BSU-da məşhur psixoloqla seminar keçirilib
Aprelin 25-də Bakı Slavyan Universitetinin (BSU) Pedaqogika-psixologiya kafedrası nəzdində «Sosial-psixoloji xidmət» mərkəzi tərəfindən Sağlam Gələcək Mərkəzinin konsultantı, dünyaca məşhur psixoloq, yaşam koçu, art-terapevt Vita Greppo ilə seminar keçirilib. "RPT texnologiya - gələcəyin terapiyası" mövzusuna həsr olunmuş seminarın əvvəlində çıxış edən Pedaqogia-psixologiya kafedrasının müdiri, dosent Sevinc Axundova "Sosial-psixoloji xidmət" mərkəzinin fəaliyyəti barədə qonağa məlumat verib.
Layihənin rəhbəri dosent Gülnarə Həsənova çıxışında qeyd edib ki, RPT - qısa müddətdə problemlərimizi müəyyən və kompleks şəklində həll edə bilən terapiya, ani şəxsi dəyişikliklərin texnikasıdır. G.Həsənova bildirib ki, travmatik situasiyalarda yaşanan mənfi emosiyalarımız hər zaman partlama təhlükəsi olan, daxilimizdə yuva quran, daha çox neqativi və ağrını özünə çəkən bombaya bənzəyir. Məhz adıçəkilən terapiya sayəsində biz uşaqlıq travmalarına təsir edə bilərik və enerji balansımızı bərpa edə bilərik.
Sonra psixoloq Vita Greppo seminarın mövzusu barədə geniş məruzə ilə çıxış edib. V.Greppo gənclərin şəxsi dəyişikliklərinin yeni texnologiyası, Saymon Rouzun müəllif texnikası ilə bağlı bir sıra məsələlərə toxunub. Psixoloq emosional travma, neqativ hisslər, depressiya, qıcıqlanma, aqressiya, qorxu, nifrət, qısqanclıq və başqa problemlerdən xilas olmağın yollarından danışıb. Ailə problemləri, pis vərdişlər, sosial şəbəkələrdən asılılıq, psixosomatik xəstəliklərlə mübarizə barədə iştirakçılara yararlı məlumatlar verib.
Seminar mövzu ətrafında müzakirələrlə davam edib. Psixoloq Vita Greppo müəllim və tələbələri maraqlandıran texnikanın praktikada istifadə edilmə imkanları, şüuraltı iş, ailə və nəsillər problemi, eyni zamanda, onların insan həyatına təsiri kimi sualları cavablandırıb.

В Бакинском славянском университете прошел семинар с известным психологом
25 апреля Центром «Социально-психологическая служба» при кафедре «Педагогика и психология» Бакинского славянского университета (БСУ) был организован семинар с консультантом Центра «Здоровое будущее», всемирно известным психологом, лайф-коучем, арт-терапевтом Витой Греппо. В начале семинара, посвященного теме «Технология RPT – терапия будущего», выступила заведующая кафедрой «Педагогика и психология», доцент Севиндж Ахундова, которая рассказала гостям о деятельности Центра «Социально-психологической службы».
В своем выступлении руководитель проекта, доцент Гюльнара Гасанова отметила, что RPT – это терапия, которая может решить определенные и комплексные проблемы в короткие сроки, а также техника мгновенных личностных изменений. По ее словам, негативные эмоции при травматических ситуациях всегда напоминают поселившуюся у нас внутри бомбу, вбирающую в себя негатив и боль, которая в любую минуту может взорваться. Благодаря этой терапии мы можем повлиять на детские травмы и восстановить энергетический баланс.
Далее психолог Вита Греппо выступила с докладом на данную тему. Она затронула такие вопросы, как новая технология для личностных изменений молодых людей и авторская техника Саймона Роуза. В. Греппо говорила о способах избавления от следующих проблем: психологически-эмоциональные травмы, негативные чувства, депрессия, раздражение, агрессия, страх, ненависть, ревность и другие. Она также предоставила участникам полезную информацию о семейных проблемах, вредных привычках, зависимости от социальных сетей и борьбе с психосоматическими болезнями.
Обсуждения по теме семинара продолжились. Психолог Вита Греппо ответила на интересующие педагогов и студентов следующие вопросы: возможности использования методов на практике, подсознательная работа, проблема семьи и рода, а также их влияние на жизнь людей.