyfiyyətləri o, öz ailəsində gördüyü yüksək mənəvi mühitdən qazanıb. Zərifə Əliyeva Azərbaycanın görkəmli dövlət xadimi Əziz Əliyevin ailəsində dünyaya göz açmış, milli dəyərləri övladlarına böyük məhəbbətlə təlqin etmiş ləyaqətli bir ananın - Leyla xanımın tərbiyəsi ilə böyümüş, Azərbaycanın milli dövlətçilik tarixinin hünərvər müəllifi Heydər Əliyevin ömür-gün yoldaşı, Vətənimizin, xalqımızın əziz, dəyərli övladı və rəhbəri, dövlətimizi uğurla dünya birliyinə çıxaran möhtərəm Prezidentimiz İlham Əliyevin anasıdır. Eyni zamanda, o, Azərbaycan qadınının adına, ünvanına şərəf, qürur gətirmiş, qadınlıq, zəriflik, möhtəşəmlik mücəssəməsidir”.
Daha sonra tədbir ədəbi-bədii proqramla davam edib.
yeniazerbaycan.com - Zərifə xanım Əliyevanın zəngin elmi irsi dünya oftalmologiyasına mühüm töhfələr verib

Богатое научное наследие Зарифы Алиевой внесло значительный вклад в мировую офтальмологию
27 апреля в Бакинском славянском университете (БСУ) прошло мероприятие, посвященное 95-летнему юбилею выдающегося офтальмолога, академика Зарифы Алиевой. Мероприятие было организовано Женским советом партии «Новый Азербайджан» и БСУ. Сначала участники побывали на могилах основателя независимого Азербайджанского государства, общенационального лидера Гейдара Алиева и академика Зарифы Алиевой.
Далее мероприятие продолжилось в Актовом зале университета. Выступившая председатель Женского совета партии «Новый Азербайджан», ректор БСУ, профессор Нурлана Алиева сообщила, что сейчас в республике проводятся мероприятия и гуманитарные акции, посвященные жизни и научной деятельности Зарифы Алиевой. По ее словам, ежегодно, празднуя день рождения З. Алиевой, мы вспоминаем не только ее заслуги, как выдающегося ученого, но и приобщаем людей к науке, образованию, призываем их быть гуманными и образцовыми гражданами.
«Азербайджанский народ гордится своими талантливыми личностями, политическими деятелями, учеными и деятелями культуры, сохраняя о них память. С этой точки зрения, жизненный путь выдающегося ученого З. Алиевой является примером для каждого азербайджанца. Родившаяся в теплый весенний день 1923 года З. Алиева в своем сердце носила благородные идеи, нежные чувства, проявлявшиеся в ее поступках. Достойная жизнь З. Алиевой, ее самоотверженность во имя счастья семьи, детей,  народа, государства является примером и жизненным эталоном для настоящего и будущего поколений. Люди, близко знавшие З. Алиеву, работавшие с ней бок о бок, принимавшие вместе с ней участия в социально-культурных мероприятиях, характеризуют ее не только как нежную, вежливую, благородную и умную азербайджанскую женщину, но и как простого, искреннего человека, обладающего большой культурой».
По словам Н. Алиевой, богатое научное наследие Зарифы Алиевой внесло значительный вклад в мировую офтальмологию. Основным направлением в ее научной деятельности было выявление профессиональной патологии зрительного органа. Эта область была довольно тяжелой. Ее исследования требовали не только глубоких знаний в офтальмологии, но и в фундаментальной практически в этой области. Именно это было присуще З. Алиевой. Будучи пионером в офтальмологии, она впервые в мире создала научно-исследовательскую лабораторию для изучения профессиональной патологии зрительного органа.
Зарифа Алиева, благодаря которой азербайджанская офтальмология стала известна во всем мире, была ученым-новатором в медицине. Она провела глубокие научные исследования в таких направлениях, как офтальмологическое, гистомикроскопическое и гистохимическое изучение глаза, клиническая диагностика и др. Подтверждением этому послужило избрание З. Алиевой действительным членом Академии наук в 1983 году. Как первую женщину-врача СССР Медицинская академия наук удостоила ее академической награды Абербаха. Это была высшая оценка ее многолетних научных исследований, социальной значимости, общественной активности и педагогического таланта. Она стала известной во всем мире.
«Зарифа Алиева интересовалась не только вопросами диагностики и лечения разных болезней, но и врачебной этикой и медицинской деонтологией. Она проявила большой интерес к воспитанию молодых врачей, вопросам изучения и решения проблем, связанных с их профессиональной деятельностью. Ее книга «Высокое доверие» внесла ценный вклад в процесс формирования врача как личности в обществе. З. Алиева проделала большую работу в направлении подготовки кадров в области здравоохранения и усовершенствовании профессии врача. Под ее непосредственным руководством сформировалось целое поколение молодых ученых и врачей-офтальмологов. За заслуги, многолетние научные исследования в 1983 году она была избрана академиком Академии наук Азербайджанской Республики. Наряду с многосторонней деятельностью в области медицины, З. Алиева также занималась общественными делами, была членом Советского комитета защиты мира бывшего СССР, зампредседателя Азербайджанского комитета защиты мира, членом руководящего состава Всесоюзного общества «Знание» и совета директоров Всесоюзного научного общества офтальмологов. Также она являлась членом редакционного состава журнала «Новости офтальмологии»», - пояснила ректор БСУ, отметив, что доброта и гуманизм З. Алиевой проявлялись и в ее отношении к своей профессии.
Н. Алиевой рассказала также, что З. Алиева была заботливой матерью и достойной спутницей жизни: «Эти качества являлись результатом высоконравственной среды, царившей в семье, в которой она выросла. З. Алиева родилась в семье видного государственного деятеля Азиза Алиева. Ее мама Лейла с большой любовью прививала своим детям национальные ценности. З. Алиева – верная спутница Гейдара Алиева, мать президента Азербайджана Ильхама Алиева. Одновременно она - олицетворение женственности, нежности, великолепия, присущего истинной азербайджанской женщине».